Prorokování odborníků, že tu s námi roušky už zůstanou a budou se jimi lidé dobrovolně chránit i před chřipkami a dalšími respiračními onemocněními u sebe vylučuje. „Pokud nepůjde o tak nebezpečnou a infekční nákazu jako je covid, rouškou se proti běžným nemocem bránit nemíním,“ dodává Anežka Brziaková.

Odkládání roušek a respirátorů už nyní potvrzuje opakovaně Policie ČR i městské hlídky. S přibývajícím teplem se dá nechuť k nošení ochranných pomůcek předpokládat. Pokles zájmu ve druhé vlně evidují i ti, kteří ochranné pomůcky vyrábějí. Například skupina 3D tiskařů z Karlovarského kraje. Na jaře 2020 jako dobrovolníci začali tisknout ochranné štíty, brýle a také takzvané rouškolapky, pomůcku na držení roušek na uších. Rozdali tisíce kusů do nemocnic, domovů důchodců, na úřady nebo i jednotlivcům. Hlad po nedostatkovém zboží už ale nevládne. „Zájem oproti první vlně je mnohem menší,“ potvrzuje člen skupiny Matyáš Michl.

Příčinu on sám ale vidí spíše v malé propagaci skupiny, která se ve druhé vlně zaměřila jen na sociální sítě. „V první vlně jsme vytiskli přibližně 3500 ochranných prostředků, v této vlně jsme vytiskli necelých 800 rouškolapek,“ vypočítává Michl. Skupina ale stále zaznamenává ze strany společností solidaritu, například při poskytování výrobních materiálů.

Průzkum, který by mapoval chuť veřejnosti k nošení roušek po pandemii, zatím nevznikl. Názor se ale možná dá odvodit od těch, které proběhly v minulosti. Například v únoru 2021 zveřejnila výsledky agentura Nielsen Admosphere. Z toho vyplynulo, že jen necelá třetina dotázaných pravidelně ochranné pomůcky mění tak, aby byla zachována jejich funkčnost. Ostatní potvrdili, že roušky nosí opakovaně, v devatenácti procentech případů jen jednu a tu samou na delší časové období bez průběžné sterilizace.

Zdroj: DeníkNaopak oblast, kde roušky bohužel přetrvají i měsíce a možná roky po pandemii, je životní prostředí. Podle nadnárodní organizace OceansAsia, která monitoruje stav oceánů, se během roku 2020 vyrobilo zhruba 52 miliard jednorázových roušek. Více než jeden a půl miliardy z nich mělo skončit v oceánech. Lepší to ale není ani v českých luzích a hájích, na zapomenuté či odhozené roušky už narážíme všude. „„Ústenky nakoupené v hypermarketech mohou tlít v přírodě od dvaceti až do dvouset let,“ připomíná Alena Myslíková Fučíková z Univerzity Hradec Králové.