Ropáka za největší antiekologický čin získal Hodač jen těsně před druhou Kateřinou Neumannovou a třetím prezidentem Václavem Klausem.

Považujete anketu Ropák roku za užitečnou? Hlasujte v anketě, diskutujte v diskuzi!

Jeho výrok „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci“, však porota uznala nejvýraznějším antiekologickým výrokem roku 2007. Klaus za to dostal anticenu Zelená perla. Prezident České republiky měl mezi nominovanými výroky i další své věty. Ta, kterou popírá ničení Země, však podle pořadatelů jasně předčila nejen jeho ostatní výroky, ale i věty všech ostatních nominovaných lidí.

Náměstek ministra dopravy Hodač se o titul ropáka roku zasloužil zejména svými kontroverzními výroky o stavbách dálnic a rychlostních komunikací, mimo jiné rychlostní silnice R55 v úseku Otrokovice – Rohatec přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Dále za vyhrožování občanským sdružením soudními žalobami a finančními úhradami. A za souhlas s dovykoupením pozemků za asi 23 milionů Kč na výstavbu vodního stupně Přelouč II, i když stavbu nelze podle současné legislativy vybudovat.

Neumannová se dostala na druhé místo kvůli lyžařským závodům Světového poháru Pražská lyže. Organizátoři v čele s Neumannovou totiž museli síh kvůli jeho nedostatku dovézt šedesáti kamiony ze Šumavy. „Kvůli penězům dokáže člověk někdy udělat cokoliv,“ komentoval činy všech nominovaných předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Pro cenu si nikdo nechodí

Pro tu cenu si až na výjimky nikdo z laureátů nechodí. Ani letos tomu nebylo jinak. Politici, úředníci nebo představitelé podniků dostávají již šestnáct let nelichotivý titul Ropák roku za činy, které výrazně poškozují životní prostředí. Zelenohnědý dort pro letošního Ropáka roku, náměstka ministra dopravy Jiřího Hodače, si tak jako každý rok snědí pořadatelé ankety sami na večerním setkání. Hodače však zisk anticeny příliš netrápí. „Vnímám to jako pozitivní ocenění, že svou práci dělám dobře. Svůj přístup kvůli tomu rozhodně měnit nebudu,“ řekl Deníku.

„Pokud ministerstvo dopravy pracuje tak jak má, ekologům se zavděčit nemůže.“ Druhé místo obsadila lyžařka Kateřina Neumannová, třetí pak prezident Václav Klaus, který je zároveň vítězem ankety o Zelenou perlu za nejkontroverznější antiekologický výrok. Klaus tak navázal na „úspěchy“ z minulých let. Ropáka získal již v roce 1993, Zelenou perlu obdržel v minulosti dokonce již dvakrát. A k čemu anticena slouží? „Jejím prostřednictvím se upozorňuje na to, že absolutní honba za sportovním a manažerským úspěchem musí mít své limity. Stěhování sněhu pro vrcholové lyžaře je zcela absurdní,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Kdo letos zůstal pod stupni vítězů

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS)

„Zabodoval“ vytrvalou podporou výstavby střediska zimních sportů s mnoha sjezdovkami, běžeckými tratěmi, lanovkami, parkovišti, hotely a dalšími stavbami v přírodně cenném území Boletic a též vytrvalým bojem proti Národnímu parku Šumava.

Pavel Bém, primátor Prahy (ODS)

Podle ekologů prosazuje výstavbu mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO a riziku narušení panoramatu Prahy.

Oldřich Vojíř, poslanec (ODS)

Je známým zastáncem rozšíření území pro další těžbu hnědého uhlí aspoň zvětšením lomu Bílina do oblasti se zničenou obcí Libkovice.

Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje (ODS)

Ekologové mu vyčítají podporu dálnice D3 přes Posázaví namísto vedení trasy mezi Mirošovice a Benešov, což by částěčně využilo dálnici D1.

Emil Rudolf, ředitel pobočky ministerstva životního prostředí v Hradci Králové

Umístil se osmý kvůli rušení či snížení pokut udělených Českou inspekcí životního prostředí, čímž pomohl k zasypání vodní nádrže v Blatě u Mikulovic spolu se stovkami ohrožených žab.

Pavlína Dvořáková, Dalibor Dostál