Vedení strany a poslanci TOP 09 se podle Schwarzenberga poradí o tom, jak budou na situaci reagovat. Kdyby se podobná "koaliční nevěra" opakovala, mohlo by to podle něj znamenat konec koalice.

"Zajisté si budeme muset o tom vážně pohovořit, poněvadž to, co se stalo, je pokus o sebevraždu vládní koalice. Když se u tak důležitých věcí na poslední okamžik nedodrží hlasování pro vládní předlohu, jak se na tom koalice usnesla, to je už podle mého názoru opravdu velmi vážná situace," řekl Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 nechtěl předjímat, jak bude jeho strana nyní postupovat a kdy bude chtít věc řešit na jednání koaličních lídrů. Řešení ale podle něj musí být radikální. "Protože teď už je silně nalomená koaliční důvěra a stane-li se to ještě jednou, může už být nalomena úplně. Považuji to za velmi, velmi vážnou situaci," řekl Schwarzenberg.

TOP 09 popudilo především hlasování, ve kterém sněmovna prosadila rozdělení odvodů z loterií tak, že o třetině budou rozhodovat samy loterijní společnosti a další významný balík peněz z hazardu zamíří do fondu ministerstva školství. Většinově pro byly ODS a ČSSD, připojili se i jednotlivci z VV. TOP 09 poslanecký návrh odmítala.

Stravenky

Opozice a vládní VV ve sněmovně také prosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek, které vláda navrhovala zrušit v rámci daňové reformy. Stalo se tak i přes "velmi zásadní nesouhlas" ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Svolání koaliční schůzky kvůli tomu ovšem Kalousek neplánuje "K čemu by byla dobrá? Aby se tam kolegové k něčemu zavázali a pak to zase porušili?" řekl dnes na konferenci Dopady reforem na hospodaření obcí a měst.

Po schválení nového zdanění loterií Kalousek ve sněmovně prohlásil, že sněmovna rozhodla o "nespravovatelném mechanismu". Musí si prý rozmyslet, zda a za jakých okolností pokračovat dál v tak vážné práci s někým, kdo nedrží ani písemné, ani slovní dohody, komentoval hlasování koaličních partnerů.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík dnes ČTK řekl, že ODS a VV spáchaly na TOP 09 ve sněmovně "velký podraz". Strana s nimi prý ale nechce věc bezprostředně řešit, protože atmosféra je zjitřená. "Pan premiér deklaroval, že jsou připraveni dohodu koalice podpořit. Druhý den to bylo úplně jinak. Velká koalice hazardu - ODS, ČSSD, část Věcí veřejných a KSČM - připravila obce o tři miliardy korun a připravila je o další 1,1 miliardy korun změnou systému poplatků za jednotlivé hrací přístroje, které jdou přímo hazardnímu průmyslu," řekl.

Sněmovnou schválený návrh podle Gazdíka také zřídil na ministerstvu školství fond, kam mají směřovat daně z hazardu určené primárně na sport. Tento fond ale podle něj nebude podléhat žádné parlamentní ani veřejné kontrole. "Bude to takový nový medvěd ministerstva školství, kde nejsou jasně stanovena pravidla, jak se bude o penězích rozhodovat," řekl Gazdík.