Sděllil to český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček, podle něhož se česká diplomacie o podobný kontakt snaží již několik dní. Zahradníček zastupuje české zájmy také v Zambii.

„Zatím usilujeme o to, aby nám zambijská strana sdělila vhodnou dobu pro to, kdy by k tomu rozhovoru mohlo dojít. Pan ministr Schwarzenberg navrhoval včerejšek. To se nepodařilo. Další termín je z naší strany zítra odpoledne,“ uvedl Zahradníček, podle něhož ale ještě vše musí potvrdit zambijská strana. Zatím byl prý zambijský ministr zaneprázdněn prací v parlamentu.

Trojice Čechů byla v zambijském hlavním městě Lusace zadržena v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže, a to kvůli tomu, že v zemi pořídili snímky, které policie označila za rizikové. Češi to popírají a obvinění, za něž hrozí až 25 let vězení, považují za nesmyslná. Také podle české diplomacie se kauza od začátku jeví jako manipulativní.

Kdy trojice stane před soudem, zatím není podle Zahradníčka jasné, i když podle některých informací by se tak prý mohlo stát v prosinci. Je ale také možné, že do té doby veřejný žalobce obvinění stáhne, uvedl český velvyslanec, podle něhož je zambijský právník, kterého mají Češi k dispozici, jedním z nejlepších v zemi.

Momentálně Češi, kteří se každý pátek musí hlásit na policii, přebývají v rozestavěném domku bratra honorárního konzula. Stavba se nachází asi sedm kilometrů od centra v jedné z chudších a prašnějších čtvrtí a trojice si v něm v prvních dnech musela zařídit koupelnu a záchod. Přesto jsou základní životní podmínky, které tam mají, dobré, dodal šéf českého velvyslanectví v Zimbabwe, které je kontaktním úřadem i pro Zambii, kde ČR ambasádu nemá.