„Já jsem poprosil Petra Fialu, aby se toho zúčastnil z toho prostého důvodu, že mně lékaři zakázali létat, protože mám díru v břiše kvůli žaludeční sondě,“ řekl Zeman. Fiala podle něj souhlasil. ČTK to následně potvrdil i mluvčí vlády Václav Smolka.

Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle dřívějšího vyjádření prezidentova kancléře Vratislava Mynáře přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.

Zeman vzpomínal, že se s královnou setkal několikrát. Nejprve, když ji do Česka pozval tehdejší prezident Václav Havel, následně také například v Buckinghamském paláci. V Británii je podle něj královna zobrazením a ztělesněním mnohasetleté tradice. „Ten symbol obrovské kontinuity dějin je něco, co dává královně bez ohledu na formální kompetence nesmírně vlivnou pozici,“ dodal prezident.

Nejdéle vládnoucí panovnice 

Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. Novým králem se stal její třiasedmdesátiletý syn Karel III. Podle Zemana se na funkci velmi dlouho připravoval a bude schopný ji vykonávat. „Patrně nebude mít tolik času na nejrůznější charitativní akce jako v minulosti, ale je zcela určitě nejpovolanější, kdo na tradici Alžběty II. může navázat,“ řekl prezident.

Portrét britské královny Alžběty II. na ulici ve městě Cardiff ve Walesu, 9. září 2022
Potvrzeno. Pohřeb královny Alžběty II. bude 19. září ve Westminsterském opatství

Státní pohřeb zažila Británie naposledy v roce 1965, kdy se loučila s několikanásobným ministerským předsedou Winstonem Churchillem. To, že se pohřbu plánují zúčastnit, už avizovali mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.