Ve chvíli, kdy se začaly policejní hlídky rozjíždět na stanoviště na Prachaticku, totiž přišla zpráva, že se strhla obrovská bitka mezi romskými obyvateli Volar a ochrankou hotelu Bobík.

Do Volar proto vyrazilo na dvacet dopravních policistů v čele s ředitelem prachatického policejního ředitelství Romanem Rypáčkem. „Je nutné vyjet do města Volary, směr hraniční přechod Strážný uklidnit situaci. První informace říkají, že tam došlo ke střelbě,“ zněl jasný rozkaz ředitele Rypáčka do policejních vysílaček.

Zápach benzinu

V jedenáct hodin večer se tak na volarském náměstí před hotelem sjelo na třicet policistů z útvarů dopravní, pořádkové i obvodní policie. To už ale rozčilení Romové stáli před hotelem a jeden přes druhého vykřikovali a popisovali, co se vlastně stalo. „My jsme chtěli jen dovnitř a ochranka nás bezdůvodně napadla a ještě po nás stříleli. Co měli za zbraň nevím,“ vysvětloval jeden z Romů. Druhá strana, tedy ochranka hotelu, ale tvrdila, že je napadla skupina Romů a v rukou měli sekery a další zbraně.

Hasiči pro jistotu

Do toho padaly výhrůžky, že hotel měli podpálit. Tato slova nebyla příliš daleko od pravdy. Policisté, kteří okamžitě dokola obestoupili hotel a další místa na náměstí, za pár minut zjistili, že u vchodů do hotelu je rozlitý benzin. „Polil jsem to, ale naštěstí jsem nesehnal zapalovač,“ konstatoval další z Romů. Před Bobík proto přijelo hasičské auto. To pro případ, kdyby náhodou některý z rozhořčených Romů chtěl dokončit založení požáru.
Mezi tím ale policisté celní správy, další jednotka, jež se zásahu nechtěně účastnila, nakládali do sanitky jednoho z Romů, jenž měl podle výpovědi dalších přítomných proraženou lebku. „Rozsah zranění komentovat momentálně nemůžeme, neznáme vyjádření lékařů, ale muž byl zraněný na hlavě,“ potvrzoval jeden z policistů. Lehká zranění pak utrpěli ještě další dva účastníci bitky.

Vyjednával ředitel

To už se ale role vyjednavače ujal policejní ředitel Rypáček a během hodiny se mu podařilo s předákem tamních Romů situaci uklidnit natolik, že se lidé pomalu začali rozcházet do svých domovů. I když cestou vykřikovali nadávky. „Uklidněte se a běžte domů, oni už to tady vyšetří,“ nabádal dokola romský předák své kamarády. „Trvá to dlouho a ti, co nás napadli, ujeli terénním autem, máte je?“ dotazovala se skupina Romů. To už ale policisté znali jejich jména a registrační značku auta.

„Nemají nás tady rádi, nejraději by nás vystěhovali všechny. Ti lidé z hotelu vyhazují i naše holky, když si přijdou sednout na náměstí,“ vyprávěli volarští Romové o peripetiích, s nimiž se ve městě setkávají. „Jednou nám v hospodě nalijí a podruhé nás vyhazují, dnes to bylo nejhorší, stříleli po nás,“ říkali jeden přes druhého přítomným policistům.

Zásahovka do Volar

Okolo půlnoci se situace uklidnila a bitku připomínaly jen rozbitá okna a dveře hotelu. „Uvnitř objektu jsou stopy po krvi a možná i střelné zbrani, ale to musí posoudit naše výjezdová skupina,“ popisoval Roman Rypáček místnosti objektu, které policisté střežili, aby technikům zajistili co největší množství stop.

Mezi tím ale stačil policejní ředitel povolat na místo také zásahovou jednotku, jež krátce po půlnoci dorazila na místo a zůstala tam až do nedělního dopoledne. „Zhruba desítka mužů objekt hlídala, aby zamezila dalšímu konfliktu, který v tu chvíli hrozil. Obávali jsme se, že se bitka může opakovat,“ zdůvodnil Roman Rypáček příjezd zásahové jednotky.

Stopy pomohou

Zhruba hodinu po sobotní půlnoci pak začali prachatičtí kriminalisté sbírat stopy a ještě před polednem byli na místě. „V noci už k dalšímu konfliktu nedošlo a zásahová jednotka mohla prostor opustit,“ upřesnil v neděli před polednem policejní ředitel Roman Rypáček.
Doplnil ale, že pohotovost policisté rozhodně neskončili. „Situaci nadále monitorujeme. A pokud jde o muže v terénním autě, víme, kdo jsou. Případ se bude dále šetřit,“ ujistil prachatický policejní ředitel.

K původně plánované dopravní akci se policisté v noci na neděli už nedostali, ta se uskuteční v jiném termínu.