Levicová RDS se v sobotu zároveň ohradila proti postoji Senátu, který odmítl doporučení Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Zástupci RDS se chtějí setkat s prezidentem republiky a předsedy obou komor Parlamentu.

„Pevně věříme, že sociální vláda pana (Bohuslava) Sobotky, která nastoupí, s námi povede dialog o pracovním uplatnění a důstojném bydlení pro Romy i pro sociálně slabší občany," řekl předseda RDS Miroslav Tancoš po jednání programové konference strany. Do Prahy se sjelo zhruba sedmdesát členů strany z celé republiky.

„Všichni kolegové razantně odmítají chování a postoj senátorů, kteří zamítli stanovisko Evropské komise," uvedl. Senát v říjnu odmítl zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Shodl se na tom senátní výbor, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů.

Snaha o setkání s prezidentem

Zástupci romské strany usilují o setkání s Milošem Zemanem, to by se mohlo podle Tancoše uskutečnit buď už příští příští týden, nebo začátkem ledna. Osobně plánují navštívit i předsedu Senátu Milana Štěcha a předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (oba ČSSD). Strana chce do budoucna usilovat například také o zlepšení podmínek v sociálních ubytovnách a řešit situaci bezdomovců.

RDS vznikla jako politická strana v polovině srpna letošního roku, v současnosti má zastoupení v osmi krajích, chybí například ve Zlínském, Olomouckém nebo Karlovarském. Registruje téměř 1700 členů. O hlasy voličů se ucházela už v předčasných volbách v rámci kandidátky Strany zelených.