To je výrazná změna oproti minulosti, kdy se strany ve svých předvolebních slibech zaměřovaly na velmi početnou skupinu důchodců. Zvyšování důchodů se totiž v příštím roce absolutně zastaví a všechny strany jsou si více méně vědomi, že na vyšší důchody peníze nebudou. Výjimkou jsou levicové strany, které navrhují financovat mimořádné důchody z výnosu ČĚZ.

Rodiny s dětmi si tak vysloužily ve volebních programech, na billboardech a propagačních materiálech výrazně více místa než důchodci či podnikatelé. Každá strana se tak snaží právě této velké skupině obyvatel přiblížit a slíbit jí nějaké výhody.

ODS – odečtete si z daní náklady za školku či chůvu

Podpora je směřována především mladým rodinám s dětmi, a reaguje na poměrně vysoké ceny školek a nedostatek míst v těchto zařízeních. Právě nutnost celodenní péče o děti brání mnoha matkám a otcům výrazněji se věnovat své práci. Daňová uznatelnost těchto nákladů by mohla snížit zátěž rodin za hlídání dětí a současně zvýšit pracovní aktivitu.

ČSSD – společné zdanění manželů, peníze z ČEZ pro děti

ČSSD hodlá zvýšit daně nejbohatším příjmovým skupinám a současně znovu zavést populární společné zdanění manželů. K tomu, aby toto opatření mohlo být účinné však musí tato strana zavést výraznější progresi v daních – tedy zavést více daňových pásem.
Současně hodlá největší levicová strana využít zisků z ČEZ ke zvýšení přídavků na děti a zvýšení podpor rodin s dětmi ve formě sociálních dávek.
K pořízení či rekonstrukci bydlení mají mladým lidem s dětmi přispět obnovené novomanželské půjčky.

KSČM – prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky, vyšší dávky

KSČM se zaměřuje především na sociální opatření podpor rodin s dětmi. Její program se tak zaměřuje na podporu ze strany státu a zvyšování nejrůznějších sociálních dávek. Zvýšit by se tak měly přídavky na dítě, sociální pomoc v mateřství a další. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které budou mít na tyto sociální dávky nárok.
KSČM také prosazuje právo rodičů požadovat úhradu nedobytného výživného po státu a financování levného nájemního bydlení pro rodiny s dětmi ze státního rozpočtu.

KDU – ČSL – čím víc dětí, tím nižší daně a pojištění

Tato strana představila zřejmě nejkomplexnější a nejambicióznější materiál slibující podporu rodin s dětmi. Před zvyšováním sociálních dávek dává KDU přednost podpoře formou daňových odpočtů a slev na dani. Platí, že čím více dětí budou rodiny mít, tím budou platit nižší daně, nebo jim naopak stát bude chybějící příjmy proplácet. Rodiny tak budou moci ušetřit oproti dnešku až 4 500 korun měsíčně, pokud budou mít alespoň 4 děti.
Na podporu pro děti naopak doplatí bezdětní, kteří by naopak měli platit vyšší daně.

TOP 09 – Hlídání dětí a domácí práce budou odečitatelné od daní

Nejmladší strana TOP 09 potvrzuje, že nechce být populistickou stranou s velkými sliby. V programu této strany tak nenalezneme slib zavedení nových sociálních dávek ani zvýšení podpor, což je do velké míry také ovlivněno realitou hospodářské krize a propadem příjmů státního rozpočtu. Zajímavým nápadem je možnost aby děti svým rodičům přímo ze svého připojištění přispívali na důchod.
Zároveň se TOP 09 snaží usnadnit život rodičům, kteří i v době péče o malé děti chtějí pracovat. Program TOP 9 tak počítá s možností prokazatelných nákladů na hlídání dětí odečíst od základu daně.

Miroslav Zeman

Kolik zaplatíte na poplatcích? Zkuste unikátní kalkulačku na www.mojepoplatky.cz