Restaurace a bary budou uzavřeny v době mezi třiadvacátou a osmou hodinou. Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízeních je nutný respirátor FFP2.

U přeshraničních pracovníků je nutné prokázání se negativním PCR testem na covid jednou za 14 dní. Opatření, o kterých v pátek informovala hygienická stanice, souvisí s aktuální situací v kraji. Platná jsou od pátečního odpoledne.

"V souvislosti s epidemiologickou situací v Moravskoslezském kraji dnes místní hygienická stanice rozšíří aktuálně platná opatření v oblasti Karvinska na území celého kraje. V kraji se zavádí povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách i veřejné dopravě," uvedl dnes dopoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém účtu.

Mimořádné opatření

Mimořádné opatření po 12. hodině zveřejnila na svých webových stránkách i Krajská hygienická stanice Ostrava s účinností ode dne vyhlášení až do odvolání.

Kromě povinností a zákazů ohlášených již ministrem Vojtěchem, stanovuje dále přísná bezpečností opatření například pro provozavatele koupališť, sportovišť, saun a wellness center, pořadatele zotavovacích akcí, provozovny stravovacích služeb a další.

„Hlavním cílem mimořádného opatření je přerušit souvislý epidemický proces a zastavit epidemii v co nejkratším čase a za co nejmenších ztrát lidských životů, stejně jako negativních dopadů na ekonomiku. Toho lze dosáhnout omezením konání hromadných akcí ve vnitřních i vnějších prostorách,“ uvedla Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.

Doprava, soudy

Roušky se tak vracejí i do městské hromadné dopravy v Ostravě. Dopravní podnik Ostrava (DPO) nechal v březnu na maskách svých nových tramvají Stadler nOVA zahalit rouškou namalovaná rozesmátá ústa.

„O umístění roušek na tramvaje Stadler nOVA rozhodlo vedení DPO v rámci krizového štábu na podporu prevence proti šíření koronaviru,“ uvedla mluvčí DPO Karolína Rycková s tím, že o odstranění roušek DPO neuvažoval ani po nedávném uvolnění protikoronavirových opatření. Podle Ryckové zástupci DPO doporučovali cestujícím nosit roušky i v době, kdy to již nebylo povinné.

Lidé sice ze znovuzavedení roušek v městské dopravě radost nemají, rozhodnutí však respektují. Pro některé se navíc vůbec nic nemění.

„Poměrně často cestuji městskou dopravou. Je tam hodně lidí v uzavřeném prostoru. Stále se trochu bojím. Myslím, že mít roušku je v této chvíli namístě,“ uvedla Markéta Zouharová. Roušky si budou muset znovu nasadit i soudci a další účastníci soudních jednání. „Je to obtěžující, špatně se v tom mluví. Ale v této situace se nedá nic dělat. Musíme to vydržet,“ uvedl soudce Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Aktuální grafy a údaje k současné situaci v MS kraji:

Fotogalerie: Aktuální dostupná data k 17. červenci 2020

Koupaliště, sportoviště, pendleři

Opatření se dotknou i sportovních akcí, koupališť, saun a wellness. Omezení platí i v restauracích. V nich, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu, musejí být mezi lidmi dvoumetrové rozestupy. U stolu mohou být maximálně čtyři osoby.

Co se týká pendlerů a povinnosti prokázání se negativním testem jednou za dva týdny, zde zaměstnavatelé vážnější potíže neočekávají. „My už to děláme nyní, takže pro nás to není nic nového. Navíc máme jen minimum pendlerů,“ uvedl Pavel Barvík, mluvčí společnosti Hyundai v Nošovicích.

Hygienici v Moravskoslezském kraji zaznamenali nákazu koronavirem na dětských táborech. Uvedla to Česká televize s upozorněním, že nemoc se začíná šířit také v rizikové skupině lidí nad 65 let.

Lokální ohniska

Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4617 lidí. Od března se nakazilo 13 612 lidí, z nich se vyléčilo 8640 nemocných. S nemocí dosud zemřelo 355 lidí, poslední dvě úmrtí jsou z úterý. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Podle ministra Vojtěcha už ohnisko v Karviné, kde se nemoc rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů těžební firmy OKD a jejich blízkými, negeneruje nové případy.

Počty nových případů se podle něj zvyšují ve zbytku země. Nové ohnisko je například v uherskohradišťské nemocnici nebo v ubytovně v Čečelicích na Mělnicku.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3905 případů koronaviru. V Praze je to 2722 případů a ve Středočeském kraji 1390. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 214 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Do Slovinska bez omezení
Zatímco česká vláda opatření v Moravskoslezském kraji zpřísnila, Slovinci výjimku pro tento kraj zrušili a vrátili celé Česko na seznam bezpečných zemí. V rozhovoru pro server Novinky.cz to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).