Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR rozhodl, že majitel skupiny Vítkovice Holding Jan Světlík musí zaplatit miliardáři Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun s úroky za akcie strojírenského gigantu. O tomto rozhodnutí soudu informoval v neděli David Beran. Šéf Vítkovice Holding bude muset podle Davida Berana uhradit částku do tří dnů poté, co dostane písemné vyhotovení rozhodčího nálezu a nemůže se proti němu odvolat.

Jan Světlík v reakci uvedl, že prostřednictvím svých právních zástupců podává žalobu na výsledek arbitráže a návrh na odklad výkonu verdiktu. „Rozhodčí soud se vůbec neměl právo zabývat věcí, kterou už platně a nevratně rozhodl v roce 2008, kdy David Beran neuspěl. Neuspěl poté ani u Nejvyššího soudu, ani u Ústavního soudu," doplnil Jan Světlík.

Rozhodčí senát podle mluvčí strojírenských Vítkovic Evy Kijonkové navíc vynesl rozhodnutí podivně. „Překvapivě sdělil výrok jen pár minut po závěrečném dokazování. Ústně byl vyhlášen výrok bez jakéhokoli odůvodnění. Celý průběh rozhodčího řízení je důkazem manipulace s rozhodčím soudem a nabízí se otázka trestně právní odpovědnosti zúčastněných osob," uvedla ve zprávě mluvčí strojírenských Vítkovic.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se tak táhne už několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. Ústavní soud potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun. Miliardář se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu.