Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidáti na předsedu ČSSD v rozhovoru pro Deník

Praha - Sociální demokraté v pátek v Brně zvolí nového předsedu. Horkými kandidáty jsou úřadující šéf strany a předseda parlamentní frakce Bohuslav Sobotka a předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba kandidáti dostali od krajských stranických konferencí stejný počet nominací.

18.3.2011 11
SDÍLEJ:

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka.Foto: Fotomontáž: DENÍK/Michal Reich

Podle pozorovatelů má ale Sobotka nad Haškem mírnou převahu. Větší šance Sobotkovi dává veřejné mínění i sázkové kanceláře.

Podle politických pozorovatelů se programově oba kandidáti příliš neliší. Shodují se v orientaci na levicové a středové strany jako na budoucí koaliční partnery vyjma KSČM.

Oba trvají na platnosti takzvaného bohumínského usnesení, jímž před lety sjezd zapověděl spolupráci s komunisty.

Politologové soudí, že půjde o boj mocenských skupin v ČSSD spíše než o myšlenkový střet, podobně jako je tomu i v ostatních politických stranách.

Bohuslav Sobotka: Když budu premiérem, snížím DPH na potraviny a knihy

Příští rok chcete vyvolat předčasné volby. Co tak najednou?
Pokud by se vládní koalice rozpadla, nepůjde ČSSD do vlády bez nového mandátu od občanů. Pak by bylo rozumné spojit parlamentní a krajské volby.

Vypadá to spíš jako reakce na kritiku Jiřího Paroubka, který lídrům ČSSD vyčetl, že vládní kroky přijímají zcela pasivně.
Myslím, že ČSSD velmi důsledně kritizuje chybné kroky vládní koalice, ať už jsou to její korupční skandály, nebo nepovedená daňová reforma. Plníme roli razantní programové opozice.

To budete burcovat ke stávkám, nebo jak chcete vládu shodit?
Jediným způsobem, jak může vláda skončit, je rozpad koaliční spolupráce ODS, TOP 09 a VV. To může být i pod tlakem veřejného mínění a opozice. Podívejte se, jak koalice obratem změnila daňovou reformu.

Skutečně si myslíte, že Nečasův tým, který má za cíl hlavně snížit státní dluh, přivede obyvatele této země na buben?
V roce 2006, když končila vláda ČSSD, byl po 16 letech veřejný dluh ČR 0,9 bilionu korun. Až bude v roce 2014 končit tato pravicová vláda, bude veřejný dluh naší země po 8 letech vlády pravice 1,9 bilionu. Je to vláda zadlužování a nespravedlivých reforem.

Svoji vizi pro budoucí působení ČSSD hodně opíráte o myšlenky levicových intelektuálů sdružených ve skupině CESTA. Proč je pro vás teoretické zázemí důležité?
ČSSD musí být přirozeným politickým lídrem pro všechny, kdo kriticky hodnotí činnost současné vlády. Chci, abychom se maximálně otevřeli občanským iniciativám, levicovým a středovým intelektuálům a maximálně zapojili do diskuze také veřejnost.

Hlavním receptem ČSSD na léčbu hospodářství je progresivní zdanění, které by postihlo především občany s vyšším platem. Co byste ještě zavedli po převzetí k moci?
Zrušili bychom poplatky ve zdravotnictví, obnovili sníženou sazbu DPH pro potraviny, léky a knihy, zavedli majetková přiznání a obnovili podporu pracujících rodin s dětmi.

Znárodnili byste kapitálové penzijní fondy, jak varoval David Rath?
To nebude potřeba, vláda couvla od snahy zavést povinné spoření na penzi, to bychom opravdu museli zrušit, reforma nemůže být založena na nevolnickém vztahu občanů a penzijních fondů.

S kým vlastně hodláte vládnout, pokud by se do sněmovny dostaly stejné strany, jaké tam jsou dnes?
Sněmovna bude vypadat jinak, parodie na politickou stranu VV se tam velmi pravděpodobně již nedostane. Vládu můžeme vytvořit na bázi programového kompromisu s těmi, kdo na něj budou ochotni přistoupit.

Dovede si představit jakoukoli formu spojenectví s KSČM?
Koalici s KSČM vylučuje Bohumínské usnesení.

