Je poměrně pravděpodobné, že bude také obviněný z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení s rasovým podtextem, řekl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Dva z útočníků už si takové obvinění vyslechli.

Po Ceperovi bylo od neděle vyhlášené celostátní pátrání, policie ho totiž podezírá z toho, že byl jednou z ústředních postav celého útoku. „Nyní ho transportujeme z Pardubic k nám. Až dorazí, bude vyslechnutý a rozhodneme se, jak s ním dál naložíme. Ale existuje určitá pravděpodobnost, že bude obviněný ze stejných věcí jako ti dva,“ řekl Haňka. (čtk)

Čtěte také: Přes policejní posily došlo k dalšímu přepadení

Denik.cz chce poskytovat prostor korektně a slušně vedeným debatám. Tím, že na našich stránkách zveřejňujete svůj příspěvek, se zavazujete dodržovat Pravidla diskusí. Pokud Váš text odporuje pravidlům, bude Váš příspěvek smazán. V případě opakujících se prohřešků bude ukončena celá diskuze.

Premiér Petr Nečas svolal Bezpečnostní radu státu. Na Šluknovsko směřují policejní těžkooděnci. Situaci mohou zklidnit, nikoliv vyřešit. Mizerné vzdělání, žádná práce, nulová perspektiva, frustrace. Jaký součet tyhle sčítance vydaly nedávno v Londýně, jsme viděli všichni: násilí a zběsilé ničení všeho kolem.

Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček po víkendovém útoku na čtyři obyvatele města řekl: „Londýn a Paříž jsou zdánlivě daleko, ale nám se zdají být teď zatraceně blízko.“

Dvacítka Romů tu v neděli nad ránem přepadla a zmlátila čtyřčlennou skupinku mladíků, jeden z nich skončil s vážnými poraněními v nemocnici. Dva z útočníků již policie obvinila, další je na útěku a je po něm vyhlášeno celostátní pátrání.

Co se tedy děje ve Šluknovském výběžku, kde se šíří strach z romských bojůvek? Jde o rasismus, nebo jen o ojedinělý výbuch agresivity? „Tady se nemluví o ničem jiném, ale Romové, které znám já, se cítí dotčeni a chtějí, aby policie ty rváče už sebrala,“ říká jeden z obyvatel Rumburka.

Faktem je, že se Romové na Šluknovsku dělí na dvě skupiny. „Starousedlíci, kteří tu žijí dlouhá léta, jsou téměř bezproblémoví,“ míní Stanislav Horák z Varnsdorfu. „To, že třeba v noci hlasitě zatroubí, bych nepovažoval za žádný problém,“ dodává s tím, že potíže tu dělají lidé, kteří se do města přistěhovali. Jenom Varnsdorf za poslední půlrok hlásí více než pět set nových obyvatel. Někdo tvrdí, že se sem stěhují z jiných regionů, další zase, že migrují v rámci okresu.

#nahled|https://g.denik.cz/1/bf/grafika_romove_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/bf/grafika_romove_1.jpg|Útoky s rasistickým podtextem.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/bf/grafika_romove_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/bf/grafika_romove_2.jpg|Útoky s rasistickým podtextem.#
Šéf agentury pro začleňování Romů Martin Šimáček soudí, že velký podíl na trablech obcí se sociálně vyloučenými obyvateli mají spekulanti, kteří skupují v chudých pohraničních regionech nemovitosti, kam sestěhovávají Romy z lukrativních čtvrtí větších měst. „To ale není případ Šluknovska, kde jsme podobnou aktivitu nezaznamenali,“ vysvětluje.

Po Novém Boru, kde romští mladíci mačetami napadli návštěvníky baru, je Rumburk druhým varováním. Vážně ho bere i premiér Petr Nečas (ODS). „Uložil jsem ministru financí, aby navýšil provozní výdaje pro Policii ČR o 700 milionů korun, současně jsem zařadil tuto problematiku na jednání Bezpečnostní rady státu,“ uvedl včera Nečas. Ministru vnitra nařídil, aby posílil policejní přítomnost v regionu a situaci stabilizoval. „Je nutné tam nasadit viditelné policejní síly, které zařídí obnovení klidu. I kdyby to mělo znamenat, že do této oblasti napochoduje polovina policejního prezidia v uniformách a bude zajišťovat pořádek,“ sdělil Nečas.

