Už dnes by se daly kontroly na hranicích nazvat jako laxní. Své o tom vědí také lidé vMoravskoslezském kraji, kteří při návštěvě sousedních zemí využívají zejména méně frekventované přechody.

Někdy sice při své cestě do blízké ciziny ještě doklady předkládají. Už teď se však stává, že pohraniční kontrola jen mávne rukou. Nezastavujte, jeďte dál, gestikuluje.

VHrčavě mají „schengen“ dávno

Schengen neschengen, volný režim už dávno funguje vHrčavě. Nejvýchodnější obci republiky, která sousedí jak se Slovenskem, tak sPolskem.

„Zdejší rodiny mají příbuzné za hranicemi a vzájemně se volně navštěvují. U nás se na to nikdy moc nehledělo. Máme tady jen přechod pro pěší sPolskem, ale i na Slovensko se hranice překračují, aniž by tomu byla věnována větší pozornost. Pohyb přes hranici je tady tak nějak tolerován, i když ještě vSchengenu nejsme,“ vyjádřil se kvolnosti pohybu obyvatel Hrčavy starosta obce Josef Szkandera.

Očekávaný den D, kdy jakoby zmizí naše hranice, ale opravdu nastane až krátce před letošními Vánocemi - 21. prosince. Až vtento den vstoupí Česká republika do schengenského prostoru, což bude pro občany znamenat volný pohyb do sousedních zemí bez zastavení ke kontrole dokladů na dosavadních pozemních hraničních přechodech a na letištích při odbavení pro vnitřní let.

Bez občanek stejně necestujte

„Vnitřní hranice se budou moci překračovat i mimo hraniční přechody. Vkaždém případě ale u sebe občané budou muset mít platný doklad. Tedy buď cestovní pas, nebo občanský průkaz. Kontroly oprávněnosti pobytu cizinců na našem území totiž budou realizovány plošně na celém území republiky a stejně tak budou probíhat kontroly vsousedním Polsku a Slovensku,“ vysvětlila Daniela Vlčková, mluvčí Cizinecké a pohraniční policie Ostrava.

Připojení k Schengenu podle ní také neznamená, že hranice budou volně průchodné za každých podmínek. Bude-li to vyžadovat ochrana veřejného pořádku nebo bezpečnosti státu, může vláda i po 21. prosinci ve výjimečných případech nařízením stanovit, že po omezenou dobu budou prováděna opatření k ochraně hranic.

„Občan, překračující takto dočasně chráněnou vnitřní hranici, je pak povinen na výzvu předložit svůj cestovní doklad a strpět jeho kontrolu. Výzva k předložení dokladu a jeho kontrola přísluší Policii České republiky,“ uvedla dále Vlčková.

Řidiči by pak podle ní také neměli zapomenout, že jsou povinni dodržovat dopravní předpisy státu, do kterého vjeli. Například vPolsku je povinnou výbavou automobilu hasičský přístroj, vRakousku musíte mít žlutou vestu a podobně,“ uzavřela mluvčí Cizinecké a pohraniční policie Ostrava.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojení Těšínů doprovodí oslavy

Na letišti nastanou změny až na jaře

Hranice na Jižní Moravě

Pár faktů o Schengenu

  • – Schengen je malé evropské město. Pokud byste ho hledali na mapě, zastavil by se vám prst na lucemburském území v blízkosti francouzské a německé hranice. Zde byla vroce 1985 podepsána první smlouva o zrušení hraničních kontrol mezi Německem, Francií a státy Beneluxu.
  • – V současnosti Schengen představuje především takzvaný schengenský prostor, v jehož rámci nejsou na společných státních hranicích vykonávány hraniční kontroly a hranice lze tedy překračovat kdykoli a na jakémkoli místě.
  • – Schengen nyní tvoří souvislé území patnácti států. A sice třinácti členských zemí EU, tedy Belgie, Dánska, Finska, Francie, Itálie, Lucemburska, Německa, Nizozemí, Portugalska, Rakouska, Řecka, Španělska a Švédska. Dále pak dvě nečlenské země, konkrétně Island a Norsko. Součástí nejsou Velká Británie a Irsko.
  • – Některé nové členské státy EU, tedy kromě České republiky ještě Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko, se stanou plnoprávnými členy Schengenu od 21. prosince letošního roku.
zdroj: www.euroskop.cz