Hamáček připomněl, že o obnově jednání ČSSD s ANO rozhodlo předsednictvo strany. "Rozhodnutí sjezdu a předsednictva je pro vyjednávací tým závazné a očekával bych stejný přístup i od ostatních členů strany," napsal ČTK v textové zprávě.

Předseda Senátu Milan Štěch.
Senátoři ČSSD jsou proti vstupu do vlády s ANO. Pobouřil je Babiš

Senátoři ČSSD dnes na tiskové konferenci uvedli, že respektují páteční těsné rozhodnutí předsednictva ČSSD o znovuotevření jednání. Za podmínek, které ANO nabízí, by podle nich ale ČSSD do vlády vstupovat neměla. Budou tak vystupovat vůči členské základně před případným vnitrostranickým referendem. S názorem klubu souhlasí podle Štěcha "prakticky všichni" jeho členové.

"Vedení strany postupuje podle rozhodnutí předsednictva tak, aby případnou dohodu předložilo členské základně k odsouhlasení. V takovém hlasování bude mít každý člen jeden hlas, ať už předseda, poslanec, senátor či řadový člen strany," uvedl Hamáček.

Vláda ČR při návštěvě Ostravy v ArcelorMittalu, 24. dubna 2018. Na snímku Andrej Babiš.
Experti: Vláda v demisi nemá dělat zásadní rozhodnutí

Senátory pobouřilo, že trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) nechce odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení v kauze Čapí hnízdo, což prý vyjednávači ANO slíbili.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha poznamenal, že za normálních okolností by pět nabízených ministerských postů při výsledku, který ČSSD v podzimních volbách měla, bylo velkým úspěchem. Proti ale mluví tři argumenty, v první řadě trestní stíhání Babiše. Druhým je fakt, že ANO a ČSSD nemají ve Sněmovně většinu, z čehož vyplývá, že se budou muset opřít o tichou podporu komunistů, kteří budou moct vládu kdykoli odvolat. Třetím důvodem je dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a hnutím SPD ve Sněmovně.

Předseda ČSSD Jan Hamáček před novináři
ČSSD chce rezignaci odsouzeného člena vlády. Už jsem na to alergický, řekl Babiš