Konflikt se stal na zastávce Masokombinát v okrajové části Kladna. Podle řidičů to ale není jediné místo, kde jsou problémy. Občas se odehrávají v Dubí nebo Švermově.

Podle Romů je řidič odmítl svézt kvůli rase, podle ředitele ČSAD MHD Kladno postupoval správně. V autobusu totiž už bylo osmdesát cestujících, což je úplná kapacita vozidla. Jisté ale je, že mezi Romy a šoférem vypukla hádka, při které údajně padaly rasistické výrazy na obou stranách. ,,Sepsali jsme s řidičem protokol, budeme hledat svědky incidentu. Pokud se potvrdí, že jeho reakce byla neadekvátní, tak se v tomto případě může objevit nějaký finanční postih,“ řekl České televizi, která o případu informovala jako první, ředitel ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa, podle kterého byla reakce řidiče neprofesionální.

Přestupek proti občanskému soužití?

Kladenská dopravní společnost případ prošetřuje stejně tak jako Policie České republiky. ,,Případ šetříme jako přestupek proti občanskému soužití. Po ztotožnění řidiče bude věc předána do správního řízení,“ uvedla mluvčí kladenské policie Jana Dětská. Pokud by se prokázalo, že řidič skutečně spáchal přestupek, mohl by platit pokutu až do výše pěti tisíc korun. Kromě toho by zřejmě dostal určité finanční sankce i od zaměstnavatele.

Problémy jsou i jinde

Podle samotných řidičů ale není zastávka Masokombinát jedinou, kde se občas vyskytnou nějaké problémy. ,,Já osobně takové problémy nemám, protože nevyhledávám konflikty. Na některých místech to ale občas bývá horší, například v Dubí nebo Švermově, ale nemusí to být jenom kvůli cestujícím.

Většinou je to problematické, když po ránu jede hodně dětí do škol,“ řekl Deníku jeden z kladenských řidičů. Neoblíbeným linkám se ale šoféři nemohou vyhnout. ,,Ráno dostaneme jízdní řády, podle kterých musíme celou směnu jezdit. Kdyby s námi na některá místa občas jezdili třeba strážníci, žádné problémy by zřejmě nebyly,“ konstatoval řidič.