Lužická nemocnice v Rumburku podává trestní oznámení na lékaře Petra Vondráčka. Podle vedení nemocnice měl nadržovat 
a neoznámit trestný čin. Vondráček, který na podivnou smrt pacientky v Rumburku upozornil paradoxně jako první, ale vinu odmítá.

Vondráček podle právního posudku manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Ředitel nemocnice Darek Šváb potvrdil, že trestní oznámení směřuje právě na něj.

„Trestní oznámení podáváme v souvislosti s konáním či nekonáním bývalého pracovníka. U ostatních zaměstnanců právní rozbor zjistil jen personální či kázeňské pochybení," vysvětlil Šváb.

„Že bych měl zavolat policejní komando, to po mě nemůže nikdo chtít. Já jsem zajistil důkazy, a to hned dvakrát. Rozhodně jsem nic nechtěl oddálit, ani jsem nikomu nenadržoval," uvedl Petr Vondráček ke kauze, kde jedna ze sester oddělení měla zavraždit pacientku.

Srdeční arytmie pacientky

Sedmdesátiletá pacientka 
v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června. Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Už dříve Vondráček řekl, že ho na podezřelé úmrtí upozornila srdeční arytmie pacientky. Zjistil také, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku.

„Odebral jsem hned od pacientky krev a sestry jsem se zeptal, zda je draslík v infuzi, kterou právě podala. Sestra odpověděla, že ano, ale nevěřil jsem," řekl už dřív lékař. Infuzi proto poté bez vědomí podezřelé sestry poslal na testy, které potvrdily jeho podezření, že ačkoli v infuzi draslík nebyl, v těle ženy ho bylo množství neslučitelné se životem.

„Samozřejmě, že jsem věc neoznámil ihned. Musel jsem si počkat na výsledky rozborů, a ty jsem měl v pět hodin ráno. Následně jsem to oznámil primáři a vrchní sestře. Takže pokud by mělo být podáno oznámení, tak nejméně na tři osoby. Čpí z toho těžká účelovost," dodává Vondráček s tím, že podpis na úmrtním listu nemůže být jeho.

Podle našich informací měla zpracovat trestní oznámení advokátní kancelář Tomáše Sokola.

Okamžitá reakce lékaře

„My dáváme jako město nemocnici patnáct milionů korun. A nemocnice si za peníze z veřejných prostředků najme jednu z nejrenomovanějších
a nejdražších advokátních kanceláří na podání trestního oznámení. A to jen proto, aby zlikvidovala jednoho z nejlepších lékařů," potvrzuje informace o angažování Sokola senátor Jaroslav Sykáček.

Kromě Vondráčka, který intenzivně zvažuje najmutí vlastního advokáta, chce nemocnice potrestat další dva lékaře, ty ale pouze kázeňsky 
v rámci nemocnice.

Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec přitom přístup Petra Vondráčka ocenil. V médiích uvedl, že nebýt okamžité reakce lékaře, tak se s největší pravděpodobností prokázat vraždu nepodařilo. 
V mrtvých tělech se totiž draslík již několik hodin po úmrtí začíná uvolňovat a hromadit.

Draslík měla podat vážně nemocné pacientce sestra Věra M., ta se přibližně dva měsíce od osudné noci ocitla v policejní cele, následně ji soud poslal do vazby. Podle kriminalistů měla spáchat vraždu, za což jí hrozí až osmnáct let.

Policisté přitom prověřují 
i dalších deset případů podezřelých úmrtí. Zatím se ale nepodařilo prokázat, že by tito pacienti byli zavražděni.
Zpočátku se spekulovalo 
o eutanazii. To ale odmítl státní zástupce Jan Jakovec.

Zpřísnění systému kontroly

„Obviněná žena zatím nevypovídala, ale z krátkého vyjádření, které dala, neplyne, že by jednala na přání zemřelé nebo kohokoliv jiného," řekl před časem Deníku Jakovec.

Po tragické události nemocnice zpřísnila systém vnitřní kontroly. Zpřísnění se týká kontrol zdravotní dokumentace, hlavně na jednotce intenzivní péče, kde ke smrti pacientky došlo.

„Také jsme upravili vnitřní směrnici ohledně nakládání 
s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," uvedl Darek Šváb s tím, že předcházející vnitřní normy nemocnice přitom podle něj splňovaly předepsané standardy.

„V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce. Trestnému činu lze těžko zabránit," uvedl Šváb.

Samotný Šváb má přitom již delší dobu oplétačky s policií kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie ho loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě. Podle kriminalistů místostarosta Šváb při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později, hrozí mu až osm let vězení. Soud bude 7. října.