Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové vyhnali radikály. Policie jim zakázala návrat

Litvínov /AKTUALIZOVÁNO O REPORTÁŽ/ – Janovští Romové se drsně opřeli do členů tzv. Ochranných sborů Dělnické strany (DS). Ti se vypravili do problémového litvínovského sídliště, že je budou dnem i nocí střežit. Romové je ale vytlačili. Policie radikálům z Dělnické strany zakázala v akci pokračovat.

4.10.2008
SDÍLEJ:

Dav Romů si vyšlápl na samozvané Ochranné sbory nacionalistické Dělnické strany, které chtěly hlídkovat na Litvínovském sídlišti JanovFoto: Foto: Deník/ Jan Vraný

Skupina dvanácti členů nacionálně orientované Dělnické strany vstoupila do ulic Janova už kolem desáté hodiny. Okamžitě je obstoupila přibližně desetičlenná skupina Romů a začala jim nadávat do nacistů.

Radikálové se přesto dali se na cestu napříč sídlištěm. Romové je pronásledovali a skupina zakrátko rozrostla na sedmdesátihlavý dav. Ostrý slovní střet pokračoval. Romové na radikály plivali a stříkali po nich vodu z pet lahví. „Táhněte a už se nevracejte, nebo vás zmasakrujeme!“ křičeli. V rukách drželi tyče a k násilí nebylo daleko.

Situaci sledovaly desítky policistů a městských strážníků, v záloze byla i zásahová jednotka. Mezi obě skupiny se ale policisté nevložili. Na otázku, proč nic nedělají, odpověděli, že ještě nenastala krajní nouze.

Radikálové raději vyklidili místo a stáhli se do nádražní restaurace, kde se radili, co dál.

Policie poté zakázala vstup členům Dělnické strany do sídliště. Jak uvedl velitel policejních opatření Tomáš Rabovský, využila tak Zákona o policii. „Mohlo by dojít k násilnému střetu,“ odůvodnil Rabovský. Zákaz platí po celý víkend až do pondělního rána.

Představitelé DS slíbili, že se nařízení podvolí. Upozornili ale, že se někdy opět do Janova vrátí a uspořádají zde pochod.

Policisté budou celý víkend hlídat veškeré příjezdové cesty do Janova, aby dohlédli na to, že je zákaz dodržen.

Reportáž Deníku

Romský boss zařval: „Jestli se do Janova vrátíte, vyhlásíme vám válku! Všem. I policistům!“

10.00

Dvě dívky a deset hubených mladíků z radikální Dělnické strany vyráží v dvojstupu po chodníku k panelákům. Jsou v černém, na rukách pásky s logem meče a zkratkou OS-DS (Ochranné sbory Dělnické strany). Dostávám od nich leták: „Naším cílem není vyvolávání konfliktů s nepřizpůsobivou cikánskou menšinou. Svým varovným nasazením se snažíme upozornit na problémy slušných místních občanů.“

„Nacisti!“ „Do plynu s váma!“ „Gestapáci vymr..ní!“ křičí na ně přes silnici několik romských hromotluků. Na parkovišti stojí pár policistů.

Radikálové jdou tiše dál.

„Jestli pak někdo z jejich otců nebo dědečků zažil koncentráky?“ zlobí se před redaktorkou ČT starší Rom. Chci znát názor hulákajícího romského obra. Říkám mu, že jsem novinář. „Jdi do pi..,“ okřikne mě. „Zmiz nebo tě voholíme!“ ozve se mi za zády. Romští bossové se mi smějí, že mám vousy.

Mnohem víc jim vadí, že v čele radikálů kráčí hrdě mladá žena. Navíc tintítko. „Ty česká děvko!“ volají na ní.

Radikálové míří ke škole. „Pojďte s námi, ty mr.ky rozsekáme!“ volá obr na ostatní Romy. Nasedají do aut. Bossové do mercedesu.

10.11

„Jsme civilisté,“ řekne mi dívka z OS-DS. Ptám se, zda nemají strach. „Je tu možnost, že nás napadnou. Jsme na to připraveni,“ prohlásí mladík v brýlích. „Nejsme ozbrojeni a oni to ví,“ dodá dívka.

Nad školou se zastaví u policejního vozu. Romové vyskakují z aut, kterými zatarasili silnici. Asi dvacet jich obklíčí radikály.

Obří Rom přistoupí k mladíkům. „Kdo z vás tady tomu velí?“ zeptá se výhrůžně a postaví se ke dveřím policejního auta. Policista, mladíček, chce vystoupit, ale nemůže. Starší policista přichází z druhé strany s obuškem. Blíží se další policisté. Čekají, co se bude dít.

