„Od února letošního roku je napadal slovně i fyzicky. Mezi urážkami demoloval také zařízení bytu, na kterém vznikla škoda za 24 tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí Marta Vlachová. Útoky byly, podle výpovědi rodičů, vedeny vždy s větší agresivitou, pokud se syn vrátil domů opilý. Ti již nezvládali chování svého syna čelit, a proto celý případ ohlásili.
„Při vyšetřování policisté zjistili, že muž byl za podobné chování již v minulosti potrestán. Okresní soud v Olomouci jej v roce 2006 odsoudil pro trestný čin týrání osoby žijící ve společném bytě,“ doplnila Vlachová. Policisté řeší na Olomoucku v průběhu roku vždy několik desítek případů, kdy jsou lidé vystavovány fyzickému, ale také psychickému násilí v rodině.
Takzvaný institut vykázání pak má k dispozici policie od ledna loňského roku. Využít jej může i v případě kdy nakonec nedojde k trestnímu oznámení. Základním předpokladem však je naplnění čtyř hlavních znaků domácího násilí. „Základní projevy domácího násilí jsou v jeho opakování a stupňování. Zohledňuje se také společenská blízkost osob a jejich vztah. Posledním důležitým znakem je neveřejnost, tedy že je toto násilné chování pácháno v soukromí,“ vysvětlila Dolejšová.
Po absolvování řady speciálních školení tak musí policisté posuzovat individuálně každý případ. V tom jim pomáhá spolupráce s intervenčními centry, která jsou policií ihned informována o každém případu vykázání násilníka z domu. Sociální pracovníci intervenčních center pak sami kontaktují poškozeného a nabídnou mu svoji pomoc. Problematice domácího násílí se bude také věnovat některé z příštích témat na stránkách Deníku.