V minulosti v něm pobývali i další ruští kosmonauti, řekla dnes novinářům ředitelka hotelu Simona Sůvová.

Podle Vinogradova se rehabilitační pobyt vybírá z desítek míst v celé Evropě. „Jsem rád, že volba padla na Karlovy Vary. Západní Čechy jsou krásné místo a Karlovy Vary jsou unikátní," pochvaloval si Vinogradov pobyt v lázeňském městě.

Podle lékaře kosmonautů Vadima Šerčenka, který s nimi do Karlových Varů přijel, se kosmonauti v Rusku vybírají pečlivě, „nejlíp na světě". „Vybírá se ne tak, aby kosmonaut mohl do vesmíru jen jednou, ale opakovaně," řekl.

Podle něj zdravotní příprava na let začíná už dlouho před ním a i při pobytu ve vesmíru kosmonauti musí brát léky a pravidelně cvičit. „Jsme stvořeni pro pobyt na Zemi. Tělo se stavu beztíže přizpůsobuje a například ztrácí vápník, který nepotřebuje," uvedl Šerčenko.

Podle Sůvové tomu odpovídá i lázeňská léčba. „Jsou fyzicky zdraví, jen unavení. My pracujeme na tom, aby se dostali do kondice, cvičí, plavou, běhají po lese, mají koupele, dýchají kyslík a podobně. Jejich program je zhuštěný," uvedla.

Pavel Vinogradov letos na vesmírné stanici oslavil šedesáté narozeniny. Je nejstarším kosmonautem, který pobýval ve volném kosmu. Jak dnes podotkl jeho kolega Jurčichin, zatímco prvním kosmonautům nebylo ani třicet let, dnes do kosmu létají muži dvakrát starší. „A Pavel experimentuje s tím, jak dlouho se to dá vydržet," popichoval Vinogradova.

Rekonvalescenci po vesmírném letu v hotelu Schlosspark v roce 2011 absolvoval kosmonaut Fjodor Jurčichin, loni Sergej Volkov, Anton Škaplerov, Anatolij Ivanišin a Jurij Malenčenko, letos se v něm zotavovali Jevgenij Tarelkin, Oleg Novickij a Alexandr Misurkin. Zatímco pro Vinogradova je pobyt v tomto čtyřhvězdičkovém hotelu premiérový, Jurčichin je v péči rehabilitační pracovníků v hotelu podruhé.