Pavel ocenil, že se podařilo schůzku dohodnout, byť s mírným zpožděním, považuje ji za standard. Hodinovou debatu označil za věcnou a vstřícnou. Zeman podle něj chtěl na schůzce hovořit o výsledcích voleb, ve kterých podporoval Pavlova protikandidáta z druhého kola Andreje Babiše (ANO). Hovořili také o Pavlových výhradách k fungování KPR.

Zeman také s Pavlem probíral úděl přímo voleného prezidenta. „Z hlediska určitého rozporu mezi mandátem z přímých voleb a pravomocemi prezidenta,“ uvedl Pavel. Zeman podle něj měl dilema, zda by měl být prezident pouhým vykonavatelem návrhů Parlamentu či vlády, nebo hráčem, který může do politických procesů vnášet vlastní iniciativu.

Zvolený prezident Petr Pavel s manželkou Evou
Úspěch Pavla byl jen první krok. Český populismus vymýcený není, říká politolog

Pavel pozval Zemana na svou inauguraci, která se koná 9. března. Nynější hlavě státu také tlumočil informaci o zájmu své manželky setkat se s první dámou. Žádal také o poskytnutí některých informací o chodu prezidentské kanceláře, personálním složení a některých procesech.

Nynější hlavě státu Pavel také tlumočil informaci o zájmu své manželky setkat se s první dámou. Žádal také o poskytnutí některých informací o chodu prezidentské kanceláře, personálním složení a některých procesech.

Vstřícné gesto na rozloučení 

V souladu s předchozími prohlášeními Pavel požádal Zemana, aby už nečinil do konce svého mandátu zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučení. Pavel již dříve oznámil Zemanovo vyjádření za správné, Zeman ho dnes podle něj potvrdil.

Prezident Petr Pavel
Moje mluvčí se děsí, když na něco řeknu Proč ne, prozradil Petr Pavel

Pavel řekl, že odklady schůzky způsobila odlišná interpretace, kdo by měl setkání iniciovat. Podle Pavla to měla být nynější hlava státu, protože je držitelem úřadu, podle Zemana naopak Pavel. O schůzku nakonec požádal Pavel. „Neviděl jsem důvod to zdržovat. Pokud to bylo jen o tom, aby návrh byl z mé strany, nebyl důvod to neudělat,“ řekl. Před schůzkou si připravil pár bodů, o kterých chtěl mluvit, připravoval se i na možné dotazy. „K žádným překvapením nedošlo,“ konstatoval.