Romský boss Vilda Matej kráčí s golfovou holí k nejmenší radikálce. Zvedá ruku k její hlavě, ale ona ho instinktivně odstrčí. Boss k ní jde blíž a řekne: „Co tady děláš? Seber se a jeď ty kun.. špinavá česká, rozumíš? Na co si hraješ? Jako, že si fašistka?“ Dívka se mu stále dívá přímo do očí. Něco mu tiše říká. „Co? Máš bobky, viď, bojíš se. Chceš, abych tě odved na trasu a šlapalas´ tam celej život, ty děvko jedna! Nes.r mě ti říkám, vypadněte tady vocuď!“ ztrácí nervy Rom.

Radikálové stojí jako svíce. Mlčí. „Vy sr..i vymr…ý! Vás tady rozštípu, vy sr..i!“ křičí na radikály další romský pořízek v mikině německé značky Thor Steinar. Pes strážníků štěká. Romové krouží kolem radikálů. Starší Rom vstoupí do hloučku mladíků a na jednoho namíří prstem: „Jste tu naposled, rozumíš?“

Policista žádá Roma, aby se stáhl zpět. „Tak si je odveď, vole, ty mr.ky špinavý,“ vyslechne si policista. Žádá Roma o občanku. „A jim nevezmeš doklady, do pi..?“ Policista výzvu opakuje. „Jdi do pi.., h..no ti dám,“ odpoví mu Rom. Policista trvá na svém. „Dej mi pokoj!“ odsekne Rom. „Jménem zákona vás vyzývám, dejte…!“ Rom sahá do kapsy.

Obr vytáhne násadu od sekery. Ostatní začnou plivat na radikály. Smějí se, když někoho strefí. Někteří radikálové sklopí hlavy. Obr jednomu z nich dvakrát plivne vodu z lahve do ucha. Policisté vstupují mezi ně. Obr natáhne ruku a lije na radikály zbylou vodu z lahve. Policista mu stáhne ruku dolů. Obr hodí jednomu mladíkovi PETlahev na rameno. „Odveďte je vocuď! Já taky nechodím na náměstí k tomu buz…….i starostovi a nevyhrožuju mu tam!“ křičí na policisty romský boss. Romský kluk chce vidět víc. Strážník ho za kapucu tahá zpátky. "Hele nešahej na toho malého! Nech ho bejt, ti řikám!“ zuří boss.

10.25

Radikálové volí ústup. Policisté jim udělají místo. „Sem už nepláchnete!“ volají Romové. Jdou za radikály.

„Já se nepos..u z toho, že si policajt, věříš tomu?“ řekne boss majorovi Tomáši Hrabovskému, veliteli policejních opatření. „Tady ty mr.ky se možná pos..ou,“ dodá boss a ukáže holí na strážníky. „Uklidni se!“ varuje ho major. „Vy se uklidněte, ty vole!“ křičí boss. Kolem projedou dva policejní antony se zakuklenými těžkooděnci.

Radikálové si stěžují policistům, že nezasáhli. „Oni tam do nás strkali, plivali a nadávali a vy tam jen stojíte,“ říkají.

„Strkání jsem tam neviděl. Ten, co vám nadával, se myslím řeší. Jestli plivali a lili na vás vodu, tak to je občansko právní spor,“ říká policista v baretce. „My zasáhneme, když nastane krajní situace,“ dodá.

„Takže až se nám něco stane,“ zlobí se dívka.

„Buďte rozumní. Přišli jste do romského ghetta, co jiného jste tu čekali,“ říká radikálům major.

Ptám se dívky, co cítila, když jí Rom vyhrožoval. „Pocit vzteku. Vadí mi, že mě veřejně urážel a policie nic nedělala,“ odpoví.

10.33

Asi sedmdesát Romů se jako řeka valí vedle radikálů a křičí na ně: „Vy vrazi, už jsem nikdy nepáchnete!“ „Vy mr.ky jedny český!“ „ Do plynu s tebou, ty svině!“ „Jste banda kolaborantů, vy mr.ky český!“ „Tady nebudete strašit naše děti!“

Radikálové jdou mlčky k zastávce MHD. Dav Romů se zastaví na svahu nad silnicí. Boss zamává holí a zařve: „Vod teď si vás budeme hlídat, vy mr.ky špinavý český. Ani policajti vám příště nepomůžou, to si pamatujte, vy mr.ky. Jestli se do Janova vrátíte, vyhlásíme vám válku. Všem ji vyhlásíme! I policistům!“

„Když chceme, aby se tu Romové chovali slušně, nejsme rasisté,“ říká mi na zastávce 52letá Anna, starousedlík. Přišla radikálům na pomoc. „Chytáme se už všeho, co by mám mohlo pomoci,“ říká zoufale.

