Česká republika totiž vstoupí do Schengenského prostoru a lidé ze států, které zahrnuje, budou moci hranice překračovat prakticky kdekoliv.

„Takže například, když půjdou na houby, mohou libovolně přecházet hranici do Rakouska,“ přitakal včera vedoucí Referátu cizinecké a pohraniční policie v Dolním Dvořišti Miroslav Doležal. „Ovšem to bude platit pouze pro občany Evropské unie, ne pro obyvatele takzvaných třetích zemí,“ zdůraznil.

Cizinecká policie ale nezanikne. „Referáty v Kyselově, Studánkách, Malontech, Horním i Dolním Dvořišti se sloučí v Inspektorát cizinecké policie Český Krumlov, který bude sídlit v Dolním Dvořišti. Část policistů ale odejde na různá oddělení Policie ČR,“ vysvětloval Miroslav Doležal.

 

Hranice se posunou o kus dál

ČESKOKRUMLOVSKO - Po vstupu republiky do schengenského prostoru se hranice posunou jinam, a sice na takzvanou vnější hranici Evropské unie, kde budou velice přísné kontroly.

Budoucnost teprve ukáže, jak se policistům bude ve vnitrozemí dařit zachytit cizince ze třetích zemí, kteří se budou snažit dostat do jiných států nepovoleným způsobem. Státní hranice se budou kontrolovat dál, ale už ne tak často, jako doposud. „Půjde spíš o kontrolu vytýčení státní hranice, státních znaků a podobně,“ řekl vedoucí Referátu cizinecké a pohraniční policie Miroslav Doležal, který připomněl, že vnější hranicí a tedy místem přísných kontrol budou třeba i letiště v Ruzyni, Brně či Karlových Varech.

„Z hranic sice budeme pryč, ale od října je už naostro spuštěný Schengenský informační systém (SIS), kterým jsou počítačově propojeny všechny členské státy. Díky němu rychle zjistíme, zda kontrolovaný cizinec někde v jiném z schengenských států není hledaný nebo tam neměl problémy s nedovoleným překročením hranic či někde nepobýval neoprávněně,“ řekl Miroslav Doležal.

„Je pravda, že někteří policisté budou referáty s lítostí opouštět, ale rozdělení policistů na nová místa jsme

dělali citlivě,“ ujistil vedoucí. „Policisté z kyselovského referátu nám vždy ochotně pomáhali, ale doufáme, že je nahradí státní policie, alespoň nám to jejejí vedení slibuje. Fakt je, že na hranicích už jsou policisté zbyteční,“ míní starostka Přední Výtoně Regina Houšková. „Je to běh dějin, který nelze zastavit, podobně jako v případě, když na hranicích skončili celníci. Dnes už je to opravdu přežitek.“