„Je to přesně šest let, co pro mě přijela domů policie, což jsem očekával. Svědomí mám čisté a doufal jsem, že se všechno vysvětlí. Ten šok, když mě obvinili z vraždy Absolona byl velký,“ vzkázal demonstrantům z věznice v Plzni Vlastimil Pechanec. Sobotní demonstrace ve Svitavách proběhla bez incidentů.

Romové jsou ovšem nespokojeni, že radnice pochod povolila. „Romové kritizovali povolení akce. Ovšem nebyl důvod protest zakázat. Již předtím se zajímali o zajištění, protože měli velký strach z napadení.

Jel jsem mezi ně, abych je uklidnil,“ sdělil ředitel svitavské policie Miroslav Brandejs. Na pořádek během pochodu dohlíželo padesát policistů a další stovka mužů byla připravena v záloze. „Se zajištěním akce nám navíc pomáhali policisté z Chrudimi a Ústí nad Orlicí,“ dodává ředitel Miroslav Brandejs.

Podle rozsudku Vlastimil Pechanec v červenci 2001 na diskotéce v restauraci Národní dům dvakrát bodl nožem do břicha třicetiletého Ottu Absolona. Rom na následky zranění druhý den v nemocnici zemřel. Se svojí družkou měl dvě malé děti. Žena podlehla rok po vraždě rakovině.