Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbohem, Česko! Firmy jdou za levnější prací

Praha, Stříbro - Varovné předpovědi, že přílišná důvěra v jednoho velkého zaměstnavatele se může malým regionům vymstít, se začínají naplňovat.

4.8.2009 29
SDÍLEJ:

Zaměstnanci firmy vyjádřili podporu odborářům dvacetiminutovým pochodem pod okny vedení společnosti.Foto: Deník

Jako hadr, který vyždímají a zahodí. Asi tak by se dalo vyjádřit to, co teď cítí sedmadvacetiletá Daniela ze Stříbra. Podnik, ve kterém léta pracovala, postupně opouští Českou republiku a za ním zůstávají stovky nezaměstnaných. Má sice dostat odstupné, ale již teď ví, že když se má sama starat o dvě děti, peníze jí dlouho nevystačí. A naděje na novou práci? Podle ní prakticky nulová.

„Nevím, kde ji teď budu hledat. Pochybuji, že někdo zaměstná ženskou se dvěma dětmi,“ říká smutně a očividně jí je do pláče. Vyhazov, který udeřil jako blesk z čistého nebe, je podle ní ranou pod pás.

Nečekaný zvrat

Společnost AEES) Stříbro (Alcoa Fujikura Czech a Platinum Equity, dříve AFC) vyráběla svazky kabelů pro automobilový průmysl a ještě donedávna patřila ve Stříbře na Tachovsku k největším zaměstnavatelům. Svého času u ní pracovalo přes 2000 lidí.

Ale pak přišel zvrat. Společnost své výrobní aktivity přesouvá za levnější pracovní silou do Rumunska a v Česku začalo masivní propouštění. Brány závodu už muselo opustit 1600 zaměstnanců. Naposledy v pátek dostalo výpověď 600 lidí.

„Ještě na začátku loňského roku by to nikoho nenapadlo,“ přiznává stříbrský starosta Miroslav Nenutil. Z osmitisícového města, které se ještě donedávna mohlo pyšnit minimální nezaměstnaností, se pomalu stává město duchů. Osiřely obchody, restaurace.

Dědictví 90. let

Jednostranné zaměření ekonomiky a štědré investiční pobídky, které lákaly firmy v druhé polovině 90. let do Česka, si podle ekonomů začínají vybírat svou daň.

„V některých odvětvích průmyslu je přeinvestováno. Došlo k investiční bublině a musí se to vrátit zpátky do normálního stavu,“ soudí ekonom Pavel Kohout.

Laicky řečeno to znamená, že Stříbro nebude jediné a propouštět se bude dál. Nejhůře na to mohou doplatit města a regiony, kde jsou tyto firmy největším zaměstnavatelem. Když se totiž začne propouštět v těchto mamutích podnicích, nezaměstnaní už dost těžko najdou náhradu, protože jiná místa zkrátka nejsou.

Ve spirále úpadku se s nimi svezou i živnostníci. Klesnou jim tržby a začnou krachovat zhruba tak, jak se to teď děje ve Stříbře a před tím třeba ve Světlé nad Sázavou.

„Každý čtvrtý nebo pátý obyvatel Stříbra je bez práce. Tak si asi umíte představit, že to musí pocítit prakticky každý,“ řekl místní podnikatel Pavel Truc. „Lidé utrácejí jen za to, co nutně potřebují. Takže třeba vynechávají návštěvy restaurací,“ dodává. A ví, o čem mluví, sám jednu z nich vlastní.

„Když to srovnám s loňským rokem, tržby klesly asi o třetinu,“ uvedl Truc s tím, že pohostinství začne podle odhadu na Stříbrsku krachovat jako první.

Paradoxně stále dobře se daří hernám, přibylo i několik sázkových kanceláří.

„Je možné, že je to jedna z reakcí na vzniklou situaci. Lidé se snaží získat peníze, o které přišli, hazardem,“ předpokládá psycholog Karel Humhal.

Podle něho ale závislost na automatech nemusí být jediným problémem, který nezaměstnanost přinese.

„Možné jsou jakékoliv extrémní reakce, včetně sebevražd,“ varoval.

Podle Humhala zahraniční zkušenosti hovoří jasně. S nezaměstnanými se musí pracovat v prvních šesti měsících od ztráty zaměstnání, aby se předešlo depresivním stavům.

Pro samotnou stříbrskou radnici je tato situace cenným poučením. Podle jejího starosty Miroslava Nenutila chce město dát při hledání nových investorů šanci menším a středním firmám, které ovšem nebudou podnikat v jednom oboru. Nechce totiž, aby se něco podobného ještě jednou opakovalo.

Starosta Stříbra Miroslav Nenutil: Dáme přednost menším firmám

Praha, Stříbro - Poučili jsme se. Příště budeme upřednostňovat menší firmy, aby se s odchodem jednoho zaměstnavatele neocitla čtvrtina města na dlažbě. To nyní říká starosta města Stříbro na Tachovsku Miroslav Nenutil. Přesto radnice prý rozhodně ruce v kapsách nemá, i když město zažívá jedno ze svých nejhorších období. Brzy mají vzniknout stovky nových pracovních příležitostí.

Zažilo už Stříbro něco podobného v historii? Na osm tisíc obyvatel, co Stříbro má, přišlo už o práci 1600 zaměstnanců a další výpovědi jsou na spadnutí…

Nelze porovnávat počet zaměstnanců a počet obyvatel. V době největšího rozmachu firma zaměstnávala 2200 lidí a z toho polovina byli takzvaní agenturní pracovníci, a ti se sváželi z celé republiky.

