Do vazby šli z rozhodnutí vyškovského soudce Petra Ševčíka, aby neovlivňovali svědky. Ještě ve středu vyškovský soud žádost obhájců Patrika Girgla a Jiřího Dobeše o propuštění manželů zamítnul. „Nebyly ukončeny všechny výslechy. Dnes jsme vyslechli posledního svědka. Neshledal jsem další důvody, proč by měli Rosnerovi setrvávat ve vazbě,“ řekl vyškovský státní zástupce Radek Hůlka, který ale dál trval na informačním emgargu.

Poslední vyslýchanou byla nejstarší dcera Rosnerových Renata. Jen dvě hodiny poté, kdy úředníci vyřídili papírování, mohli Rosnerovi vyjít z vrat věznice.

A mířili přímo za dětmi. „Teď pojedeme za dětmi, ale nevíme kam. Nikdo nám neřekl žádné konkrétní informace. Nevíme, jak dál postupovat. Viděli jsme jen papíry od obhájce,“ uvedli manželé Rosnerovi bezprostředně potom, kdy opustili brněnskou vazební věznici

Dál se ovšem k případu příliš vyjadřovat nechtěli. „Všechno je v řízení, tak se k tomu navíc ani moc vyjadřovat nemůžeme. Nejvíc nás teď zajímají děti. Doufáme, že jsou v pořádku. Vůbec netušíme, co bude dál. Chtěli bychom děti dál vychovávat. O tom, že to zvládneme, nepochybujte,“ nechali se ještě slyšet pěstouni.

Oslavili třicáté výročí svatby

Blažena Rosnerová navíc prozradila, že v personál vazební věznice se k nim choval pěkně. „Navíc jsme tam oslavili i třicáté výročí naší svatby, které jsme měli devatenáctého srpna,“ svěřila se Rosnerová.

Přestože už jsou pěstouni na svobodě, někteří lidé stále kroutí hlavou nad událostmi, které se jim v poslední době přihodily. „Nechápu, proč museli být tak dlouho ve vazbě. Několik týdnů se nic nedělo. Teprve před několika dny proběhly výslechy příbuzných. Je mi líto jejich dětí. I těch, které to všechno údajně rozvířili. Podle mých informací jeden chlapec prošel dvanáctihodinových výslechem. Celá rodina musí být pod hrozným tlakem,“ řekl podnikatel Alois Hlásenský, který zorganizoval podpisovou akci na očištění Rosnerových.

Rád by tyto archy odevzdal na radnici. Chce, aby je město, které se vyjadřuje k trestním věcem, k tomuto vyjádření přiložilo. „Je tam víc než šest stovek podpisů, další stále přibývají,“ dodal Hlásenský.

Přestože ví o videu, kdy děti nafilmovaly, jak od svých pěstounů dostaly pár facek, neodsuzuje je. „Ctím presumpci neviny. Navíc je důležitější, jak se děti vyvíjejí z dlouhodobého hlediska,“ doplnil Hlásenský.

Tělesně a mentálně postižené děti po dobu vazby Rosnerových skončily v brněnském ústavu Kociánka. Doma zůstala jenom nejstarší osmadvacetiletá Renata, která se starala o nejmladšího Dominika a spolu s ní v domě pobýval i nejstarší bratr. Dohlížela na ně babička Blažena Prochotová.

Vrátí se děti?

Zatím ještě není jisté, zda se některé ze zbývajících devíti dětí do rodiny vrátí. „Čtyři děvčata, která jsou plnoletá, se sama můžou rozhodnout, zda se vrátí domů nebo zůstanou v ústavu s těmi mladšími. Pět mladších, a to dva kluci a tři děvčata, v ústavu zůstanou. O jejich propuštění rozhodne soud,“ řekl ředitel Kociánky Jiří Podlucký.

Podle dřívějších informací od Renaty Rosnerové vše začalo, když dva chlapci oznámili na školní linku důvěry, že je rodiče týrají. Pravděpodobně tak udělali ze msty, že jim rodiče zakazovali chodit na diskotéku. Hovořilo se také o přivazování dětí na noc. Pravděpodobně však šlo jen o doplňkovou léčbu dohodnutou s ortopedem. Chlapci také měli mobilem natočit rodiče, jak nafackovali jedné z dcer. Podle Renaty ale mělo jít o výjimku, když se jedna z dcer sama ostříhala a vypadala velmi špatně.

Šárka Dubská, Vanda Kratochvílová