Jste právník, podepsal byste se pod návrh na zrušení komunistů?
Je to jen snaha odvést pozornost od nepovedených vládních reforem, 21 let po roce 1989 bych se pod to nepodepsal, příliš to zavání totalitou a autoritářstvím.

Dnes si delegáti zvolí předsedu ČSSD. Když se jím nestanete, budete se ucházet o místopředsednické místo?
Rozhodnu se až na sjezdu.

Stanete-li se šéfem, koho byste chtěl mít v nejužším vedení?
To opravdu záleží na delegátech, ale podporuji co možná největší obměnu a příchod nových lidí.

Ve vrcholném vedení ČSSD působíte řadu let. V roce 2003 jste mi řekl, že se nechcete pouštět do souboje o trůn se Stanislavem Grossem. Nelitujete toho zpětně?
Místopředsedou jsem 5 let, tehdejšího rozhodnutí nelituji, kandidát na předsedu ČSSD by měl mít kolem čtyřicítky a větší životní zkušenosti.

A proč do toho jdete nyní?
Myslím, že vím, jaký programový a politický směr ČSSD potřebuje a co chtějí naši voliči a sympatizanti. Chci ČSSD pomoci porazit současnou pravicovou vládu, která poškozuje naši zemi doslova na každém kroku.

Mgr. BOHUSLAV SOBOTKA
• 23.10. 1971 v Telnici u Brna
• Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity
• V roce 1996 zvolen poprvé do Poslanecké sněmovny. Opětovně byl zvolen poslancem za ČSSD v letech 1998, 2002, 2006 a 2010.
• V letech 2002 – 06 byl ministrem financí.
• Vedl poslanecký klub ČSSD a je dlouholetým místopředsedou strany, od loňského května je jejím úřadujícím předsedou
• S manželkou Olgou má dva syny

Michal Hašek: Vyluxuji politický prostor odleva do středu. Jako Fico

Ve svém Desateru, do něhož jste shrnul základní teze svého programu pro ČSSD, jste nazval sociální stát 20. století minulostí. Čím byste ho chtěl nahradit?
Nikdy jsem o nahrazování sociálního státu nehovořil. Budeme i nadále prosazovat myšlenku moderního sociálního státu a také sociálně tržního hospodářství. ČSSD vidím jako moderní levicovou stranu 21. století oslovující voliče levice a v levém středu politického spektra. Vedle našich tradičních voličů musíme oslovit mladé lidi, živnostníky, malé a střední podnikatele či střední třídu jako takovou.

Na rozdíl od Slávka Sobotky nevidím budoucí cestu pro ČSSD v tom, abychom ze sebe dělali druhou komunistickou stranu a bojovali o hlasy radikálních levicových voličů KSČM.

Nejsem ochoten se smířit s tím, že v situaci, kdy tato vláda je již po roce svého působení považována za jednu z nejhorších v novodobé historii a odpor k ní vyjadřuje téměř 70% lidí, se ČSSD pohybuje na hranici kolem 25 - 27% podpory veřejnosti, tedy stále oslovuje pouze své tradiční levicové voliče.

Osobně mám smělý cíl, k němuž mě inspiroval na Slovensku Robert Fico: postupně „vyluxovat“ politický prostor od leva do středu, aby se ČSSD s jakýmkoli předsedou stala lídrem české nekomunistické levice a dominovala na levici a v levostředovém prostoru české politiky.

Tvrdíte, že není možné úspěšně realizovat základní teze sociálnědemokratické politiky za situace, kdy více než třetina deficitu jde pouze na splátky úroků z úvěrů. V čem se váš koncept tedy liší od toho, co nabízí Nečasova vláda?
Minimálně v tom, že nechceme v rámci opatření, aplikovaných ke snížení zadlužení České republiky, likvidovat nízko a středně příjmové skupiny. Jako smysluplné nevidím například plošné zvyšování DPH, které zvýší ceny základních potravin, léků a řady dalších klíčových komodit, které si zkrátka lidé nemohou odepřít, ale v zavedení v Evropě naprosto obvyklého a spravedlivého progresivního zdanění. Řešení současné neutěšené rozpočtové situace stejně tak nevidím v tupých účetních škrtech, o kterých tak rád hovoří premiér Nečas, ale ve znovunastartování ekonomiky. A rozhodně vidím mnohem větší užitek v racionalizaci a hlavně v nastavení transparentnosti státních zakázek, u kterých studenti UK spočítali, že v posledních 5 letech za vlád ODS, došlo k nehospodárnému či ne zcela transparentnímu nakládání v stovkách miliard, zatímco vláda Petra Nečase bere prostředky zdravotně postiženým, rodinám s dětmi nebo státním zaměstnancům. To je pro nepřijatelné!

