K nešťastné události došlo v děčínské porodnici koncem října. Žena nejprve porodila císařským řezem a poté u ní nastaly komplikace. Během několika hodin zemřela.
Embolie plodovou vodou je ojedinělou komplikací v pokročilé fázi porodu. Její podstatou je vniknutí plodové vody do matčiny krve, dochází k alergické reakci matky, k těžkému dýchání a poruše srážlivosti krve. „Po odloučení placenty totiž zůstanou otevřené cévy a pokud do nich vnikne plodová voda, dojde ke srážení krve a tím pádem i k ohrožení života pacientky,“ vysvětlila lékařka Zuzana Líbalová z pražské Gynekologicko porodnické ambulance LEVRET. Doplnila, že tato komplikace je spíše vzácná, na osmdesát jedna tisíc porodů připadá jeden případ embolie plodovou vodou. Pacientka má minimální šanci na přežití.
Nemocnice zatím nechce zprávu oficiálně potvrdit. „Ani vedení Nemocnice Děčín, ani vedení Krajské zdravotní, a. s. dosud nedisponuje oficiálním stanoviskem orgánů činných v trestním řízení v případu úmrtí rodičky v děčínské nemocnici, ke kterému došlo v pátek 26. října 2007. Nemůžeme proto poskytnout relevantní informace k danému případu,“ řekl mluvčí Krajské zdravotnické a. s. Jiří Vondra. Dodal, že nezbývá, než dál čekat na rozhodnutí nezávislého arbitra.
Policie oficiální zprávu o posudku znalců také dosud nezveřejnila. „Jediné, co k tomu mohu říci je to, že na zpracování posudku mají znalci ze zákona tři měsíce. Záležitost vzhledem k tomu, že šlo o úmrtí, postupovali velice detailně,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.
Přítel zemřelé Lukáš Podmanický se s informací o výsledku dosud neseznámil. „Pokud je to pravda, že lékaři vinu nenesou, obrátím se na nezávislého znalce a celý případ necháme zpětně prozkoumat,“ uvedl včera.
Primářka děčínské gynekologie Dagmar Žáková, jež u porodu Krejčové byla, uvedla, že závěry soudních znalců očistí nejen její jméno, ale i jméno celé nemocnice. „Bohužel to ale nevrátí život pacientce. Z jejího úmrtí jsem smutná dodnes,“ řekla primářka Žáková.