Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Známky pro ministry. Kdo prospěl s vyznamenáním?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Na konci druhého ročníku může být volič v roli učitele poměrně spokojen. Žáci – ministři sice nepatří mezi mimořádně talentované jedince, jejichž práce budou obdivovat v jiných školách, ale ostudu nedělají. Běžnou látku zvládají chvalitebně. Sobotkova třída zaslouží pochvalu za to, že své interní rozepře většinou zvládne sama, čemuž napomáhá hlavně kliďas Pavel Bělobrádek. Kolektiv už si také zvykl na třídního rozvratníka Andreje Babiše, který ví o každém všechno a občas vyhrožuje, že těm se škraloupem nepůjčí na příští rok ani halíř. Nakonec ale pustí chlup vždycky. Nečekaným tmeličem klasy je Bohuslav Sobotka, který uklidňuje vášně, nemá žádnou absenci a kolektiv vzorně reprezentuje doma i v zahraničí. Slušnou kondicí třídy neotřásl ani odchod tří propadlíků, naopak její čerstvá posila vzbuzuje naději na celkový lepší výsledek v příštím roce. Osazenstvo sborovny věří, že po období stabilizace a napravování pověsti po pravicových předchůdcích se Sobotkova třída vzchopí k výraznějším výkonům.

30.6.2015 102 AKTUALIZOVÁNO 30.6.2015
SDÍLEJ:

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek.Foto: Deník/Martin Divíšek

Klikni pro zvětšení
Vysvědčení vládě 

PROSPĚLI S VYZNAMENÁNÍM


SobotkaBOHUSLAV SOBOTKA

premiér (ČSSD)
Výsledná známka: 1– 

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 1–
Politický leadership 2

Předseda vlády si vede velmi dobře, pokud jeho výkon poměřujeme pracovním tempem a plněním programového prohlášení. Je typickým politikem, který se drží uprostřed chodníku a nikdy neuklouzne. Ve výbušné mezinárodní situaci to ale pro budoucí měsíce nemusí stačit. Lidé budou potřebovat lídra, jehož nepřehlédnou. A jím Bohuslav Sobotka není.

ChovanecMILAN CHOVANEC
ministr vnitra (ČSSD)
Výsledná známka: 1–

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 2
Politický leadership 1

Vede ministerstvo, na němž leží momentálně největší tíha, a to jak při rozjezdu služebního zákona, tak při zvládání uprchlické problematiky. Milan Chovanec první výzvu i díky dobrému výběru náměstka pro státní službu zvládá. Otázka je, zda jeho značně tvrdý postoj k migrantům časem nezačne odrazovat liberální část voličů ČSSD.

MarksováMICHAELA MARKSOVÁ
ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD)
Výsledná známka: 1–

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 1
Politický leadership 2

Výrazná tvář Sobotkova týmu zatím neudělala žádnou chybu. Především voličky oceňují její citlivý přístup k sociální tematice. Michaelu Marksovou ale zásadní zákony, jako o sociálním bydlení, náhradním výživném nebo důchodová reforma, teprve čekají. Prospívá jí, že se na ministerstvu opírá o zkušené úředníky typu Petra Šimerky.

BrabecRICHARD BRABEC
ministr životního prostředí (ANO)
Výsledná známka: 1

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 1
Politický leadership 1–

Vládní premiant své postavení obhájil. S ministerstvem se dobře sžil a všechny důležité agendy, počínaje Novou zelenou úsporám přes kotlíkové dotace až po odpadový zákon, zvládl. Příkladně komunikuje s veřejností a ochránci životního prostředí mu jistě složí poklonu za jeho postoj k prolomení limitů, jež v případě Dolu ČSA důrazně odmítá.

JurečkaMARIAN JUREČKA
ministr zemědělství (KDU-ČSL)
Výsledná známka: 1–

Odborné zvládnutí resortu 1–
Umělecký dojem 2
Politický leadership 1–

Mladý pokračovatel Josefa Luxe je pro lidovce stále přínosem, i když na sjezdu mu vyčinili za podporu zákona o biopalivech, který šel na ruku Babišově Agrofertu. Marian Jurečka ale svůj postoj bez emocí vysvětlil a obstál. Nyní ho čeká velký střet s obchodními řetězci při obhajobě zákona o významné tržní síle. Sedláci na něj spoléhají.

PROSPĚLI

BabišANDREJ BABIŠ
vicepremiér a ministr financí (ANO)
Výsledná známka: 2

Odborné zvládnutí resortu 2–
Umělecký dojem 2
Politický leadership 1

Šéf hnutí ANO těží ze své popularity, umí lidi zaujmout a rád se s nimi setkává. Kupí se mu však problémy, ať už personální na ministerstvu financí, faktické v podobě nižšího výběru daní, nebo politické kvůli jeho střetu zájmů. Andrej Babiš má mimořádný politický talent, ale musí se s ním naučit zacházet. Osobní útoky ve věcných sporech ničemu nepomáhají. Je lepší nechávat mluvit fakta.