Nepřitvrdil jste až teď, když se ukazuje, že proti penzijní reformě a zvýšení DPH je nejen veřejnost, ale také část véčkařů, ekonomové a dokonce i prezident?
Nikoli, můj postoj je k tomu zcela konsistentní. To, co předvádí s uvažovanou změnou DPH Nečasova vládní koalice je jedním slovem trapné. Každé 2 týdny jiné řešení, jiné zdůvodnění, jiné vysvětlení, proč a nač se výnosy mají použít… To je amatérismus nejhrubšího zrna. Předně Univerzita Karlova doložila v minulých dnech, že během několika desítek let se zásadně nezmění poměr mezi počtem obyvatel v produktivním věku a počtem důchodců (z 2.9:1 na 2.8:1), tedy padá hlavní argument na destrukci současného průběžného důchodového systému, garantovaného plně státem.

Takže jako premiér byste DPH zase snížil?
Nečas a Kalousek byli před 3 lety u Topolánkova batohu, kterým ořezali příjmy státu odhadem o 70-80mld Kč ročně a tak české veřejné finance přišly v uplynulých letech o více než 200 mld. Kč. Nyní to pánové řeší slovy samotného premiéra "tupými účetními operacemi", které nespravedlivě postihují většinu české společnosti. Namísto návratu k evropsky standardnímu systému progresivního zdanění přijmu fyzických osob tvrdošíjně hájí evropský unikát - rovnou Topolánkovu daň, která chudým bere a bohatým dává. Nyní chce díry ucpat drastickým zvýšením DPH u základních životních potřeb - léků, jídla, veřejné dopravy, energie a řady dalších citlivých komodit. Postihne to nejvíce opět společenské skupiny s podprůměrnými a průměrnými příjmy, které to bohužel v kombinaci s dalšími nápady Nečasova týmu opět posune k hranici chudoby… Pokud se stanu předsedou ČSSD a po příštích volbách budeme spravovat Českou republiku, vrátíme sociálně citlivé položky do snížené sazby DPH, zavedeme progresivní zdanění příjmu a věnovat se budeme i možnostem zdanění vývozu zisku firem z ČR do zahraničí.

S předčasnými volbami příští rok to myslíte vážně? Jak je chcete vyvolat?
Tato vláda škodí České republice. V zájmu jejich občanů je, aby skončila co nejdříve. Nicméně ČSSD za stávajícího rozložení politických sil nemá dostatečný počet hlasů k tomu, abychom vyslovili nedůvěru vládě a vyvolali předčasné volby. To však neznamená, že v případě vážných chyb vlády jako opozice nevyvoláme hlasování o nedůvěře vládě, to je svaté právo opozice.

Vyjednáváte už nyní s Vítem Bártou o budoucím spojenectví? Ptám se proto, že jste v Desateru vyloučil spolupráci se stranami minulosti, tedy i s komunisty. S kým byste šel do případné koalice?
S panem Bártou a VV o žádném spojenectví nejednám. Jako optimální variantu spatřuji koalici ČSSD s KDU-ČSL a Stranou zelených.

Když byla zdravotní krize nebo se jednalo o snížení počtu středních škol, hlavně gymnázií, šel jste právě vy politikům z vládních stran dost výrazně na ruku. Je to výraz schopnosti dojednávat kompromisy, nebo přesvědčení v podstatě středového politika?
Rozhodně bych tu řadu jednání, která jsem v zájmu odvrácení nevětší krize ve zdravotnictví od roku 1989 vedl s ministrem zdravotnictví i vládou, neoznačil termínem „jít někomu na ruku“ a všichni diskutující vám to jistě potvrdí. Stejně tak v případě středních škol. A snaha zachránit střední školy či zachovat dostupnou a kvalitní péči a zabránit krachu zdravotnického systému je odpovědnou politikou.

