Počet podvodů s platebními kartami neustále roste. Upozornila na to v úterý Společnost pro bankovní karty (SBK), sdružující většinu bank i mnohé nebankovní instituce na českém trhu.
„S tím, jak roste počet platebních karet, se neustále zvyšuje počet podvodů,“ prohlásil předseda bezpečnostního výboru SBK a současně ředitel odboru kartového provozu v České spořitelně Karel Kadlčák. Přesná čísla je ovšem podle něj těžké poskytnout, protože konkrétní údaje o podvodech si jednotlivé banky nechávají pro sebe.
Pro Čechy je přesto potěšující, že s počtem podvodných výběrů z účtů to není u nás tak špatné. Situace se zneužitím karet, které na trhu občas vznikají, totiž podle Kadlčáka banky průběžně vyhodnocují a snaží se je eliminovat. „Česká republika dlouhodobě vykazuje desetkrát nižší úroveň zneužití karet než je evropský průměr,“ říká Kadlčák. Zajímavou informací také podle něj je, že pouhých osm podvodů s kartami vydanými českými bankami se stane na území státu. V ostatních případech dochází ke krádežím v zahraničí.
Postiženo až sto tisíc klientů
K velkým únikům dat o platebních kartách a k jejich následnému zneužití přitom došlo v uplynulém roce minimálně dvakrát.
To první se událo ve Španělsku, kde byly zneužity informace o kartách shromažďované tamním kartovým centrem. Postižených mohlo být i sto tisíc Čechů, kteří si na dovolené ve slunné zemi vybírali z bankomatů nebo platili u obchodníků. K podvodnému výběru peněz nakonec došlo jen u pár z nich, přesto se okradeným klientům bankovních ústavů ztratily statisíce.
K dalšímu velkému poplachu došlo nedávno, když se zjistilo, že piráti napadli servery britských internetových obchodníků. I tehdy došlo k zablokování několika desítek českých karet.
Bezpečnost ale také poměrně často ohrožoval takzvaný skimming, tedy snahy skupin podvodníků získat za pomoci zvláštních zařízení informace o kartách přímo z bankomatů. Česká spořitelna dokonce kvůli nim musela v prosinci zesílit ochranu svých bankomatů.
Pokud jde o ochranu karet před zneužitím, moc možností lidé nemají. „Zařízení na skimming jsou dnes poměrně sofistikovaná a lidé proti nim nemají šanci,“ říká Kadlčák. Podobné je to i u úniku dat z center kartových společností.
Jediným způsobem ochrany je tedy nesdělovat nikomu PIN ani další údaje o své kartě a snažit se ji nosit pokud možno odděleně od dokladů.
Bezpečnější platby na internetu
Lidé by měli být opatrní také při placení přes internet, kde se podstatná část krádeží z karet odehrává. Například platit jimi pouze u prověřených obchodníků. Třeba těch, kteří mají bezpečnostní systém 3D Secure. Ten se pozná podle loga karetní asociace, umístěného na stránkách. Také je třeba platit pokud možno co nejbezpečnější, virtuální, kartou pro platby přes internet.
„Ale ne tím, co se u nás za virtuální kartu vydává,“ říká Dalibor Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz. To je podle něj pouze kód napsaný na papírku a je to jiný kanál k účtu, který je v bance. Kvalitní karta je podle Chvátala ta, která má pro každou transakci unikátní ověřovací údaje, které po deseti minutách přestanou platit. „Tu však u nás vydává pouze společnost Cetelem,“ říká Chvátal.
Možné je také použít speciální předplacenou kartu, na kterou si člověk vloží určitou částku. Z ní se potom čerpá. Když dojde ke zneužití, tak aspoň není ohrožený účet. Zloději mohou ukrást pouze peníze, které jsou na předplacené kartě uložené.
Úniku dat se může člověk ubránit jen velmi omezeně
Praha – Nejsnadněji mohou podvodníci vaši platební kartu zneužít v zemích, kde nestačili přejít na čipovou technologii. Například na Blízkém východě, v Austrálii, ale i ve Spojených státech,“ říká Karel Kadlčák ze Sdružení pro bankovní karty.
Pokud jde o zneužití karet, jsme na tom lépe než v západní Evropě. Proč?
Těch důvodů je více. Jednak trh u nás není ještě tak rozvinutý a počty obchodníků s platebními terminály nejsou tak veliké jako ve vyspělejších zemích. Druhý důvod je ten, že banky tomu u nás věnují velkou pozornost, mají monitorovací systém, kde průběžně vyhodnocují informace a snaží se podvodům zabránit.
Kde je pravděpodobnější, že bude platební karta zneužita? Na internetu, u obchodníků nebo přes bankomat?
Všechny možnosti jsou prakticky vyrovnané. Výjimkou je situace, kdy podvodníci získají PIN karty. Pak je daleko pravděpodobnější zneužití přes bankomat, protože jdou po nejlépe zhodnotitelném artiklu, a to je hotovost. Pokud PIN nemají, tak se samozřejmě snaží zneužít kartu na internetu.
Jak se k PIN mohou dostat?
Třeba při skimmingu (kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení – pozn. red.) na bankomatech. Ale je možné ho zachytit třeba i při komunikaci karty na terminálu u obchodníka přes různé úniky.
Jsou možnosti, jak se tomu bránit?
Proti skimmingu existuje několik způsobů obrany. Různé nástavce antiskimmovacích zařízení, detekčních zařízení a podobně. Ale je to stálý boj s podvodníky, přičemž je bohužel nutné říct, že jsou ti podvodníci stále o nějaký kousek vpředu.
A já, jako uživatel karty, se mohu bránit jak?
Ta základní obrana je jednoduchá. Mít kartu pod kontrolou a neztrácet ji z dohledu při placení. Proti skimmingu nebo úniku dat jsou možnosti obrany velmi omezené. Ta zařízení jsou poměrně sofistikovaná a běžný klient nemá šanci je rozeznat.
Které země jsou pro české uživatele platebních karet nejrizikovější?
Jsou to především ty země, kde ještě nepřešli na čipovou technologii. Takže hodně zneužití zaznamenáváme například ve Spojených státech, ale také v Jižní Africe, na Dálném východě nebo v Austrálii.
Jak banky zneužití karet vlastně odhalí?
Těch způsobů je více. Buď se přímo ozve klient, nebo mají vlastní detekční systémy a jsou schopné řadu podvodů a pokusů o ně odhalit při monitorování. Další způsob je informace od jiné karty nebo z kartové asociace, že někde došlo k úniku dat a karty mohou být v ohrožení.