Informace o nedávném sčítání v Bulharsku však naznačují, že by i České republice mohl být zájem daleko větší. Sdělil to mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová hovořila s místopředsedkyní bulharského statistického úřadu a podle jejích informací vyplnilo v Bulharsku sčítací formuláře na internetu 41,5 procenta obyvatel. V Sofii to pak bylo více než 70 procent lidí. „Je to pro nás velmi důležitá indicie o tom, jak by se mohl zájem o vyplnění formulářů na internetu vyvíjet u nás,“ dodal Kubala.

Formulář s nápovědou

Aby člověk mohl vyplnit elektronický formulář sčítání lidu, musí od sčítacího komisaře stejně převzít ten papírový. Na něm jsou v pravém dolním rohu uvedeny dva PIN kódy. Za jejich pomoci si může na webové stránce www.scitani.cz elektronický formulář otevřít.

Formuláře budou ve formátu pdf. Jsou přitom naprogramované, takže ohlídají, aby lidé nedělali při vyplňování chyby. „Pokud se omylem přepíšete třeba v datu narození, například místo 1970 napíšete rok 1870, formulář se vás zeptá, jestli opravdu myslíte vážně, že je Vám 141 let a tuto možnost ani nepřijme,“ uvedl Kubala. Ve formulářích navíc budou u každé otázky nápovědy, kde stačí kliknout a zobrazí se vám informace k otázce, kterou člověk zrovna vyplňuje.

„Jakmile se pustíte do vyplňování, nebude už možné PDF formulář s vyplněnými daty ukládat,“ upozornil Kubala. Je to kvůli bezpečnosti a maximální ochraně osobních dat, aby někdo nenechal omylem formulář uložený třeba na veřejném počítači.

Možnost elektronického vyplňování začíná uplynutím rozhodného okamžiku sčítání, to znamená půlnocí z 25. na 26. března, a bude končit 14. dubna. Po vyplnění přes internet již není potřeba odevzdávat papírové formuláře.

Sčítání i ze zahraničí

Papírové formuláře předají lidem sčítací komisaři označení viditelně umístěným průkazem, a to po 7. březnu. Pokud člověka nezastihnou, zanechají mu ve schránce letáček, na kterém navrhnou termín návštěvy. Pokud nebude vyhovovat ani druhá navržená schůzka, bude možné zavolat na informační linku sčítání lidu, která bude zdarma, a změnit termín. Pokud komisař nezastihne v domácnosti nikoho ani podruhé, nechá opět ve schránce lísteček s adresou pošty, kde bude možné si formulář vyzvednout.

Elektronický způsob vyplnění mohou využít i lidé, kteří budou v době sčítání v zahraničí. Musí mít ovšem PIN kód, bez něj nemá možnost se sčítání zúčastnit. Pokud někdo nebude zastižen sčítacími komisaři, aby mu byl předán formulář, pak má možnost o něj požádat kdekoliv na území České republiky, například na pracovišti ČSÚ. Tyto formuláře budou kód také obsahovat, nebudou však na rozdíl od formulářů doručených do domácností předvyplněné.

Pokud si člověk, který pobývá v cizině dlouhodobě a v České republice obývá jednočlennou domácnost, formuláře pro sčítání nebude moci vyzvednout a projektu se tak nezúčastní, obstará si za něj ČSÚ část dat z jiných databází. Budou ovšem chybět informace například o jeho národnosti, náboženské příslušnosti.