Okamura novinářům řekl, že s prací dosavadního předsednictva je spokojen. Roznerovi poděkoval za vedení kampaní a uvedl, že v nejužším vedení tak bude minimálně jedna změna. Mezi novými uchazeči jmenoval poslankyni z Ústeckého kraje Terezu Hyťhovou.

Podle vyjádření lídrů hnutí, kteří vystoupili v otevřené části jednání konference, má Okamura plnou podporu. Některé kraje oznámily, že na další místa podpoří kandidáty podle Okamurova výběru.

Tomio Okamura obhájil své předsednictví.
Okamura obhájil post předsedy SPD. Na sjezdu kritizoval vládu i EU

Okamura uvedl, že hnutí je demokratické a kandidovat může každý. Má však připravené doporučení tak, aby se do čela hnutí dostali osobnosti s různými schopnostmi, na jejichž základě by se podělili o vedení uskupení. Přihlédnout chce například k manažerským schopnostem kandidátů.

Vedle odcházejícího Roznera jsou řadovými členy vedení poslanci Radek Rozvoral a Jaroslav Holík. Místopředsedou je šéf poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala.

Volební a diskusní část konference organizátoři pro novináře uzavřeli.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.
Ondráček nepodpořil Babiše kvůli výhradám k programu. KSČM to akceptuje

Hnutí podle Okamury přibývá členů, loni na podzim hovořil o 11 tisícéch lidí, dnes o 13 tisících. Uskupení ale členskou základnu rozlišuje, řádných členů je 1400, zhruba 5500 je členů čekatelů a dalších šest tisíc si podalo elektronickou přihlášku a krajské organizace je postupně registrují.

Hnutí se na konferenci chystá na podzimní komunální a senátní volby, ale i na jarní volby do Evropského parlamentu. Okamura na dotaz ČTK uvedl, že v nich nehodlá kandidovat, protože by ztratil možnost řídit hnutí. Jméno lídra podle něj hnutí zvažuje a oznámí ho až po hlasování o obsazení obecních zastupitelstev a třetiny Senátu.

Památník v Letech. Ilustrační foto
Romové žalují Okamuru a Roznera za lži o koncentráku v Letech