„Řeknu vám to na rovinu, platí pro nás jediné, a to je Zákoník práce. Mám pro vás úklidové práce. Dostanete tak sedm tisíc čistého plus přídavky na děti. Za pracovní pomůcky včetně potřebného oblečení, vest a pláštěnek budete mít hmotnou odpovědnost. Jsem ochoten se na mnohém domluvit a pomoci vám vyřídit nejrůznější záležitosti, ale nechci slyšet výmluvy typu: Nemůžu do práce, protože v zimě sněží a na podzim zas padá listí nebo prší. Tak to fakt neberu. Záleží na vás, můžete hned teď se mnou odjet na republikové centrum vzdělávání, připravíme smlouvy, požádáme o dotace a do čtrnácti dnů můžete začít dělat,“ seznamoval Romy, kteří žijí v kolonii Bedřiška a v komunitě na Železné ulici, s pracovními podmínkami Krones.

Všech šest zájemců o místo, kteří včera přišli na mariánskohorskou radnici, se poté zvedlo ze židlí a následovalo svého budoucího šéfa. „Mám dvě děti, jsem šest let bez práce, nikde mě nechtěli zaměstnat. A robit chcu,“ řekl čtyřicetiletý František Bílý, který žije v romské komunitě na Železné ulici. Také sedmačtyřicetiletý Teodor Rac z Bedřišky je bez práce deset let, má rodinu a chce ji lépe zabezpečit. „Řečí sousedů, že jsem blbý, když chcu jít do práce a nežít jenom z dávek, si nevšímám. Vyplatí se mi dělat, furt budu mít víc peněz, než kdybych seděl doma,“ tvrdí Rac.

„Super, jsem hrozně ráda, že lidi přišli, snad to vyjde. Cíleně jsme zašli za osmi lidmi, a pět mělo hned o práci zájem. Jeden Rom je z Petřkovic, ale i pro toho se práce v Mariánkách najde. Tak doufejme, že jim to odhodlání vydrží. Z minulosti mám bohužel většinou zkušenost, že po třech dnech ze zaměstnání odešli,“ uvedla Liana Janáčková s tím, že pracovnice sociálního odboru v obvodu připraví ještě asi padesátičlenný seznam náhradníků - zájemců o zaměstnání. Liana Janáčková se při hledání zaměstnání pro Romy inspirovala u sousedů ve Slezské Ostravě.

Vedení slezskoostravské radnice se totiž zapojilo do projektu s názvem Návrat do práce, a spolupracují tak s republikovým centrem pro vzdělávání (RCV) a Asociací romských občanských sdružení (AROS) Moravskoslezského kraje. Díky tomu na Slezské dostalo příležitost pracovat a vydělat si na živobytí už šest Romů. „Tito dříve nezaměstnaní lidé pracovat chtějí, proto jsme jim dali šanci. Podílejí se na údržbě našeho městského obvodu,“ řekl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD).

K platu, který zaměstnanci dostávají od Evropské unie prostřednictvím AROS, jim radnice přispěje tisícikorunou. Dříve nezaměstnaní si tak přijdou měsíčně na více než sedm tisíc korun čistého. Stejně by to mělo být i v Mariánských Horách a Hulvákách. Předseda Asociace romských občanských sdružení Petr Krones nechce předčasně hodnotit. „Byl bych rád, kdyby všichni Romové, kteří se včera o práci přihlásili, vydrželi. Možná jsem skeptik, ale mluví ze mě zkušenost, velkou část nakonec přestane bavit do práce chodit, nebo nakonec z nejrůznějších důvodů ani nenastoupí. Chci však věřit, že tentokrát to bude jinak,“ míní Krones.