Zvěsti o proplácení drahého oblečení se mezi lidmi šíří jako hotová věc.

„Jeden údajně dobře informovaný člověk tvrdil mně a mé přítelkyni, že ředitel gymnázia Děčín má k dispozici sociální fond, ze kterého proplácel romské studentce ze sociálně slabé rodiny sportovní soupravu za tři a půl tisíce korun a sportovní značkovou obuv za dvanáct set korun, aby se v kolektivu nemusela cítit hendikepovaná. Odmítl jí údajně proplatit jen nějaké šperky," napsal Děčínskému deníku František Štván s tím, že nevěří, že by ředitel školy mohl podobným fondem disponovat.

„Pokud by se jednalo o soukromé zdroje, o nějakého filantropa, tak s tím nemám problém. Ale pokud by šlo o státní zdroje, tak není možné rozlišovat podle etnického původu," dodává Štván.

V důchodu si musí přivydělávat

A není jediný, kdo na podobnou věc upozornil. Na sobotním protestu proti systému sociálních dávek, který se konal v řadě měst celé republiky, o podobných věcech mluvila řada lidí.

„Není přeci možné, aby měli všechno zadarmo. Kdo co dal mně? Celý život jsem dřela a v důchodu si musím přivydělávat," rozohňovala se jedna z účastnic protestu.

Že by děčínské gymnázium proplácelo sportovní oblečení nějaké romské studentce jeho ředitel popírá.

„Nic takového si nepamatuji. Máme na naší škole fond, který spravuje Unie rodičů. Z něj je možné požádat o příspěvek například na nákladnější exkurze nebo sportovní kurzy," tvrdí Václav Lešanovský.

Rozhoduje výbor

Podle něj mohou o příspěvek požádat všichni sociálně slabší studenti. O jeho přidělení pak rozhodne výbor unie.

„Týká se to například studentů, kteří žijí v neúplné rodině nebo mají rodiče, kteří ztratí zaměstnání," dodává ředitel školy.

Podle předsedkyně krajského školského výboru střední školy k dispozici žádné sociální fondy, ze kterých by platili věci romským studentům, nemají.

„To vylučuji, je to jen projev nesnášenlivosti. Vše má svá pravidla, je to přísně hlídané. To by to musel ředitel dané školy zaplatit ze své kapsy," říká Dagmar Waicová s tím, že je podle ní nemožné, aby ředitel někomu řekl „přines účet a my ti to proplatíme".

„Unie rodičů nebo školní sportovní klub jsou nezávislé organizace a o penězích si rozhodují samy," dodává.

Na koupaliště zadarmo

V poslední době se ale nejedná o první fámu, podle které jsou Romové zvýhodňováni. Před časem například začala po Děčíně kolovat zpráva, že Romové mají vstup do děčínského plaveckého areálu zdarma, zatímco ostatní návštěvníci platí standardní vstupné. To popřela jak mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá, tak i ředitel Děčínské sportovní Igor Bayer, který areál spravuje.

Další poměrně rozšířenou fámou, šířenou především přes sociální sítě, je výše důchodu pro Romy.

„Chcete mít vysoký důchod? Stačí celý život nemakat jako Romové a důchod vám vypočítají z průměrné mzdy," koluje po internetu.

Ale i tuto fámu vyvrací ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle dřívějších vyjádření je výše starobního důchodu závislá na odpracovaných letech a odvedené částce na sociálním pojištění. Z té se pak konečná výše penzí počítá.