BělobrádekPAVEL BĚLOBRÁDEK
vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace (KDU-ČSL)
Výsledná známka: 2

Odborné zvládnutí resortu 2
Umělecký dojem 2–
Politický leadership 2

Lidovecký předseda se zručně ujal role smírčího soudce mezi ANO a ČSSD. Zabydlel se i v křesle vrchního koordinátora české vědy, nedávno byla například schválena hodnotitelská kritéria výsledků výzkumníků. Pavel Bělobrádek se opírá o silné postavení v domovské KDU-ČSL, ale ve směru k veřejnosti by měl přidat.

ZaorálekLUBOMÍR ZAORÁLEK
ministr zahraničí (ČSSD)
Výsledná známka: 2–

Odborné zvládnutí resortu 1–
Umělecký dojem 2–
Politický leadership 3–

Šéf diplomacie je zaneprázdněn třemi krizemi najednou. Ve všech (Ukrajina, Řecko, uprchlíci) zastává totožný postoj jako jádro EU. Zdá se, že našel i rozumnou cestu, jak komunikovat s Hradem. Nejproblematičtějším momentem jeho vládního angažmá tak je jeho vlastní úřad, který se stal útočištěm mnoha zasloužilých straníků. To zbytečně nahlodává důvěru voličů.

MládekJAN MLÁDEK
ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)
Výsledná známka: 2–

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 3–
Politický leadership 3–

Mediálně nepříliš obratný ministr čelí v poslední době kritice svého premiéra. Ačkoliv jeho úřad dělá pro dobrý výkon ekonomiky i exportu maximum (včerejší zpráva například hovoří o tom, že agentura CzechTrade zprostředkovala export za 6,8 miliardy korun), Janu Mládkovi to nemusí pomoci. Do konce léta musí vyřešit prolomení limitů, což pro něj může být klíčové.

NěmečekSVATOPLUK NĚMEČEK
ministr zdravotnictví (ČSSD)
Výsledná známka: 2–

Odborné zvládnutí resortu 1
Umělecký dojem 3
Politický leadership 3

Severomoravský politik je oblíbený předně mezi straníky. Na veřejnost ovšem působí poměrně arogantně. Dlouhodobě je ve sporu s Andrejem Babišem, především kvůli neschopnosti zprůhlednit finanční toky ve zdravotnictví. Lékařům a sestrám vybojoval vyšší platy, ale ne v plném rozsahu. Na ministerstvu se obklopil lidmi z Julínkovy éry. Je slabým článkem vlády.

DienstbierJIŘÍ DIENSTBIER
ministr pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti (ČSSD)
Výsledná známka: 2–

Odborné zvládnutí resortu 2–
Umělecký dojem 2
Politický leadership 3

Bývalá hvězda Sobotkova stranického i vládního týmu poněkud pohasla. Složitá problematika lidských práv, vyloučených lokalit, ale také ženských kvót či střetu zájmů nikomu na popularitě nepřidá, zvláště to platí o tak tvrdohlavém a zásadovém politikovi, jakým je Jiří Dienstbier. Ve vládě ho drží hlavně fakt, že po jeho židli nikdo příliš netouží.

KATEŘINA VALACHOVÁ
ministryně školství (ČSSD)
Nehodnocena

Odborné zvládnutí resortu 0
Umělecký dojem 1
Politický leadership 0

Právnička z Dienstbierovy sekce nahradila hyperaktivního ministra Marcela Chládka, který odcházel s cejchem muže nevhodně se chovajícího k podřízeným. Kateřina Valachová je zatím pro odbornou veřejnost otazníkem. Je ale znepokojivé, že si za svého politického náměstka vybrala Petra Hulinského, jehož Jiří Dienstbier kdysi označil za „ztělesnění klientelismu".

StropnickýMARTIN STROPNICKÝ
ministr obrany (ANO)
Výsledná známka: 2

Odborné zvládnutí resortu 3
Umělecký dojem 1
Politický leadership 2–

Jeho resortu paradoxně zhoršená bezpečnostní situace svědčí. Na armádě se přestává šetřit, v příštích letech se budou vypisovat miliardové zakázky. Bude hodně záležet na tom, jak je mnohokrát obměněný tým Martina Stropnického zvládne. Ukázat se bude muset i jím prosazený náčelník vojenské policie Kříž. Nepříjemný je pro něj krach chystaného zákona o povinných odvodech.