Ale je pravda, že ještě před rokem tu byla nezaměstnanost kolem pěti procent. Před tím, než začala tato poslední vlna propouštění, to bylo 16 procent a dnešní odhady hovoří o 22 až 24 procentech.

Proč radnice už nezasáhla dřív? Vždyť muselo být zřejmé, že tak velký zaměstnavatel v poměrně tak malém městě bude znamenat v budoucnu problém.

Až vymyslíte způsob, jak samospráva bude moci ovlivňovat podnikatele, nechte si to patentovat a možná dostanete Nobelovu cenu.

Ale vážně, nic jsme s tím dělat nemohli. Na Stříbrsku byla donedávna přezaměstnanost. Firmy musely svážet lidi ze širokého okolí, takže připravovat investiční pobídky nebylo třeba. Navíc kdyby sem nějaká taková firma přišla, nenašla by dostatek zaměstnanců.

Takováto masivní propouštění většinou odnášejí i poskytovatelé služeb. Máte už signály, že začínají být v problémech i místní podnikatelé?

Tyto signály tu samozřejmě existují. Je to vidět ve službách, ale i v marketech. Kupní síla se zmenšuje. Zatím ale nevím o tom, že by kvůli tomu museli podnikatelé propouštět. Je to krátká doba.

Nebojíte se vylidňování města, když přijde o práci tolik lidí?

Propuštění jsou zpravidla lidé, kteří tu mají své kořeny. Takže vylidňování města se nebojím. Musím vám ale dát za pravdu, že v nejbližších měsících budou muset lidé za prací dojíždět. Ale je to spíš takový soudobý trend, na který si bude muset zvykat celá společnost.

Jak to podle vás vůbec celé dopadne? Najdou propuštění práci ve Stříbře?

Rozhodně nesedíme s rukama v kapsách. Během několika týdnů se tu objeví několik desítek nových pracovních míst. V příštím roce by mělo na Stříbrsku vzniknout na čtyři dalších. Někteří investoři chtějí jít do stávajících prostor a někteří mají zájem stavět nové firmy.

Sice teď jsme v situaci, kdy musíme brát každou nabídku, ovšem v případě, že se budeme rozhodovat, chceme upřednostnit menší a drobné firmy, které zaměstnávají řádově desítky lidí. Aby jich bylo více a měli široký záběr činností. Aby, když jedna firma odejde, nebyla čtvrtina města na dlažbě.

Takže jste se z toho poučili?

Ještě začátkem roku 2008 nikoho nenapadlo, že takový mamut, jako tato firma, by tu za rok neměl být. Ale máte pravdu, poučili jsme se z toho. V našich prostorách budeme upřednostňovat menší firmy a doporučil bych to i dalším městům naší velikosti.

Vojtěch Janda

Volných pracovních míst je stále méně

Praha - Velké napětí. tak by se dal označit stav před 10. srpnem, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejní údaje o míře nezaměstnanosti. Pro další odhady vývoje ekonomiky totiž bude důležité, zda se potvrdí trend posledních tří měsíců.

Zatímco na konci minulého a začátku tohoto roku totiž nezaměstnanost dramaticky rostla a každý měsíc přibývaly desetitisíce lidí propuštěných z práce, v dubnu jako by se propad zastavil. Nezaměstnanost se drží na osmiprocentní úrovni. To znamená, že bez práce je asi 460 tisíc lidí.

„Zdá se, že ten největší šok v podobě masového propouštění již máme za sebou,“ jásala tehdy analytička společnosti NextFinance Markéta Šichtařová.

Jiní analytici ovšem byli skeptičtější. Přičítají zastavění růstu nezaměstnanosti především dopadům německého šrotovného, které pomohlo rozjet český automobilový průmysl a podniky, které jsou na něj navázané. Také má podle nich velký vliv léto, kdy se zvyšuje nabídka práce v sezonních zaměstnáních.

„Nárůst nezaměstnanosti se v posledních třech měsících zpomalil díky mírnému oživení například ve stavebnictví či lesnictví,“ poukazuje MPSV. Vzhledem k probíhajícím pracím v zemědělství se zdá, že by sezonní vliv měl mít efekt minimálně ještě měsíc. Přesto by nezaměstnanost mohla překročit již zmíněnou osmiprocentní hranici.

„Na trh práce dorazí ve velkém počtu čerství absolventi škol,“ varuje Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

Hrozivé podle něj je navíc to, že ubývá počet volných pracovních míst. Meziročně se totiž počet nezaměstnaných na jedno inzerované místo zvýšil ze dvou na 10,7. Pokud to bude pokračovat, mohl by se podle Mertlíka v příštím roce ocitnout bez práce každý desátý Čech.

Pavel Cechl

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Juraj Chmiel
3

Velvyslanec Chmiel vysoudil přes dvě stě tisíc korun. Stíhán byl neprávem

Ponorka A.R.A. San Juan
AKTUALIZOVÁNO
1 4

Bouchání do stěny. Námořnictvo možná zachytilo ztracenou ponorku

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Nová Sněmovna odstartovala: Poslanci se hádali o imunitní výbor

Zákonodárci vzešlí z říjnových voleb dnes složili slib a poprvé zasedli do poslaneckých lavic. Hladký průběh jednání se ale zadrhl na návrhu počtu členů mandátového a imunitního výboru (MIV).  

Blázni, nebo hrdinové? Názory mladých Japonců na piloty kamikaze se různí

Za druhé světové války tisíce japonských dobrovolníků narukovaly k pilotům kamikaze. Ti se pak s letadly plnými výbušnin vrhali střemhlav na spojenecké lodě. Současná anketa britské stanice BBC ukazuje, že díky vlivu nacionalistů se sebevražední letci v očích nové generace opět stávají hrdiny.

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT