“Od rána jsem se jim snažila dovolat, ale marně. Hrozně jsem se o ně bála,” řekla Deníku žena, která už čtvrtstoletí žije v Čechách. Nakonec si oddychla, když jí dopoledne zazvonil telefon a na druhém konci se ozvala neteř. “Brečela mi do telefonu a bála se, že si Krym vezme zpět Ukrajina. Teď tam jsou všichni šťastní, že jsou pod Ruskem,” popsala telefon s neteří Valentýna.

Když se své příbuzné zeptala, jestli již viděla nějaké vojáky, ta přitakala. “Létají nad nimi ruská letadla a viděla i přesunující se armádu. Navíc v zálivu kotví i Ruská flotila,” dodala žena, která jako Ruska podle svých slov chápe kroky Vladimira Putina, ale na druhou stranu se bojí vyhrocení celého konfliktu.

Loď ruského námořnictva
Rusové, běžte se vycpat, nebáli se obránci Hadího ostrova. Padli do zajetí

“Krym vždycky patřil Rusku. Vše se začalo hroutit, když se rozpadl Sovětský svaz. A Putin jen chrání své lidi. Nevidím mu však do hlavy a tak nemůžu říct, jestli tam nemá také své zájmy,” říká žena. 

Zdroj: DeníkPodle ní válku vždycky nejvíce odnesou lidé. “Jen aby se nestřílelo do lidí. Koukám na všechny dostupné ruské i ukrajinské televize. A v ruské televizi Putin prohlásil, že nikdy nebude střílet do lidí a bořit domy.

Ale bojím se strašně, že začne válka,” připouští žena. “Všude je spousta dobrých a slušných lidí. A nechci, aby Rusové a Ukrajinci žili ve válce. Bohužel tito nerozhodují, jejich životy řídí ti nahoře. Ani jeden z národů nechce válku, ale klid," dodala žena.