Za jakých podmínek byste šel do vlády s ODS?
Na vládní úrovni si takové podmínky se současnou ODS neumím představit, musela by přijít celonárodní katastrofa typu plošných povodní či totální krize ekonomiky.

David Rath uvedl, že ČSSD v případě volebního vítězství znárodní chystaný kapitálový pilíř důchodové reformy. Učiní to skutečně?
Neumím představit, že moderní demokratická levicová strana, jakou by jistě soc. dem. byla, ať už pod vedením Michala Haška, nebo připusťme Bohuslava Sobotky, by jako jedno z klíčových témat, které bude komunikovat s veřejností na začátku 21. století, používala pojem znárodňování. Pokud to měla být nadsázka, tak se Davidu Rathovi nepovedla. Pokud si to skutečně myslí a plánuje, že v případě vládní odpovědnosti ČSSD bychom měli snad znárodňovat, tak pak musím říct, že já u takového konceptu s Davidem Rathem nebudu.

Proč vlastně chcete být šéfem ČSSD?
Nechci, aby sociální demokracie byla opět smutným vítězem parlamentních voleb, který bude z opozičních lavic přihlížet demontáži sociálního státu a likvidaci veřejných služeb.

Koho byste si přál za své nejbližší spolupracovníky? Kromě těch zvolených bude mezi nimi i Jaroslav Tvrdík?
Říkám zcela jasně, že pokud budu zvolen předsedou, požádám delegáty, aby za statutárního místopředsedu zvolili Bohuslava Sobotku. A neudělám to kvůli nějakým kartelovým dohodám, ale proto, že každý z nás dnes reprezentuje zhruba polovinu sociální demokracie. A v mém zájmu je, aby strana po sjezdu byla jednotná. Ne aby v ní byla část Haškova a část Sobotkova. Jako místopředsedkyni bych preferoval bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, ale vidím spoustu dalších silných kandidátů: matadora ČSSD Zdeňka Škromacha, poslance Honzu Hamáčka nebo brněnského primátora Romana Onderku.

Také bych rád spolupracoval s Petrou Buzkovou. Nesmírně si také vážím Valtra Komárka, byť on vyjádřil podporu Slávkovi Sobotkovi. Budu ale určitě podporovat jeho zvolení čestným předsedou ČSSD. A byl bych rád, kdyby se Valtr víc zapojil i do práce v Lidovém domě.

Co se týká Jaroslava Tvrdíka, přátele neměním podle toho, jestli momentálně jsou nebo nejsou v kurzu, čili nepopírám, že se spolu čas od času vidíme jako kamarádi. Zajdeme spolu občas na pivo. Ale, Jaroslav Tvrdík - pokud budu zvolen - se nikdy neobjeví v žádném mém týmu a nevrátí se do Lidového domu.

Pokud vás delegáti nezvolí předsedou ČSSD, budete kandidovat na prvního místopředsedu?
Mým primárním zájmem je silná a jednotná sociální demokracie. Pokud bude v zájmu této jednoty a požádá mne o to zvolený předseda ČSSD, abych kandidoval na 1. místopředsedu, udělám to. Nejde o funkci, jde o další směřování ČSSD.

Stanete-li se šéfem ČSSD, vzdáte se některých funkcí, neboť jste nejen hejtmanem a poslancem, ale také členem několika dozorčích rad?
Pokud mě sjezd zvolí předsedou, nebudu dál vykonávat funkci hejtmana ani šéfa Asociace krajů. Budu předsedou ČSSD na plný úvazek, nebudu žádným sběratelem funkcí.

Současnou vládu provázejí od počátku samé aféry, Drobilem počínaje, přes ProMoPro až po Dobešovy odměny a fotky. Teď se k nim připojila i ČSSD, když tajemník jihočeského hejtmana Zimoly manipuloval se seznamem firem, které měly dostat eurodotace ve prospěch lidí spřízněných s ČSSD. Budete to nějak řešit a máte hlavně recept do budoucna, aby se to neopakovalo?
Jiří Zimola, když si ho kvůli této „kauze“ pozvalo vedení sociální demokracie řekl, že o celé kauze nic nevěděl a distancoval se od ní a já nemám důvod mu nevěřit. Vše ostatní je věcí orgánů činných v trestním řízení.

