Romská koordinátorka v Olomouckém kraji Renáta Köttnerová se domnívá, že romské rodině nikdo při koupi domu neporadil a že je jeho rekonstrukce nad jejich finanční možnosti.

„Romové se v naší obci objevili někdy začátkem minulého týdne. Sám jsem o nich několik dní nevěděl. V pondělí za mnou poprvé přišli s tím, jestli by se někde mohli umýt. Dům, který koupili, je totiž v dezolátním stavu, má narušenou statiku, není tam voda, elektrika, ani základní sociální zázemí jako záchod nebo umyvadlo,“ řekl Kröner. Obec původně domek chtěla koupit a nechat zbourat. „Jen samotná demolice by nás přišla na milion až milion dvě stě tisíc korun. Vzhledem k tomu, že náš rozpočet je dva a půl milionu korun, od demolice jsme upustili,“ vysvětlil starosta.

Podle mluvčí vsetínské radnice Evy Stejskalové se romské rodiny rozhodly ze Vsetína odejít dobrovolně. „Obě romské rodiny se rozhodly ze Vsetína odstěhovat už před několika měsíci. Proto také požádaly radnici o půjčku, kterou schválila rada. Nebyl žádný důvod jim půjčku neposkytnout. Řádně platily nájem a vrátily dva byty,“ potvrdila Stejskalová.

Romové domek koupili přes jednu prostějovskou realitní kancelář. Podle našich informací za něj zaplatili tři sta třicet tisíc korun. „Byl to standardní obchod. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl majitel prostějovské kanceláře František Kocourek.
Samotné Romy se včera Deníku nepodařilo zastihnout, protože nebyli v obci.

Do případu se zapojila i romská koordinátorka Renáta Köttnerová. „Zajímavé je, že radnice dává vysoké půjčky pouze romským občanům a to na nemovitosti daleko od Vsetína. Navíc se mi nezdá ani postup při koupi domu,“ řekla Köttnerová.

Podle koordinátorky, která se domnívá, že se vsetínská radnice ničeho protiprávního nedopustila, ale Romům nikdo situaci dostatečně nevysvětlil. „Do obce se v nejbližší době pojedu osobně podívat,“ doplnila Köttnerová.

„Romové byli podle mě napáleni. V domě se nedá bydlet a oni ani nemají představu, kolik tisíc bude stát jeho rekonstrukce,“ uzavřel starosta.
Vsetínská radnice loni vystěhovala na Prostějovsko několik desítek Romů do Čech pod Kosířem a Dřevnovic.

Přečtěte si také:

Romové v Brně tyranizují okolí