Ministr chce předložit návrh na sedmiprocentní růst ministerstvu práce, které připravuje pro příští rok platové tabulky státních zaměstnanců. Vládní dohoda byla pět procent všem ve státním sektoru.

"My nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských," řekl novinářům ministr. Dodal, že je na odborech, aby si výši výdělku v nemocnicích vyjednaly. Odmítá navíc plošné odměňování, ředitelé nemocnic si podle něj mají sami rozhodnout, komu a kolik přidají. Peníze na to příští rok podle něj mít budou, do nemocnic půjde o 13,6 miliardy korun víc než letos. Je to výsledek dohody všech segmentů zdravotnictví.

"Předpokládáme, že k navýšení dojde a bude ještě větší. Ale na tom se s odbory neshodneme. Zaměstnavatelé vnímají, že problém existuje, a nedovolí si nezaplatit personál. Ředitel, který mu nezaplatí a personál mu odejde, si nemocnici moc dlouho neudrží," dodal Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Boj o platy. Zdravotnické odbory hrozí stávkou. Vojtěch: To na mě neplatí

Odbory ale ředitelům nevěří, že se peníze navíc dostanou k zaměstnancům. "Plošný nárůst platů měl pro nemocnice sloužit jako stabilizační prvek, protože většina zaměstnanců v nemocnicích je extrémně přetěžovaná," řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Stávka ale podle ní při špatném personálním obsazení nemocnic není možná.

Přesčasové hodiny

"Plošně ve všech českých nemocnicích je porušován zákoník práce i další předpisy, například o manipulaci s těžkými břemeny," dodala Žitníková. Na některých odděleních podle ní sestra sama zvedá těžké pacienty. Odbory proto pošlou podání na inspektoráty práce, aby zkontrolovaly počty přesčasových hodin. Dodržování zákoníku práce je podle ministra na ředitelích.

Nemocnice podle Žitníkové nemohou konkurovat výrobní sféře či obchodním řetězcům, kde je nástupní plat i kolem 29 000 korun. Podle odborů platy o třetinu rostly ve všech oblastech, ve zdravotnictví je ale personální situace horší. "Zdravotníci v roce 2016 věděli, že jim vzroste plat v příštích třech letech po deset procent. Teď se nám všichni diví, že jsme mohli akceptovat slib, který byl za horizont vlády," doplnil předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martin Engel.

Adam Vojtěch (vlevo) a Andrej Babiš.
Babiš mluvit s odboráři o platech v nemocnicích nebude. Výhrůžky mu vadí

Ve zdravotnictví pracuje asi 260 tisíc lidí, v sociálních službách kolem 100 000. Průměrný výdělek zdravotníka zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu. Průměrný hrubý plat sester byl loni podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28 500 Kč. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30 866 korun, v nestátní 25 434 Kč.

Sestry chybí

Platy sester rostly podle analýzy ministerstva zdravotnictví loni o 12 procent místo slíbených deseti procent. Za poslední čtyři roky to bylo téměř o třetinu. Přesto jich aktuálně v nemocnicích chybí kolem 3000. Pomoci má příspěvek 5000 korun za práci na směny, který dostanou od příštího roku. Dosáhne na něj asi polovina z 80 tisíc sester.

Průměrný plat lékaře specialisty ve státních zdravotnických zařízeních byl podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí loni 71 199 korun. Mzda specialisty v soukromém zařízení je v průměru 49 639 korun.

Týden idiopatické plicní fibrózy nabízí pro veřejnost možnost využít Dne otevřených ordinací plicních lékařů.
Trápí vás kašel, zadýcháváte se? Vyšetření plic radši neodkládejte

Tarif tvoří u sester asi 60 procent odměn, u lékařů přibližně polovinu. Podle letošních tarifních tabulek brali nastupující lékaři 27 100 až 41 000 korun podle platové třídy. Například při deseti letech praxe je to 31 400 až 47 700, po více než 30 letech 37 700 až 57 150 korun.

Odbory namítají, že sestry v městských, krajských a soukromých nemocnicích dostávají méně a příplatky se k nim mnohdy nedostanou. Ministerstvo navrhuje sedmiprocentní růst také pro začínající lékaře, zkušenější dostanou dvě procenta navíc.