Asociace krajů ČR z prostředků EU připravuje nový projekt prevence korupce právě na úrovni regionů a vytváříme jej ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International a odborníky s Americké obchodní komory, kteří již v minulosti spolupracovali na tvorbě dokumentu, který bude tvořit základ vládní koncepce boje s korupcí. Nyní jsou prováděny analýzy současného boje s korupcí na úrovni jednotlivých krajů, dále provedeme komparativní studie a začneme společně připravovat strategii boje s korupcí. Provedeme také školení pracovníků jak krajských úřadů, tak volených politiků a budeme se snažit prezentovat celou tuto problematiku veřejnosti včetně možnosti elearningových kurzů a speciálních webových stránek. Věřím, že je to jeden z důležitých bodů skládanky, která nakonec vytvoří obraz regionální i centrální správy, v které bude korupce přítomna v mnohem nižší míře než dosud, pokud vůbec.

Neposkvrněná pověst je dnes pro politika nejcennější devizou. Vy jste ji měl. Teď jste ji ale zbytečně pošramotil, když jste si udělal doktorát na právech ve slovenském městečku Sládkovičovo, kde je děkanem politik spřízněné strany SMER Mojmír Mamojka. Máte to zapotřebí? Nebo jste nenapsal práci, která by prošla třeba v Praze? Takhle spíš navazujete na nechvalnou tradici Stanislava Grosse.
Je to vysoká škola řádně akreditovaná ve Slovenské republice a má možnost udělovat v rámci rigorózního řízení titul doktora práv. Standardně jsem absolvoval všechny procedury související s rigorózním řízením a získal titul JUDr.

Moje práce splňuje všechny náležitosti, které rigorózní zkouška vyžaduje. Nicméně abych vyhověl poptávce médií v této pseudo kauze, požádal jsem právnické fakulty v České republice, aby přezkoumaly moji rigorózní práci.

Co se týká pana děkana prof. Mamojky, ještě loni byl děkanem jedné z našich právnických fakult poslanec za ODS, bývalý a budoucí ministr spravedlnosti. A nemyslím, že by to poškodilo kredibilitu té školy.

JUDr. MICHAL HAŠEK
• 17. dubna 1976 v Brně
• Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, doktorát si udělal loni na slovenské VŠ Sládkovičovo
• V roce 2002 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny, v letech 2006 a 2010 znovu, předtím působil jako starosta obce Drásov
• V roce 2008 byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje, do té doby šéfoval poslaneckému klubu ČSSD
• S manželkou Veronikou má dceru

Čtěte také: V Brně začal sjezd ČSSD, zvolí předsedu strany

Hejtman Hašek se vzdá postu, pokud bude předseda

Komentář Ivana Hoffmana

Autor: Kateřina Perknerová

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Plameny v sobotu dopoledne zachvátily motorest v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ.
AKTUALIZOVÁNO
4

VIDEO: Kvůli požáru motorestu byly uzavřeny pumpa i dálnice D10

Pospíšil chce být předsedou TOP 09, připravil by stranu na blížící se volby

Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, chce se soustředit v první řadě na přípravu komunálních a senátních voleb. Řekl, že za překážku pro vedení TOP 09 nepovažuje svoje angažmá v evropské politice. Existuje řada europoslanců, kteří úspěšně vedou politické strany, uvedl. Jako nejbližší příklad zmínil šéfa slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita a europoslance Richarda Sulíka.

Zimbabwe slaví, že Mugabe padne, ten ale odstoupit nechce

/VIDEO/ Tisíce Zimbabwanů vyšli do ulic hlavního města Harare, aby oslavili armádu, která odstavila prezidenta Roberta Mugabeho, a současně vyzvali třiadevadesátiletého diktátora, aby konečně rezignoval. Ten ale stále odmítá podobné prosby vyslyšet.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

AKTUALIZOVÁNO

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT