V žebříčku, který zohledňuje širokou škálu kritérií, skončilo Česko mezi nejhoršími státy EU. Níže se umístila už jen Malta a Maďarsko. Ve srovnání 136 států světa se letos Česko ocitlo na 83. příčce, což oproti minulému roku znamená propad o deset příček. Jako nejpalčivější problém v tuzemsku WEF vidí ekonomickou oblast, zahrnující mimo jiné srovnání platů a zastoupení žen v politice.

„Nijak mě to nepřekvapuje. Podíl žen na volitelných místech i celkově na kandidátkách při letošních volbách opět klesl," řekla Deníku šéfka iniciativy Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková. Podle této organizace, usilující o rovnost pohlaví, zaostává tuzemsko výrazně například i v zaměstnávání matek malých dětí do šesti let. „V tomto ohledu jsme 
v EU úplně na posledním místě," tvrdí Smiggels Kavková.

Kvóty narážejí

Naopak přístup ke vzdělání a zdravotní péči je podle ní pro české muže a ženy prakticky stejný, což odráží i výrazně pozitivnější hodnocení těchto oblastí ze strany WEF. V posledních letech dokonce mezi absolventy tuzemských vysokých škol ženy převažují, ve srovnání platů se to však neodráží. Podle Smiggels Kavkové jsou jediným možným řešením kvóty, které však často narážejí na odpor veřejnosti.

„Zkušenosti z celého světa ukazují, že takové opatření je efektivní. Komerční sféra nakonec dost možná předběhne politiku, firmy si totiž uvědomují, že je to pro ně ve výsledku výhodné," míní ředitelka Fóra 50 %, která jako příklad uvádí německé společnosti Lufthansa a Deutsche Telekom.

WEF je nezisková organizace, která od 70. let kromě výzkumu pořádá každoroční fórum světových lídrů a podnikatelů v Davosu. Ve zmiňovaném žebříčku se mezi sledovanými zeměmi umístil na první příčce Island, na posledním místě naopak skončil Jemen. Ačkoliv se před Českem umístil například Mosambik nebo Madagaskar, neznamená to, že by se tamější ženy měly lépe. Index říká pouze tolik, že nůžky mezi pohlavími jsou v těchto zemích méně rozevřené. I to je však důvod k zamyšlení. 

Rovnost mužů a žen