V úterý do Šluknovska vyjely speciální pohotovostní jednotky o síle 48 mužů. Dnes na místo dorazí policejní prezident Petr Lessy. Premiér rozhodl, že akce nemá žádné personální nebo rozpočtové limity. „Chápu obavy občanů o jejich elementární bezpečí. Pachatelé těchto kriminálních činů musejí být důsledně a tvrdě potrestáni. Stát nebude tolerovat podobné projevy násilí, neřkuli rasově motivovaného. A zdůrazňuji, ať je z kterékoliv strany,“ řekl Nečas.

Co ale bude, až těžkooděnci zase odcestují do Prahy? Vyjádřete svůj názor v diskuzi u článku.

KATEŘINA PERKNEROVÁ
LUDĚK STÍNIL

Ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček řekl Deníku:

Poslední exces je politováníhodný, ale nelze ho zevšeobecnit

Praha – Podle šéfa profesionální státní instituce Martina Šimáčka je pro zlepšení situace v sociálně vyloučených lokalitách důležitá práce terénních pracovníků.

Co se děje na Šluknovsku? Je tamní situace něčím výjimečná?
V jistém směru je unikátní, v jiném poměrně typická. V chudších regionech jsou mnohem levnější nemovitosti. Spekulantům a realitkám se vyplácí je skupovat a vystěhovávat do nich lidi z lukrativnějších částí větších měst. To se odehrává v celém pohraničí na severu Čech a Moravy. S výjimkou Šluknovska, kde to neplatí. Nemáme zprávy, že by tam podobným způsobem nějaké subjekty fungovaly.

Ale ten problém přece není jen v sestěhovávání Romů do spekulativně koupených nemovitostí. Mluvíme o 80 tisících lidí bez práce, dlouhodobě nezaměstnatelných, bez vyššího vzdělání, často v pasti lichvářů, závislých na automatech atd.
Jistě. Do značné míry doplácíme na to, že v 90. letech minulého století ti lidé přišli o práci a už ji pak nenašli. Až 30 procent dětí z těchto rodin se vzdělávalo v praktických, dříve zvláštních, školách. Těm je teď kolem dvaceti let a poznaly jen život sociálně vyloučených mimo hlavní vzdělávací proud. Nemají adekvátní návyky, jak si vydělat na živobytí prací, nemají ukotvení a neuznávají hodnoty většinové populace, jsou to potenciální pachatelé trestné činnosti.

Násilné?
Právě že ne. Jde v naprosté většině o kapesní kriminalitu, krádeže. Třeba v Rumburku došlo k poklesu násilné trestné činnosti. Poslední individuální exces je politováníhodný, ale nelze ho zevšeobecnit do teze, že tam Romové páchají nějaké násilí na majoritě.

Jenže z té frustrace kvůli nedostatku práce a peněz k podobným výbuchům může docházet čím dál častěji. Zvlášť když výrazně klesnou sociální dávky.
Zhoršující se situace na to může mít vliv. Například ve Šluknově jsme zaznamenali meziroční zvýšení výplat dávek hmotné nouze ze čtyř na sedm milionů. O to víc by se nemělo zapomínat, jak prospěšnou práci dělají terénní pracovníci, nízkoprahová centra, jak důležité je rozvíjet systém krizového bydlení. Když tyhle věci fungují, je to okamžitě vidět, jako třeba v Krásné Lípě nebo Varnsdorfu. Varnsdorf má pět terénních pracovníků a díky tomu se vyvaroval problémů s migrací. Jakmile tam přijde několik nových rodin, okamžitě se to řeší. Rumburk má jen jednoho, a hned je to znát.

Policejní prezident vyslal na základě premiérova pokynu do oblasti 50 těžkooděnců. Má cenu zvyšovat prostředky na policejní represi, zato ale nedávat dost peněz na prevenci?
Je dobře, že se tomu bezpečnostní rada věnovala a posílení policejní přítomnosti v regionu situaci určitě zklidní. Do budoucna je ale klíčové, zda se ministerstvu práce podaří aspoň udržet úroveň financování sociální prevence v Česku. Ministr Drábek o tom uvažuje správným směrem, přemýšlí, jak zaplatit služby tohoto typu. To je velké téma.

Kolik vyškolených pracovníků by bylo v terénu potřeba?
Jeden člověk může zvládnout maximálně padesát klientů, takže stovky. Rozhodně mnohem víc, než jich je dnes. Ovšem není to jen o nich, ale také o zaměstnancích odborů sociálně-právní ochrany dětí, kteří by měli chodit do lokalit, sbírat informace, případně rychle zasahovat.

KATEŘINA PERKNEROVÁ

Útoky na Romy

4. února 1996 – Krnov na Bruntálsku
Čtveřice mladíků vhodila do dvou přízemních bytů zápalné láhve. Druhý útok se stal 16. února. Z rasisticky motivovaných útoků bylo obviněno šest mladíků. Soud čtyřem mužům uložil podmíněné tresty, pátý byl odsouzen na tři roky.

