Opatrnost v rozvolňování zdůvodňují zejména s ohledem na vývoj v některých zemích. „Jako příklad může sloužit situace v USA a v některých zemích Evropy. Přestože počet případů infekce variantou omikron začíná klesat, počet úmrtí neustále vzrůstá. Příčinou je pravděpodobně pomalejší průnik infekce do starších věkových kategorií, které mají omezené kontakty s okolím. V současné době nemáme dostatek dat, abychom přistoupili k rapidnímu rušení všech opatření,“ myslí si imunolog Zdeněk Hel.
Názor, že v ohrožení je starší generace a rozvolňování mělo být opatrnější, zastává i epidemiolog Rastislav Maďar. Pro ČTK také sdělil, že vláda zrušení kontrol certifikátů nekonzultovala se skupinou odborníků z Národního institutu pro zvládání pandemie.
Politický krok
Spíš než dobrý vývoj situace vidí za rozvolňováním politické kroky i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Vláda udělala chybu, když ustoupila tlaku militantních antivaxerů, kteří vztyčovali šibenice před Sněmovnou, a nevyužila lhůtu, kterou jí dal Nejvyšší správní soud k tomu, aby platná protiepidemická opatření upravila v souladu se zákonem. Zlu se nemá ustupovat,“ myslí si.
Rozvolnění považuje za předčasný a zbytečný hazard, protože nakažených neubývá. Před dvěma týdny leželo v nemocnicích s covidem dva tisíce pacientů. Na začátku týdne to bylo přes tři a půl tisíce. „Omikronová vlna epidemie nemoci covid-19 nyní kulminuje v Praze. Vzhledem k tomu, že v regionech byl její nástup opožděn o přibližně deset dní, můžeme vrchol této vlny v rámci celé České republiky očekávat do poloviny února. Poté bude následovat pozvolný pokles. Rozvolnění mělo přijít až počátkem března," míní prezident lékařské komory.
Stovky lidí zemřou zbytečně
Denně podle Kubka umírá s covidem pětačtyřicet lidí a zrušení protipandemických opatření číslo jen zvýší. Vývoj v zahraničí prý navíc nasvědčuje tomu, že prodělání omikronové infekce nezanechává v těle nijak výraznou imunitu. „Pokud se to potvrdí, pak to bude znamenat, že ty stovky obětí strategie „přirozeného promořování“ zemřou zbytečně,“ doplňuje Kubek.
Naopak zmírnění opatření si pochvaluje oblast služeb a podnikatelé. „My to vítáme a hodnotíme, že už včera bylo pozdě,“ říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. Podle něj opatření přispěla k tomu, že hostů v pohostinství a ubytovacích zařízeních ubylo o dvě třetiny. Zrušení opatření pak vnímá asociace jako určitou satisfakci. „V minulosti tu byla a - jak vidíme v posledních dnech - stále jsou opakovaně vydávána opatření, která ze stolu smete Nejvyšší správní soud,“ poznamenává.
Radují se také zatvrzelí odpůrci očkování. Na sociálních sítích sdílejí příspěvky, ve kterých vyzdvihují svou trpělivost. „Vyhráli jsme, konečně můžeme svobodně žít, aniž bychom si nechali bodnout jed jako ostatní ovce,“ tvrdě hodnotí například Lucie F.
Zájem o očkování skomírá
Kubek vidí ve zrušení opatření „Konec očkování v Česku“. Zájem o vakcinaci totiž skomírá již nyní. „Nedokázali jsme naočkovat více než 63 procent populace, což nás řadí až na 22. místo v rámci EU, v počtu podaných třetích, posilujících dávek jsme také až 21. Naproti tomu v počtu zemřelých na počet obyvatel nám patří děsivá třetí příčka za Bulharskem a Maďarskem,“ vysvětluje lékař.
Případný pokles zájmu o očkování na druhé straně nevidí jako kritický problém imunolog a lékař Vojtěch Thon. Podle něj lidé naopak postupně díky oslabené variantě omikron získávají větší imunitní obranu proti viru.
„V poslední době jsme v krátkém čase komplexně imunizováni slizniční cestou přirozeně oslabenou virovou variantou omikron. Omikron řeší a doplňuje rychle i vakcinaci v populaci. Získáváme tak upomínající booster, který navozuje účinnou imunitní obranu i proti všem dosavadním variantám viru. Denně se tak jedná o statisíce komplexně imunizovaných lidí jen v České republice. To nezajistil žádný dosavadní očkovací program,“ zdůvodnil svůj postoj. Thon jako jeden z odborníků Národního institutu pro zvládání pandemie předložil vládě návrh na zrušení tzv. covid pasů a restriktivních opatření, o kterém byli členové institutu informováni.
Vláda ve středu oznámila, že od března očekává zmírnění pandemie. I proto avizované rozvolnění ve středu rozšířila i o navýšení kapacity na hromadných akcích. Od 18. února se zvýší maximální počet účastníků na 500 lidí a pro sedící až na pět tisíc osob. Zohlední se i velikost prostor, nad 1000 lidí bude možné obsadit polovinu zbývající kapacity.
Dosavadní maximální kapacita je 1000 sedících a 100 na ostatních akcích. "Postupně budeme také navyšovat počty návštěvníků na kulturních, sportovních akcích s výhledem k tomu, že od 1. března bude z omezujících opatření v platnosti jen velmi málo. Prakticky jen nošení respirátorů," uvedl Fiala.
A co roušky?
Nošení respirátorů lidé vyhlížejí asi nejvíc. Kubek očekává, že je Češi během jara začnou odkládat. „Pokud se nic nepokazí, pak bychom je přes léto měli nosit jen ve zdravotnických zařízeních a v hromadné dopravě,“ myslí si.
Imunolog Thon je pro jejich dobrovolné nošení už nyní. „Každý si může vzít roušku nebo respirátor tam, kde je potřeba a kde může mít smysl. Odpovědným lidem tedy není potřeba nic z toho ani nařizovat ani zakazovat,“ domnívá se. Podle něj kvůli povinnému nošení ústenek dochází k velké produkci obtížně rozložitelného a biologicky kontaminovaného odpadu, což je velká zátěž pro životní prostředí.