Jedním z těch, komu se podařilo do Kanady dostat již v roce 1996, byl místní romský podnikatel, který si nepřál být jmenován, protože se obává reakcí okolí. „Už jsem zažil napadení a dostávám také anonymní dopisy,“ vysvětlil muž.

Tento Rom prožil v Kanadě deset měsíců. Poté se ovšem musel vrátit zpět do České republiky. „Moje maminka vážně onemocněla. Vzhledem k tomu, že jsme ještě nebyli občany Kanady, museli bychom si náklady na léčení hradit sami,“ popsal okolností návratu podnikatel.

V Montrealu zažil pocit svobody

V Kanadě se mu však velmi líbilo. „Bylo mi 18 let, takže jsem ještě chodil do školy. Jakmile jste ovšem měli pracovní povolení, tak nebyl vůbec problém sehnat práci. Každý, kdo chtěl pracovat, tak měl příležitost. Zažil jsem tam pocit svobody – nikdo mě totiž neposuzoval podle barvy pleti,“ nechal se slyšet muž, který bydlel se svou rodinou v třípokojovém domku na předměstí Montrealu.

A co říká na uvažované zavedení víz? „Do Kanady bych se možná vrátil, ale když teď zavedou víza, bude to hodně složité. Tady bohužel nedostanu šanci. Mám třeba sjednanou schůzku po telefonu, ale poté, co obchodní partneři zjistí, že jsem Rom, tak práci nedostanu,“ dodal romský podnikatel, který se obává, že by zavedení víz mohlo vést k ještě větší nevraživosti vůči romským občanům.

V Česku od ro ku "89" nic nezměnilo

Chystané zavedení víz se nelíbí ani Lucii z Pardubic, která se do Kanady chystá na dovolenou se svým přítelem. „Zařizovat si víza kvůli krátké dovolené se mi nelíbí. Mělo by se nějak rozlišit, zda někdo žádá o azyl nebo jede jen na dovolenou. Na druhou stranu kanadskou vládu částečně chápu,“ konstatovala Lucie.

A proč vůbec Romové z Pardubického kraje, ale i celé republiky, houfně odcházejí do Kanady? „Situace se tady od roku 1989 nezlepšila. Moje děti teď prožívají úplně stejnou diskriminaci, kterou jsem zažil já. Je to pořád to samé – začíná to už ve školách a pak to pokračuje i v práci. Doufal jsem, že se to zlepší a naše děti s tím již nebudou mít problémy,“ vyjádřil se jeden z pardubických Romů Aleš Horváth, podle něhož se situace nyní spíše vyostřila.

„Momentálně může každý Romům beztrestně nadávat a když to samé udělá Rom, tak je hned považován za rasistu. Teď to navíc ještě vyhrotily útoky na romské rodiny a extremistické akce,“ uvedl Aleš Horváth.