Za Janovem se radikální mládež, sledovaná policií, u červené dodávky radí, zda se na sídliště vrátí. Místostarosta Martin Klika je přichází varovat.

10.45

David, třináctiletý romský chlapec, vylézá za Janovem z popelnice. Našel v odpadcích děravé botasky. „Bude je mít na fotbal,“ říká mi romský děda a dá boty na kárku plnou šrotu. O konfliktu, který se stal před chvílí v Janově, nemá ani páru.

Ukazuji na radikály, jak jdou se sklopenými hlavami po silnici do Litvínova. „Skini?“ zeptá se děda. Dnes Romové vyhráli.

11.29

Na vlakovém nádraží policisté radikálům oznamují, že jim zakazují vstup do Janova po celý víkend. „Bylo to mé rozhodnutí,“ říká mi major Hrabovský. Využil paragrafu 20 zákona o policii. Obával se masakru. Proto policisté spolkli romské urážky. Prý taktika v zájmu většího bezpečí. Starosta Litvínova Milan Šťovíček policisty podpořil. Přivezli ho na nádraží ve fraku. Byl na svatbě.

Radikálové ruší akci. „Zvládli jsme to,“ oddechne si major.

Policie má hlídat silnice do Janova do pondělního rána. Podle policistů radikálové vzkázali, že se někdy v budoucnu vrátí. Možná jich bude více, možná přijedou větší extrémisté, možné nebudou chtít Janovem jen pochodovat.

„Pokud necháme v Janově tyto věci řešit násilím, tak tady bude peklo. Byla bych nerada, aby se stalo něco mým dětem a nebo mé rodině, která celý život žije slušně a poctivě,“ obává se jedna z obyvatelek Janova.

Podle dvou místních zdrojů, které si nepřály být jmenovány, radnice i policisté už dříve ztratili nad částí Janova kontrolu. Sídliště prý začala ovládat romská mafie, která se živí lichvou, vyhrožováním, vydíráním, vymáháním a zřejmě i prostitucí. Někteří bossové, kteří v Janově nebydlí a jsou napojeni na litvínovské podsvětí, údajně stojí za vyhnáním radikálů z Janova.

Neděle

Policie hlásí: V Janově je po sobotě klid . „Nezaznamenali jsme žádné výtržnosti,“ říká ve 12.45 hodin policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policie podle ní stále hlídá cesty do Janova. Ve střehu jsou i kriminalisté, zásahová jednotka a další útvary včetně policistů v sousedních okresech.

Zatím nepadla žádná obvinění související se sobotním konfliktem. „Policisté pořízené záznamy vyhodnotí a poté rozhodnou o dalším postupu,“ uvedla mluvčí.

Dělnická strana protestuje.

„Podali jsme prostřednictvím pověřené zástupkyně, která byla na místě trestní oznámení na cikány, kteří naše hlídky napadali a také na příslušníky Městské policie, Policie ČR a velitele celého zásahu,“ oznámil Petr Kotáb, místopředseda Dělnické strany. Podle radikálů se Romové dopustili násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, podněcovali k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a páchali výtržnosti.

Martin Vokurka

Autor: Miroslava Šebestová

4.10.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Mečiar a Václav Klaus
31 7

Klaus a Mečiar: Rozpad Československa byl nevyhnutelný

Vteřiny dne 11. prosince 2017

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Prezidentští kandidáti: Společná evropská armáda není reálná

Společná evropská armáda není reálný projekt a nemohla by fungovat. Shodla se na tom dnes pětice prezidentských kandidátů, kteří debatovali v pražském kině Světozor v rámci projektu studentských prezidentských voleb, které pořádá společnost Člověk v tísni.

OBRAZEM: Policisté našli v kotci dvě fenky, jež málem zemřely hladem

Dvě zbědované fenky našli policisté na Šumavě mezi Železnou Rudou a Alžbětínem. Obě byly zavřené v kotci a na pokraji smrti.

VIDEO: Prodavačku s tržbou zamkli v kuchyňce

O tom, jak zpackat loupež, by mohli vyprávět dva lupiči v Praze. Odnesli si dvě stovky a hrozí jim až deset let vězení. Policie po nich pátrá.

Evropu trápí sníh a silný vítr. V Calais uvízl trajekt, v Británii zavřely školy

Husté sněžení a nebývale silný vítr komplikuje již několikátý den život lidem na Britských ostrovech, v severní Francii a Německu. Nejhorší situace je u našich západních sousedů, kde sněhová nadílka zastavila železniční dopravu, ochromila leteckou a výrazně komplikuje tu silniční. Jen během včerejšího dne kvůli náledí a popadaným stromům došlo v Německu k několika stovkám nehod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT