"Měl tak velký rozhled, který mu moc lidí závidělo," vzpomněl na svého stranického kolegu šéf komunistů Vojtěch Filip. "Mám na něj ty nejlepší vzpomínky z 80. let z Prognostického ústavu, kdy to byl člověk neobyčejného rozhledu, který nás mladší udivoval svými znalostmi," řekl novinářům zase ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se také přišel rozloučit.

"Těžko ho bude možné nahradit, protože při mých skromných znalostech na 20 jazyků rozhodně nedosáhnu, i kdybych se snažil," konstatoval zase Jaromír Kohlíček v narážce na Ransdorfovy široké jazykové znalosti. Právě Kohlíček nyní Ransdorfa nahradí v poslaneckých lavicích Evropského parlamentu. "Velký mozek, rozporná osobnost. Vyčníval z davu a tím, že vyčníval, tak se stával často terčem," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

S europoslancem se dnes přišly do Strašnic rozloučit asi čtyři stovky lidí, kteří zcela zaplnili smuteční síň. Na smutečním obřadu by měli vystoupit Ransdorfova žena a dcera a také jeho dlouholetý přítel Josef Skála.

Podle jednoho z účastníků obřadu se vdova ve svém projevu vyjádřila mimo jiné poměrně kriticky o KSČM, například ve vztahu k financování volební kampaně. "To může být jejich stanovisko, v každém případě Míla věděl, jaký je rozpočet na jednotlivé volby, pracoval s tím rozpočtem a v tomto ohledu nevím, jak by to mělo souviset s činností KSČM," reagoval po obřadu na dotaz novinářů Filip. Ransdorfovi a jeho rodině byl prý v minulosti vždy připraven pomoci.

Grebeníček: Pro politiku ho byla škoda

Politici, kteří dnes na Ransdorfa vzpomínali, připomínali někdy i jeho životní peripetie. "Do jeho postojů politických se skutečně promítla obrovská erudice v oblasti filozofie a historie. A já si říkám, že přitom všem, co v něm bylo a co uměl, tak ho bylo skoro pro politiku škoda. Kdyby zůstal na akademické půdě, určitě by byl ctihodným profesorem a určitě by neměl tolik složitostí v životě, do jakých se právě prostřednictvím politiky dostal," řekl například bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Ransdorf vzbudil značnou pozornost loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného. Chtěl prý jen navázat komunikaci s bankou.

Miloslav Ransdorf se narodil v roce 1953 v Rakovníku. V politice byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve Sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972.

Zemřel náhle v před týdnem, kdy jej záchranka převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.