Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, jednat o něm má odpolední koaliční rada.

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestranického odborníka, který do hloubky zná systém fungování Evropské unie a má s ním zkušenosti.

Nová varianta

„Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. „Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti a možná že i dokonce lépe něž já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.

Blížkovský řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.

Podle Roithové by Blížkovský mohl mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které ČR v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii. „Velmi dobře ví, kde je potřeba zeštíhlit evropskou byrokracii," uvedla Roithová. Praha má v EK zájem o řízení dopravy, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovací, vnitřního trhu nebo energetiky.

Koaliční jednání

Bělobrádek prohlásil, že z jejího rozhodnutí sice není nadšen, ale je rád, že přišla s jinou variantou. O Blížkovském už prý v úterý mluvil s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „Není to jméno, které by bylo stranickou nominací," zdůraznil Bělobrádek, podle něhož o Blížkovském budou dnes koaliční partneři diskutovat na jednání koaliční rady. „Je to určitá nabídka člověka, který by mohl být řešením," dodal šéf lidovců.

Koaliční strany se dosud nedokázaly na společném kandidátovi na zástupce České republiky v Evropské komisi shodnout. ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku.