Výrazně má být také zkrácen sčítací formulář. Návrh zákona předložil ČSÚ do připomínkového řízení na konci září. Sdělila to mluvčí úřadu Petra Báčová.

ČSÚ počítá s maximálním využitím administrativních zdrojů dat. Bude čerpat údaje, které má veřejná správa již k dispozici a může je tak převzít od jiných institucí a úřadů. Obyvatelé už nebudou vyplňovat domovní list a polovinu bytového listu. Při minulém sčítání vyplňovali lidé ve sčítacím formuláři 47 údajů, v roce 2021 jich má být jen 20.

Většina obyvatel to podle statistického úřadu provede přes internet. "Terénnímu došetření prostřednictvím sčítacích komisařů budou podléhat pouze ty domácnosti, které nevyplnily údaje on-line," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Vedení ČSÚ rozhodlo, že mluvčí příštího sčítání se stane Báčová. Jejím hlavním úkolem bude komunikace s médii. "Petra Báčová je tiskovou mluvčí ČSÚ a podle nás bude nejvhodnější, pokud bude souběžně komunikovat i projekt sčítání. Tyto dva úkoly k sobě totiž neodmyslitelně patří," dodala Ritschelová.

Sčítání lidu, domů a bytů se konají v desetiletých intervalech, na území Česka už od roku 1869. Přes internet se mohli lidé zúčastnit poprvé právě v roce 2011. V Česku či někdejším Československu se data zatím vždy sbírala v terénu, do sčítání se zapojovali všichni obyvatelé. Při posledním cenzu statistici obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů.