Vyloupení dvou heren a čtyř bank na Ostravsku, ze kterých je podezřelý bývalý strážník Stanislav Drobný, právě zaměstnávají Krajský soud v Ostravě. Obžalovaný však velmi brzy o lup v hodnotě více než 230 tisíc korun přišel. Prohrál ho totiž na automatech.

„Šel za mnou na pokladnu. Viděla jsem, jak jedné paní držel nůž pod krkem. Chtěl po mně peníze. Otevřela jsem trezor a dala mu je,“ popsala jednu z bankovních loupeží Moravskoslezskému deníku úřednice.

Lupič se nakonec prozradil, když si při další loupeži nasadil kuklu příliš pozdě, a tak ho natočila jedna z kamer v bance.
Nyní Drobný čeká, jaký verdikt nad ním soud vynese. I když ale bude odsouzen, poškození se od něj náhrady vzhledem k tomu, že všechny peníze prohrál, jen tak nedočkají.

Prostředky z domu i televize

Takovým a podobným případům by mělo nyní zabránit stanovisko Nejvyššího soudu. To by totiž mělo zajistit, že pokud se při vyšetřování nepodaří najít peníze, na které si pachatel trestnou činností přišel, bude moci být zabaven jeho majetek.

„Trestní řád na takové případy pamatoval, ale v praxi se postup příliš neuplatňoval. K náhradě škody se dávaly většinou peníze z trestné činnosti, pokud se našly. Kolegium ale nyní rozhodlo, že se bude důsledně zajišťovat i jiný majetek,“ vysvětluje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Soud se na stanovisku shodl ve čtvrtek večer.

„Většinou se do nynějška rozhodovalo o náhradě škody, ale pachatel neměl nic, takže poškození náhradu buď nedostali vůbec, nebo po padesátikoruně měsíčně. Pachatel ale může mít dům, obraz nebo televizi, což se zajistí a následně využije k prodeji a odškodnění obětí,“ říká Petr Knötig.

Více práv pro oběti zločinů

K zajištění majetku dojde již při vyšetřování. Pokud je pak obviněný shledán nevinným, jsou mu věci vráceny.
„Majetek se zajistí, protože se může stát, že by se během soudního řízení, zvláště pokud je zdlouhavé, mohl ztratit. Při shledání viny se z majetku vyplatí škoda. Když totiž odsouzený pobývá ve výkonu trestu odnětí svobody, může částku těžko splácet,“ podotýká Lucie Böhmová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

O to, aby měly oběti trestných činů větší práva, se postarala již v lednu také vláda. Ta schválila novelu trestního řádu, která umožňuje poškozenému nahradit nejen majetkovou, ale také morální újmu. Ta se týká zejména znásilnění a dalších násilných trestných činů.

Odškodnění tak bude možné snad už od poloviny tohoto roku získat při trestním řízení, a ne až u civilního soudu, jak tomu je nyní. Celý proces se tak urychlí. Pro posuzování morálních škod by měli soudci navíc procházet speciálním školením.