Iniciativa stojí za rozsáhlou a podrobnou databází, která podle nich nemá v Česku obdobu. „Dokonce i v rámci Evropské unie je naprosto jedinečná. V celé evropské databázi 26 států zaznamenává aktuálně třináct milionů vysazených stromů,” tvrdí vedoucí iniciativy Anna Poledňáková.

Do interaktivní mapy nedávno zaregistroval svou výsadbu například dobrovolník Čihák. Obnovil zapomenutou polní stezku u obce Ctiněves severně od Prahy. Nová zeleň má tvořit přirozený větrolam zabraňující dalšímu vysychání krajiny. „Poslouží dalších několik desetiletí,“ přeje si muž. Podle iniciativy sázel pod horou Říp převážně třešně, doplněné o ořešáky, lípy, morušovníky a duby.

Dobrovolníci i osobnosti

Podobných příběhů už jsou tisíce. Do výsadeb se za poslední roky zapojilo celkem devadesát tisíc dobrovolníků, kteří se tak zapsali do databáze. Nejvíce se zapojují města a obce, dobrovolníky seskupují i spolky a neziskové organizace. „Zaregistrovat lze klidně i nové stromy na zahrádce,“ podotýká Poledňáková.

Vysadit pět milionů stromů a své zemi vrátit zeleň. To je ambiciózní plán muže z jižního Senegalu:

Baobab jako symbol naděje. Senegalec má ambiciózní sen, chce vysadit pět milionů stromů a své zemi vrátit zeleň.
Pět milionů stromů za pět let. Nadšený Senegalec chce do země vrátit zeleň

Projekt už podpořili osobnosti jako herec Bolek Polívka, zpěváci Dan Bárta a Tomáš Kočko nebo scénáristka Klára Formanová, dcera komunisty perzekvovaného spisovatele Jiřího Stránského. Ta je patronkou Aleje svobody v Příbrami. Prezident Petr Pavel se účastnil podzimní výsadby 170 stromů ve Vohančicích na jižní Moravě. S manželkou Evou zde vysadil lípu.

Zdroj: Youtube

Zdroj: DeníkPodle statistik se v Česku nejvíce stromů sází ve Středočeském a Jihomoravském kraji, v obou lidé překonali hranici jednoho tisíce výsadbových akcí. Na třetí příčce je Moravskoslezský kraj. Z obcí patří mezi premianty právě jihomoravské Vohančice. Vesnice má jen asi 200 obyvatel a na každého svého obyvatele už počítají pět nových stromů. Obec s proměnou krajiny o velikosti 35 hektarů, kterou dříve sužovala eroze půdy, začala v roce 2018.

Iniciativu Sázíme budoucnost založila Nadace Partnerství, která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy, ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. O tyto stromy i pečují. Registrace zájemců je možná na webu sazimebudoucnost.cz.

Databáze výsadby stromů v ČR

  • Projekt na výsadbu stromů napříč Českem od roku 2019. Podle organizátorů je cílem vrátit život do krajiny a zvýšit povědomí veřejnosti o významu zeleně v krajině z hlediska stability a udržitelnosti ekosystémů.
  • Databáze eviduje doposud asi 3,8 milionu vysazených stromů.
  • V druhové skladbě vysázené mimo les vévodí dub (1,15 milionu), lípa (477 tisíc), borovice (430 tisíc), javor (412 tisíc), habr (260 tisíc), olše (137 tisíc), modřín (135 tisíc), třešeň (101 tisíc).
  • Registrace zájemců je možná na webu sazimebudoucnost.cz.

Zdroj: Sázíme budoucnost/Nadace Partnerství