17. ledna 1998 – Krnov na Bruntálsku
Skupina pachatelů hodila zápalnou láhev do přízemního bytu pětičlenné romské rodiny. Osmačtyřicetiletá žena utrpěla těžké popáleniny. V únoru 2002 soud členovi neonacistických skupin Radkovi Bedrimu udělil dvouletý nepodmíněný trest. Jeho dva společníky osvobodil.

12. června 1999 – Plavy na Jablonecku
Pomocí dvou zápalných lahví zapálil neznámý žhář romské obydlí. V pokoji, kde začaly hořet záclony a závěsy, spala žena s dvouměsíčním synem a dalšími dvěma malými dětmi.

30. června 2007 – Vrbno pod Pradědem
Neznámí žháři hodili zápalnou láhev do domku romské rodiny. Uvnitř byli dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.

19. dubna 2009 – Vítkov na Opavsku
Žháři zaútočili na domek romské rodiny. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji ani ne dvouletá Natálka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny. Z pokusu o rasově motivovanou vraždu byla obžalována čtveřice pravicových extremistů. Pachatele soud letos poslal na 20 až 22 let do vězení.

11. července 2011 - Býchory na Kolínsku
Do domu, kde žijí Romové vlétla zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Proti čtyřem podezřelým bylo zahájeno trestní stíhání.

10. srpna 2011 – Krty na Rakovnicku
Do obydlí bezproblémové romské rodiny někdo hodil zápalnou lahev, která těsně minula postýlku s miminkem. Uvnitř nádražního domku, který už pětadvacet let obývá bezproblémová rodina, bylo v tu chvíli dvanáct lidí.

Útoky Romů na ostatní občany

Leden 2005 Prostějov
Trojice Romů zaútočila v Prostějově na muže lopatou, baseballovou pálkou a dokonce i sekerou, protože poškozený napomínal jednoho z nich za to, že rozbil výlohu baru. Kvůli několikanásobným úderům do hlavy musel být muž ošetřen lékařem.

31. 8. 2007 Přerov
V Přerově brutálně zbila čtveřice mladých Romů baseballovými pálkami Pětatřicetiletého muže poté, co jim kvůli jejich nízkému věku odmítl dát cigarety. Za svou neochotu si vysloužil otřes mozku, tržnou ránu na hlavě a četné zlomeniny.

Noc z 21. na 22. prosince 2007 Ostrov nad Ohří
Dva Romové zbili v Ostrově nad Ohří třiatřicetiletého muže násadami od lopat a rasisticky ho uráželi. Na místo pak přijel zasahovat romský policista, který se s útočníky důvěrně znal. Jejich čin se snažil krýt a poškozenému ještě několik měsíců poté vyhrožoval.

29. 4 .2010 Krupka
Dva mladí Romové surově mučili teprve dvanáctiletého Patrika. Podle vlastních slov se tak mstili za všechny romské oběti druhé světové války. Útočníci mladíka mlátili do hlavy, žeber a v podstatě celého těla, kopali do něj a šlapali po něm, bičovali ho páskem. Dokonce ho i nutili k felaci. Patrik skončil na jednotce intenzivní péče s mnohačetnými pohmožděninami, zlomeným žebrem a poraněnými játry a slezinou.

26. 5. 2011 Vsetín
Tři Romové zbili pěstmi mladíka ve Vsetíně. Celý incident byl zachycen na video, na kterém je vidět, jak kolem chodí lidé a žádný z nich se mladíka nezastane, dokud nesebere odvahu muž se psem. Video už na internetu vidělo více jak 80 tisíc lidí. Mimo záběr kamery pak ještě Romové napadli i zasahující strážníky.

7. 8. 2011 Nový Bor
Skupinka Romů s mačetami a obušky brutálně napadla tři návštěvníky baru v Novém Boru. Své oběti útočníci mlátili především do hlavy a do rukou, kterými se napadení bránili. Hodně ran měli poškození i na nohou. Všichni zranění skončili v nemocnici.

21. 8. 2011 Rumburk
Asi dvacetičlenná skupina Romů zaútočila teleskopickými obušky na šest mladíků z Rumburku. Ti se dali před přesilou na útěk. Pokusili se zabarikádovat v jednom z obytných domů, útočníci ale vykopli dveře a mladíky zbili. Jeden z nich skončil s vážnými zlomeninami v nemocnici.

(čtk)