Hladovkou a demonstrací si chtějí čtyři desítky Romů z Nového Boru pomoci k vodě, kterou jim nechal nový majitel domu v Nemocniční ulici, kde žijí, odpojit. V jejich boji o vodu je v neděli v podvečer přijely podpořit čtyři desítky Romů z Brna, Ostravy nebo Českého Krumlova. „Budou s námi držet protestní hladovku,“ vysvětlil představitel nájemníků Miroslav Tancoš.

Děti postavili před bagry

Jak se vlastně stalo, že čtrnáct dětí a s nimi přes dvacet dospělých obyvatel domu v Nemocniční ulici zůstalo bez vody? Ve čtvrtek přijeli dělníci s bagrem a hledali uzávěr přípojky vody, aby ji odpojili. To udělali za asistence policistů. „Pracovníci vodovodů a kanalizací, kteří měli odpojit vodu na žádost majitele domu, požádali policii o ochranu, protože nájemníci jim měli nadávat a házet po nich kameny. Situace byla velmi napjatá, pohybovalo se tam asi dvacet dospělých osob a přibližně deset dětí.

Dospělí navedli děti, aby si ve výkopech, na kterých pracovali bagristi, hrály a postavili je před pracovní stroje,“ popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. „Na místo vyjela nejprve dvoučlenná hlídka, kvůli vyhrocené situaci ale na místě posléze bylo devět policistů a dva strážníci městské policie. Nakonec ale nebyl jejich zákrok nutný.“ Den poté šli Romové na radnici žádat, aby jim město zajistilo cisternu s pitnou vodou. To ale místostarosta Stanislav Valdman odmítl.

Dluží půl milionu, cisterna nebude

„Máme s nimi nevyřízený půlmilionový dluh jen za vodu, který jsme za ně uhradili u vodáren. Vyvoláme jednání s novým majitelem objektu i vodárnami, ale platit za cisternu s vodou nebudeme. To už je věc vlastníka domu a my nemůžeme nechat připojit na vodu cizí objekt,“ argumentoval Stanislav Valdman. Romové jsou rozhodnutí vybojovat si vodu nazpět protestní hladovkou, kterou plánují zahájit v pondělí. O ní by se mělo rozhodnout dopoledne, během něhož má podle slov Miroslava Tancoše proběhnout schůzka vedení radnice s představiteli libereckého romského sdružení.

O vyhrocený spor o vodu se začala zajímat také kancelář zmocněnce vlády pro lidská práva Michaela Kocába. „Řekli nám, že po neděli přijedou, abychom byli v klidu. Nikdo s námi totiž nevypověděl nájemní smlouvy,“ řekl Miroslav Tancoš s tím, že by se měli pokusit vyvolat společnou schůzku všech tří stran: vedení radnice, zástupců nájemníků a nového majitele domu.

Na dobré slovo

S legálností obývání domu ale Stanislav Valdman nesouhlasí. „Vypověděli jsme jim nájemní smlouvy, bydlí tam vlastně na dobré slovo,“ upozornil Stanislav Valdman. Prodej domu v Nemocniční ulici schválili zastupitelé v listopadu 2009, a to po řadě pokusů o vyrovnání dluhů ze strany tamějších nájemníků. I přes jejich dřívější sliby, že je urovnají, a město jim na oplátku odprodá dům i s pozemky za symbolickou cenu, se tak nestalo a dluhy narostly do statisíců. Město tak dům letos na jaře odprodalo v dražbě.