Rodiny si polepšily o stovky korun, vláda štědře rozdávala

Škoda, že volby nejsou každý rok, mohou si při silvestrovském přípitku říci především rodiny s dětmi.

Sobotkova trojkoaliční vláda v posledním roce svého mandátu – asi i s vidinou brzkého hlasování – protlačila hned několik finančních i nefinančních bonusů na podporu rodinného života. Socialistům to sice kýžené vítězství ve volbách nepřineslo, v rodinných peněženkách ale už letos zůstalo více peněz. A stejné to bude i napřesrok (viz grafika).

Čeho jsme se dočkali letos? Změnou, která platila pro celý kalendářní rok 2017, bylo zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě. Roční daňové zvýhodnění na první dítě letos zůstalo 13 404 Kč (zvyšuje se až pro rok 2018). Zvýhodnění na druhé dítě se ale letos zvýšilo o 2400 Kč na částku 19 404 Kč a na třetí a další dítě o 3600 Kč, tedy na 24 204 Kč. Protože však poslanci daňovou novelu schválili pozdě (ve sbírce zákonů vyšla až v červnu), zaměstnancům vznikne daňový přeplatek – po provedení ročního zúčtování zkraje roku 2018.

Novinky rodinného rozpočtu pro rok 2018

TÝDEN DOMA ZA 4500 KČ

Už letos se měli tatínkové dočkat týdenního placeného volna po porodu. I tady ale měli poslanci zdržení. Norma byla přijata na jaře a první otcové si tak užijí volno s novorozenci až na začátku roku 2018 (formálně lze požádat už od 21. prosince 2017). Nástup na otcovskou nastane dnem, který si otec dítěte sám určí, a to v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. Výpočet otcovské je přitom stejný jako u mateřské.  „Například zaměstnanec s hrubou měsíční mzdou 28 000 Kč bude mít nárok na týdenní otcovskou ve výši 4515 Kč, přičemž se z této částky nebudou platit daňové odvody,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Hlavní dopad na rodinné rozpočty měl letos růst mezd. Především těch nejnižších. Minimální mzda 11 tisíc korun rozhýbala hlavně    platy v pohostinství. A tahounem byl i státní sektor. Učitelům od listopadu vzrostly platy o 15 procent, ostatním zaměstnancům ve veřejné správě o deset procent. Celková průměrná mzda v České republice (na kterou ale stále dvě třetiny lidí nedosáhnou) na konci roku prolomí kulatou hranici 30 tisíc korun.

Pro penzisty to letos až tak zářné nebylo. V lednu 2017 jim důchod průměrně vzrostl o 309 korun a veselejší to bude až s rokem 2018, kdy se penze průměrně zvýší o 475 korun. To je zatím nejvyšší růst penzí od roku 2008.

Pivo (opět) japonské, tramvaje (nikoliv) čínské a Škoda na cestě do terénu

V největší tuzemské automobilce bude letos o silvestrovské noci bouchat šampaňské hlasitěji než kdy před tím.

Mladoboleslavská Škoda Auto totiž míří k rekordu. Nejenom, že letos nejspíše opět překoná výrobní rekord (loni 1,127 milionu aut), ale podaří se jí zlomit i rekord na domácí půdě, když čeští zákazníci v jednom roce odeberou více než 100 tisíc nových vozů.

K úspěchu škodovákům pomohla i terénní ofenzíva, kterou letos spustili. Na konci února Škoda spustila   prodej modelu Kodiaq a v létě ho doplnila o něco menším SUV sourozencem Karoq. Automobilka tak nyní vyrábí sedm modelových řad a více než 40 modelových variant.

Pořádně na plyn letos šlápli také v Nošovicích, a to doslova. Hyudai se letos v květnu vytasil s novým kombíkem i30, který v září doplnil sportovní model i30 N a závěr roku byl korunován modelem i30 fastback. I nošovický Hyundai mimochodem těží z velkého zájmu lidí o SUV vozy, skoro 70 procent produkce tvoří v severomoravském závodě model Tucson.

TEKUTÉ ZLATO

Z Japonska do Jižní Afriky a zase zpátky. Tak by se jednou mohlo psát o majetkové struktuře naší největší pivovarnické skupiny. Letos v březnu se jihoafrický koncern SABMiller zbavil svých pěti středoevropských pivovarů, jimž vévodí Plzeňský Prazdroj. Kupcem se stal jiný gigant – japonská skupina Asahi. Náš největší producent pěnivého moku se tak po osmnácti letech vrátil pod japonskou firmu. Kolem roku 1998 totiž pivovar (byť nepřímo) kontrolovala japonská firma Nomura, která vlastnila později zkrachovalou IPB. Za Prazdroj a další čtyři středoevropské pivovary skupina Asahi zaplatila v přepočtu skoro 200 miliard korun. Kolem plzeňského podniku mimochodem kroužila i skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nakonec sice Prazdroj nezískala, zato ji může těšit jiný kapitální úlovek ze stejného města.

ŠOK PŘED KONCEM ROKU

Je to téměř jisté, plzeňskou Škodu Transportation kupují Číňané, psaly už v létě některé ekonomické servery. A nakonec se spletly. Číňané (skupina Railway Rolling Stock Corporation, největší světový výrobce kolejových vozidel) sice kolem plzeňské Škodovky rovněž brousili, ale nakonec zvítězila nabídka od české PPF. Cenu, za kterou nejbohatší Čech Petr Kellner koupil prosperující podnik vyrábějící lokomotivy, tramvaje či trolejbusy, nebyla zveřejněna. Hrubý odhad analytiků byl podle HN přes deset miliard korun. 

POD KŘÍDLY TS

Největší aeroklub v Čechách. I tak se v uplynulých letech fandové posmívali chřadnoucím aerolinkám ČSA. Podnik s úctyhodnou historií je opět český a daří se mu. V říjnu získaly 98 procent akcií ČSA aerolinky Travel Service (TS). V nich má těsnou většinu skupina Unimex Jiřího Šimáněho a Jaromíra Šmejkala. Menšinu v TS drží známá čínská skupina CEFC.