O druhé kolo senátních voleb bývá tradičně velmi malý zájem voličů, obvykle totiž toto hlasování není tak jako první kolo spojené s jinými volbami. Ale při pokračujícím rekordním babím létě to na některých místech v metropoli vypadalo, že by mohl padnout i jiný rekord - nelichotivý, údaj ukazující volební účast.

Před dvěma lety, kdy se naposledy obměňovala třetina senátorů, přišlo k urnám pouze 15,38 % lidí v celé zemi, na druhou stranu v obvodě č. 25 spadající pro Prahu 6 odvolilo 23,23 procent lidí, což byla nejvyšší volební účast (na zbylých dvou místech se číslo pohybovalo okolo 18 procent). Nyní nejvyšší volební účast zaznamenali v Modřanech a okolí - 21,01 procent.

Bojkot voleb

Jako by se někteří nechali zmást internetovou výzvou, kde se psalo: "Bojkot voleb Senátu!!! Když nebude dostatečný počet hlasů, nebudou darmožrouti dosazeni a prezident bude moci Senát zrušit pro jeho nefunkčnost." Volební komise nezaznamenaly žádný problém, a tak nejvíc zaujala hádka přes média mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) o skutečnou funkci Senátu, jestli je opravdu pojistkou demokracie, jak se často říká.

Sčítání na rozdíl od minulého víkendu šlo velmi rychle. V roce 2016 přijal Český statistický úřad poslední výsledky v 16:20. Nyní v Praze bylo po dvou hodinách hotovo.

Fischer porazil Tylovou

Diplomat Fischer si v podstatě celou dobu rozdělování žlutých lístků držel náskok v poměru 80:20 procentům a předčil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty). Konečné skóre v procentech? 78,08:21,91 - to je o více než deset tisíc voličských hlasů pro Fischera.

"Určitě velmi rád pomůžu se zahraniční politikou, s obranou a bezpečností, s evropskými věcmi, ale určitě i dalšími. Rozhodně se nebráním, vím, že se to v Senátu musí odpracovat," uvedl bývalý poradce prezidenta Václava Havla pro ČTK. "Musím se sejít se všemi čtyřmi stranami, které mi daly podporu, a dohodnout se, ve kterém klubu budu nejužitečnější. Jsem taková nevěsta na vdávání a musím si dobře vybrat," citoval Fischera twitterový účet Českého rozhlasu Plus.

"Děkuji voličům z Prahy 12 za jejich hlasy. Už postup do druhého kola senátních voleb byl pro mě úspěch a důkaz, že má práce má smysl. I nadále se budu věnovat tématům, jako je vrácení práv občanům ve stavebním zákoně či například ochrana zeleně jako opatření proti nastupujícím vlnám vedra a sucha a změkčování limitů hluku," uvedla v tiskové zprávě Eva Tylová.

Senátor Michálek uznal chybu

Hilšerovo vítězství se potvrdilo po několika minutách. Lékař vyhrál nad pirátským soupeřem Liborem Michálkem stejně přesvědčivě jako Fischer nad Tylovou - 79,16 % (skoro 12 tisíc hlasů) ku 20,83 % (zhruba 3 tisíce hlasů). Michálek tak neobhájil senátorský post, před šesti lety se dostal do Parlamentu jako "whistleblower", tedy v překladu oznamovatel korupce.

V kampani před druhým kolem letošních voleb veřejně vyzval Hilšera, aby zvážil kandidaturu proti němu, protože mu Michálek podle zveřejněných e-mailů a jeho slov pomáhal dostat se na Pražský hrad. V jedné z pražských kaváren, kde má volební štáb Pirátská strana, senátor přiznal, že to byla chyba.

"Cítím zklamání i úlevu," řekl Michálek pro Radiožurnál s tím, že se teprve rozhodne, zda bude v politické kariéře pokračovat v jiné funkci. "Z výsledku radost nemám. Předpokládal jsem, že se podaří lépe vysvětlit potenciálním voličům, že je důležitá odvedená práce než nějaká image třeba bez konkrétních vizí. Výsledek je takový, že skutečně u bývalých prezidentských kandidátů bylo vítězství ve všech třech obvodech v zásadě drtivé," řekl pak vystudovaný právník a původní profesí finančník v rozhovoru pro ČTK.

"Jsem rád, že se ukázalo, že běžný občan v této zemi se může ještě prosadit bez toho, aby za ním stály nějaké finanční nebo lobbistické skupiny. Myslím, že to je dobrá zpráva pro tuto zemi," řekl ČTK nově zvolený senátor. Kandidoval totiž sám za sebe bez podpory politické strany za hnutí Marek Hilšer do Senátu. Hilšer předem vyloučil členství v klubech ODS, ANO i ČSSD.

V horní komoře by se chtěl Hilšer jakožto lékař zaměřit na zdravotnictví, kde vnímá problém nedostatku personálu. Dalšími oblastmi, na které se chce soustředit, je modernizace českého školství a problematika Evropské unie.

Rozhodly dva tisíce hlasů

Piráti se mohou radovat alespoň z výsledku v Praze 8, kde porazil ve vyrovnaném politickém klání jejich kandidát Wagenknecht profesora Dungla. Slavného ortopeda z Bulovky podprovovaly TOP 09 a STAN. Rozhodly necelé dva tisíce hlasů. Wagenknecht v prvních povolebních rozhovorech řekl, že bude uvažovat o připojení k senátorskému klubu SEN 21, kde Václav Láska sdružuje nezávislé držitele mandátu s lidmi zvolenými třeba za Zelené.

„Účast na druhém kole senátních voleb je vždycky nižší. Možná je to i pěkným počasím, lidé radši jedou na chatu. Ať si Babiš jede také užívat, je to jeho věc,“ prohlásil pro iDNES Wagenknecht, který dříve dělal pro premiéra na ministerstvu financí. Babiš však letos čtyřicetiletého ekonoma z funkce prvního náměstka kvůli vzájemným sporům odvolal a Wagenknecht nechtěl v úřadu zůstat jako politický náměstek, což mu šéf hnutí ANO nabídl.

Wagenknecht může oslavit i zajímavý bonus. Stal se nejmladším senátorem v Česku, protože kulaté výročí měl 24.září. Dosavadní rekord držela Ivana Cabrnochová, jíž bylo při zvolení v roce 2014 čtyřicet let a jeden měsíc.