Organizační výbor Senátu se včera jednoznačně shodl, že klíčové slovo bude mít rodina. „Přála by si, aby se pohřeb uskutečnil v co nejužším rodinném kruhu, a my budeme její přání respektovat,“ uvedl 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09/STAN). S pozůstalými o tom bude v Teplicích hovořit Kuberův stranický kolega a přítel, šéf senátního klubu ODS Miloš Vystrčil. „Myslíme si, že vzhledem k významu a osobnosti Jaroslava Kubery by bylo vhodné vyhlásit den státního smutku,“ řekl Vystrčil. Ten vyhlašuje vláda, naposledy se tak stalo loni 12. října v den pohřbu zpěváka Karla Gotta.

Vystrčil také představil iniciativu, z níž by podle jeho názoru měl zesnulý politik radost: „Když jsme na Jaroslava Kuberu vzpomínali, dovolil jsem si navrhnout, aby byla ve Valdštejnském paláci umístěna lavička s popelníkem. Jsem přesvědčen, že by si to Jaroslav Kubera přál a že by se tomu zasmál.“ Před zahájením sněmovní schůze památku zesnulého předsedy horní komory poslanci uctili minutou ticha.

Ačkoliv vedení Senátu rozhodlo, že do ukončení pietních akcí, se nebude zabývat volbou Kuberova nástupce, v zákulisí se o něm pochopitelně hovoří. Pravomoci šéfa horní komory převzal Jiří Růžička a právě on má jako reprezentant nejsilnějšího senátního klubu značné šance na obsazení tohoto postu.

Na dotaz Deníku, zda by v případě úspěchu pokračoval v Kuberově plánu a navštívil letos Tchaj-wan, Růžička odpověděl: „Teď cestu na Tchaj-wan neřešíme, ale pokud bych byl ve funkci předsedy, tak bych o ni zájem měl.“ Dá se předpokládat, že i případní kandidáti z ODS by se Kuberovu snahu zavítat zároveň na Tchaj-wan i do Číny, snažili naplnit.