Rakušan uvedl, že smlouvu považuje za velmi vyváženou. "Umožňuje oběma koalicím uskutečňovat program, s kterým vstoupily do volebního klání," řekl. Program je podle něj velmi ambiciózní. "Umožňuje České republice jít do budoucnosti, je programem prosperity, společnosti, která bude dávat i zásadní akcent na životní prostředí," řekl.

Koaliční dohodu chtějí strany zveřejnit až po pondělním podpisu. Dnes večer o koaliční smlouvě jednají i občanští demokraté, v pátek ji projednají lidovci a TOP 09. Nový většinový kabinet bude mít 18 členů, oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace.

Přesný poměr hlasů pro koaliční dohodu Starostové neupřesnili. "Jsem velmi rád, že ta podpora členů našeho celostátního výboru byla v této chvíli tak zásadní," řekl Rakušan. Proti vládní dohodě podle něj nehlasoval nikdo, někteří členové celostátního výboru se zdrželi. "Tím důvodem mohla třeba být představa nějakých jiných portfolií, určitě i to napětí současného týdne mohlo hrát nějaký vliv," uvedl Rakušan. Narážel tak zřejmě na povolební analýzu Pirátů, podle níž Starostové v kampani porušili dohody obou uskupení.

Největší kontroverze v diskusi podle informací ČTK na dnešním jednání Starostů vzbudil fakt, že má ministerstvo pro místní rozvoj v rámci koalice PirSTAN připadnout Pirátům. "MMR může být pro některé naše členy zklamáním, že není přímo ve starostenském portfoliu. Na druhou stranu je v portfoliu naší koalice, chceme mít vliv i na politiku, která se bude odehrávat na tomto ministerstvu," řekl Rakušan.

Starostové budou mít zájem o post náměstka na MMR, které se má zabývat také digitalizací státní správy. "Záleží to na dalším vyjednávání, ale je to opravdu ministerstvo, na které umíme poskytnout ne někomu nějakou v uvozovkách trafiku, ale umíme tam dát lidi, kteří se místním rozvojem zabývají profesně celý svůj život," prohlásil Rakušan.

ODS o personálním složení nejednala

Koaliční smlouvu pravděpodobné příští vlády občanských demokratů, lidovců a TOP 09 s Piráty a Starosty dnes schválila i výkonná rada ODS. Oznámil to předseda strany Petr Fiala. Vedení ODS dohodu podpořilo jednoznačnou většinou, uvedl. O personálním obsazení vlády se podle něho nejednalo.

O personálním obsazení vlády se podle předsedy ODS nejednalo. "Personální otázky všechny strany, které se účastní té budoucí vlády, budou teprve řešit," řekl Fiala.

Předseda ODS potvrdil, že se v sobotu spojí s prezidentem Milošem Zemanem formou videokonference. Uvedl, že Zemana seznámí s povolebním vyjednáváním a dohodou pěti stran o sestavení budoucí vlády. Očekává, že mu Zeman k tomu sdělí svůj názor na politickou situaci po volbách.

Koaliční smlouva byla podle Fialy schválena širším vedením ODS "naprosto dominantní většinou", nikdo nebyl proti. Smlouva bude zveřejněna až v pondělí 8. listopadu po plánovaném podpisu, připomněl. "V rámci výkonné rady panovala spokojenost s výsledkem, a to jak z hlediska struktury vlády, tak z hlediska toho, čeho jsme dosáhli v rámci debaty o programu," dodal Fiala.

Koaliční smlouvu, na níž se lídři stran rodící se vládní pětikoalice dohodli v úterý, dnes schválil také celostátní výbor Starostů. KDU-ČSL a TOP 09 o ní budou jednat v pátek. U Pirátů budou hlasovat všichni členové strany v rámci celostátního fóra, které by se podle místopředsedy strany Vojtěcha Pikala mohlo konat o víkendu po podpisu smlouvy.

Nový většinový kabinet má mít 18 členů, oproti současné menšinové vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace. Kandidáti na ministry by mohli být zveřejněni podle Fialy až poté, co bude podle očekávání pověřen sestavením vlády, případně jmenován premiérem. "Nespěchejme přespříliš, to by opravdu ničemu nepomohlo. Určitě každá z politických stran má nějakou představu o tom, jaké kandidáty vyšle do té budoucí vlády, ale všechno má svůj čas," sdělil předseda ODS.

Spolu s Fialou by ve vládě podle dosavadních spekulací měli za ODS být Zbyněk Stanjura jako ministr financí, Jana Černochová jako ministryně obrany a Martin Kupka jako ministr dopravy. Ministrem spravedlnosti by se mohl znovu stát Pavel Blažek. Dalších pět ministerských postů si rozdělí lidovci a TOP 09, sedm křesel ve vládě pak budou mít Starostové a Piráti.

Jako o budoucím ministrovi kultury se dosud mluvilo o řediteli Mezinárodního knižního veletrhu Radovanu Auerovi z TOP 09. Podle dnešních Hospodářských novin je adeptem na tuto pozici poslanec ODS a plzeňský primátor Martin Baxa. TOP 09 by mohla také obsadit ministerstvo zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Za lidovce by ve vládě mohli usednout předseda strany Marian Jurečka jako ministr zemědělství a místopředsedkyně Šárka Jelínková jako ministryně práce a sociálních věcí.

Předseda STAN Vít Rakušan je považován za adepta na ministra vnitra, předseda Pirátů Ivan Bartoš pak za kandidáta pro ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Místopředsedové Starostů Petr Gazdík a Věslav Michalik jsou označováni za budoucí ministry školství a průmyslu a obchodu. Ministrem zahraničí by mohl být Pirát Jan Lipavský. Piráti a Starostové mají obsadit také funkce ministrů pro legislativu a pro EU. Post pro legislativu přisuzují média místopředsedovi Pirátů Jakubu Michálkovi a post pro unijní záležitosti Radimu Sršňovi ze STAN. Volební trojkoalici Spolu by připadlo ještě křeslo ministra pro vědu, výzkum a inovace. Jména možných adeptů na tuto funkci se zatím v médiích neobjevila.