Účastnil se i dvou setkání prezidentů Zemana a Putina. „Ten dialog byl až překvapivě úřednický, prezident Putin na to byl připraven jako jakýsi administrátor, měl v ruce kartičky, na nichž měl napsané teze k jednání. Tam nebyla žádná politika. Víte, kolik pan prezident Zeman podepsal s Putinem smluv, závazných či nezávazných memorand? Ani jedno jediné. Zkuste to srovnat s tím, kolik jich má Francie, Německo a další země,“ uvedl.

Vděčnost žádná. Jen flaška vodky

Na dotaz, zda zaznamenal v Putinově chování nějakou větší míru náklonnosti poté, co mu Miloš Zeman šel vyloženě na ruku, jako například v kauze vydání hackera Nikulina nebo konstatování, že novičok se v Česku v malém množství a že existuje několik verzí při vyšetřování výbuchů ve Vrběticích, odpověděl:

„Určitě ne. Z mého pohledu to byla spíš komplikace. Ne že bych z ruské strany čekal jakoukoli vděčnost, naopak. Ta jednání byla velmi složitá, nedostali jsme se dál než k výměně korespondence. Osobně jsem se třeba nikdy nesešel se svým protějškem, jímž byl první náměstek ministra zahraničí Titov. O žádné vstřícnosti nemůže být řeč. Vlastně ano, jednou jsem dostal k Vánocům flašku vodky, ale já nepiju, takže jsem to neocenil.“

Falešné nadšení

Hovoří také o tom, že po pádu železné opony vládlo určité nadšení, kdy se věřilo, že se všichni budeme mít rádi a společně budeme budovat „světlé zítřky“. Postupem času se ale začaly prosazovat regionální, neřka národní zájmy.

„Mám konkrétně na mysli Německo. Pamatuji si dobře na éru paní kancléřky Merkelové, která se vždycky snažila dosáhnout konsensu v rámci Evropské unie. A když si dnes vezmete některé výroky pana kancléře Scholze, vidíte, že jsou ne snad vyloženě v zájmu Německa, ale vždy k jeho prospěchu. Regionální priority začínají v některých případech převládat nad kolektivním cílem. To se projevuje ve všech formátech typu G7, G20 a koneckonců i Evropské unie. Jestli něco hodně drží pohromadě, pak je to NATO. V této obranné alianci mluvíme všichni jedním hlasem,“ řekl Jindrák.

A kdo by podle Rudolfa Jindráka měl získat Nobelovu cenu míru, koho a kdy bude doprovázet na cestách do Bratislavy?

Dočtete se v zítřejším vydání Deníku.