ROBERT PELIKÁN
ministr spravedlnosti (ANO)
Výsledná známka: 2

Odborné zvládnutí resortu 2
Umělecký dojem 1–
Politický leadership 2

Bývalý advokát nahradil Helenu Válkovou, jíž dělal prvního náměstka. Je odborně zdatný a nebojí se říkat nahlas nepříjemné věci, což vzbuzuje odpor jak mezi advokáty, tak soudci. Na jejich argumenty například o soudcovské samosprávě příliš neslyší. Musí prosadit klíčové normy o státním zastupitelství a insolvencích. Má značné charisma, a pokud s nimi uspěje, může hnutí ANO hodně pomoci.

DAN ŤOK
ministr dopravy (ANO)
Výsledná známka: 3

Odborné zvládnutí resortu 2–
Umělecký dojem 3
Politický leadership 4

Vyhlášený manažer ze stavební firmy Skanska to má ve vládě hodně těžké. Ze skříní na něj padají kostlivci v podobě zfušovaných dálničních úseků, nepřipravených projektů na nové dopravní stavby a hlavně mýtného s firmou Kapsch. Dan Ťok je nestraník, takže nemá příliš krytá záda, a pokud odborně resort nezvládne, Andrej Babiš ho klidně odvolá.

KARLA ŠLECHTOVÁ
ministryně pro místní rozvoj (ANO)
Výsledná známka: 3

Odborné zvládnutí resortu 2
Umělecký dojem 3
Politický leadership 4

Rázná žena usedla do křesla po Věře Jourové především jako expertka na čerpání evropských fondů. Právě v této oblasti se ale dostala do sporu s prvním náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem. Ačkoli ten měl ohledně monitorovacího systému věcně pravdu, svou pozici neustál. Šlechtová musí připravit zákon o veřejných zakázkách, což se jí zatím nedaří.

HermanDANIEL HERMAN
ministr kultury (KDU-ČSL)
Výsledná známka: 2–

Odborné zvládnutí resortu 2
Umělecký dojem 2–
Politický leadership 3

Šéf kultury je rád, že se české ekonomice daří, protože z toho konečně profitují i umělci, knihovníci či kasteláni. Získal pro ně víc peněz na platy a rozvoj, přidalo se na filmové pobídky. Danielu Hermanovi by prospělo, kdyby byl víc vidět a slyšet, řečník je totiž výborný. Nyní před ním stojí velká výzva v podobě památkového zákona.

PROPADLI

MARCEL CHLÁDEK
exministr školství (ČSSD)
Ačkoliv se zasadil o přijetí dobré novely školského zákona a premiér ho nazval nejlepším ministrem školství za posledních 10 let, musel skončit. Prý kvůli šikanování zaměstnanců.

HELENA VÁLKOVÁ
exministryně spravedlnosti (ANO)
Zasadila se o dohodu s představiteli justice ohledně platů, ale přesto ji Andrej Babiš nepodržel. Podle něj byla víc akademičkou než manažerkou.

ANTONÍN PRACHAŘ
exministr dopravy (ANO)
Nezvládl personálně rozvrácený resort, rekonstrukci D1 ani přípravu nových staveb. Vaz mu ovšem zlomil hlavně jeho neúspěch v senátních volbách.

Autor: Kateřina Perknerová

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 102
SDÍLEJ:
Ze 39 kontrolovaných cizinců pracovalo 37 nelegálně
4

Cizinecká policie zadržela přes dvacet cizinců

Karel Schwarzenberg
31 9

Zeman užívá návykové látky, míní Schwarzenberg

Je tu další "zázračné" elektrické superauto. Stovku prý dá za 1,8 sekundy

Po představení šíleně rychlé Tesly Roadster by si člověk řekl, že kalifornský elektromobil nebude mít ještě hodně dlouho konkurenta. Podle mladé společnosti XING Mobility se to ovšem změní, plánuje totiž elektrický supersport s ještě úžasnějším zrychlením, který bude navíc možno využít na silnici i v terénu.

Zfetovaný Němec na silnici a strom, kterého se majitel bál: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 22. listopadu 2017.

Křesťané v Číně musí vyměnit Krista za prezidenta. Jinak přijdou o peníze

Tisíce křesťanů v chudé provincii Ťiang-si na jihovýchodě Číny odstraňují ze svých domovů obrazy Ježíše Krista a nahrazují je portréty prezidenta Si Ťin-pchinga. Pokud by tak neučinili, nedostanou státní podporu. Jedná se o součást vládního programu, který začal již v březnu a má za cíl udělat z věřících v Boha věřící v komunistickou stranu.

Úklidové firmy mají před svátky pilno. Lidé využívají jejich služby častěji

Velký předvánoční úklid domu či bytu? I na jihu Moravy neustále narůstá počet těch, co si raději objednají a zaplatí služby profesionální firmy. Některé dokonce neskrývají obavy, zda desítky zakázek do Vánoc zvládnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT