Po starostovi Slezské Ostravy Antonínu Maštalířovi a starostce Mariánských Hor a Hulvák Lianě Janáčkové, kteří se zapojili do projektu s názvem Návrat do práce a spolupracují s Republikovým centrem pro vzdělávání (RCV) a Asociací romských občanských sdružení (AROS) Moravskoslezského kraje, a daří se jim tak najít práci pro skupinu dlouhodobě nezaměstnaných Romů, se začali snažit i vítkovičtí radní. Oslovili šéfa AROS Petra Kronese a místní nezaměstnané lidi. Výsledek? Tři Romové z Vítkovic si tak budou moci zřejmě od příštího týdne vydělávat na živobytí a nebudou odkázáni na sociální dávky.

„V rámci veřejně prospěšných prací zaměstnáváme v současné době patnáct lidí, kteří si dlouhodobě nemohli najít zaměstnání. Vykonávají i kvalifikovanou práci, například dlaždí nebo svařují. Protože jsme potřebovali i někoho na úklid a viděli jsme, že v sousedních obvodech mají s AROS dobré zkušenosti, oslovili jsme je. Máme také tři Romy, kteří se o práci sami přihlásili,“ řekl místostarosta Vítkovic Petr Dlabal (ČSSD).

Chtěl mít jistotu solidního jednání

„Pracoval jsem i v soukromé firmě, ale tam nám několikrát nezaplatili a nakonec nás vyhodili. Chtěl jsem mít jistotu solidního jednání, proto jsem zašel na radnici. Je mi už přes padesát, a taky se chci nějak zajistit na důchod,“ zdůvodnil svůj zájem o práci jeden z Romů. „Jsem jenom rád. Hlavně po nedávné zkušenosti z Vítkovic, kdy jsme měli deset pracovních míst pro místní Romy. Všichni včetně starosty jsme se snažili mezi obyvateli Vítkovic najít tu desítku toužící po práci. Po několika měsících snažení jsme to vzdali, nepřesvědčili jsme ani jednoho,“ pochvaluje si nyní Krones.

Spokojeni jsou i starostové Maštalíř s Janáčkovou. Ve Slezské Ostravě už pracuje šest Romů a v nejbližší době se skupina rozroste o dalších šest pracovníků. V Mariánských Horách a Hulvákách se minulý týden také přihlásilo šest lidí. Nastoupí pravděpodobně příští týden. „Za tu krátkou dobu, kdy začali Romové pracovat, už máme kladné ohlasy našich občanů. Díky jejich práci se mnohé lokality změnily k nepoznání,“ tvrdí Antonín Maštalíř (ČSSD).

K platu, který zaměstnanci dostávají od Evropské unie prostřednictvím AROS, jim radnice přispěje tisícikorunou. Dříve nezaměstnaní si tak přijdou měsíčně na více než sedm tisíc korun čistého.

Snad jim odhodlání vydrží

„Jsem hrozně ráda, že lidi přišli, snad to vyjde. Cíleně jsme zašli za osmi lidmi, a pět mělo hned o práci zájem. Jeden Rom je z Petřkovic, ale i pro toho se práce v Mariánkách najde. Tak doufejme, že jim to odhodlání vydrží. Z minulosti mám bohužel většinou zkušenost, že po třech dnech ze zaměstnání odešli,“ uvedla minulý týden Liana Janáčková s tím, že pracovnice sociálního odboru v
obvodu připraví ještě asi padesátičlenný seznam náhradníků - zájemců o zaměstnání.