Případné střetnutí tím ještě zdaleka není vyhrané. Pokud budete mít ve chvíli napadení obranný sprej v batohu nebo kabelce, zaručeně jej nestihnete použít. Tyto pomůcky musíte nosit tak, abyste je snadno nahmátli.

Při včasném použití je vynikající sebeobrannou pomůckou také mobilní telefon. Prakticky odkudkoli s ním můžeme přivolat policii. Mobilní telefon je možné použít i těsně před napadením, pokud se vám podaří udržet si odstup.

Při pokusu telefonovat ve vypjaté situaci směřující k fyzickému střetu však vyžaduje maximální pozornost. Otrlejší útočník pravděpodobně okamžitě zaútočí, aby vám zabránil policii zavolat.

Sprej

Pravděpodobně nejrozšířenější sebeobranná pomůcka. Jednoduché ovládání, účinný dosah zhruba na dva metry, minimální hmotnost a rozměry. Prodávají se v slzotvorném i paralyzujícím provedení. Každý by se měl naučit po hmatu poznat, zda má sprej správně otočený. V opačném případě riskuje, že si dávku plynu stříkne do obličeje sám.

Paralyzér

Jde o rozměrnější, ale stále ještě kapesní (byť do přeci jen větší kapsy) zařízení, jež dává silný elektrický výboj s vysokým napětím. To útočníka ochromí, ale nezpůsobí mu zranění. Na rozdíl od spreje je s paralyzérem potřeba více méně mířit, protože výboj nemá takový rozptyl jako aerosol.

Boxer

Tato pomůcka se navléká na prsty ruky a dodává úderu větší razanci. Jde však spíše o doplněk útočníka než typického obránce. Vyžaduje od majitele jistou zběhlost v technice úderů – obránce se tedy musí již nějak umět prát. Pro sebeobranu laiků je tedy spíše nevhodný.

Teleskopický obušek

V poslední době jde o celkem populární výrobek. Ve složeném stavu má obušek přibližně 20 centimetrů, při prudkém pohybu se vysune do celé délky. Zároveň tím způsobem úder teleskopickým obuškem získává švih a sílu. Dá se také použít ke krytí ran, což je samozřejmě výhoda. Stejně jako u boxeru se však obránce musí předem vyrovnat s tím, že může útočníka zranit.

Plynovka

Kombinuje efekt obranného spreje s psychologickým efektem vytasené zbraně. Plynovky jsou sice lehčí než skutečné pistole, ale na první pohled je od nich není možné rozeznat. Použití plynové pistole však může vyvolat nečekanou reakci na straně útočníka. Ten se může paradoxně cítit ohrožen, a zaútočí proto o to brutálněji, případně použije vlastní zbraň. Pokud by však majitel používal plynovku způsobem „tasit a střílet“, nebude mít útočník čas na nějaké své akce. U plynovky proto platí stejná zásada jako u skutečné střelné zbraně: Pokud tasíte, musíte střílet.

Nůž

Tento klasický prostředek je zřejmě nejdostupnější, protože pro sebeobranu není potřeba, aby si laik pořizoval nějaký speciální nůž. V podstatě stačí obyčejný kapesní. Kdo se rozhodne pro nůž, musí se dopředu srovnat s tím, že jeho obrana útočníka nepříjemně zraní. Obránce také musí vědět, že dokáže skutečně bodnout nebo říznout, protože pokud bude nožem jen mávat, může se situace snadno obrátit proti němu. Navíc pro sebeobranné použití nože je vhodná jistá zběhlost v jeho používání. Stejně jako boxer pro není nejvhodnějším sebeobranným prostředkem.

Flobertka

Tento druh revolveru je předstupněm ke skutečným střelným zbraním. Prodává se zájemcům od 18 let bez nutnosti vlastnit zbrojní průkaz. Účinnost flobertky je možné srovnávat se vzduchovkou, flobertka je většinou přeci jen výkonnější. Navíc vypadá na první pohled jako zbraň a při výstřelu se stejně jako u plynovky ozve rána. V tomto případě navíc doprovázená skutečným nárazem střely do těla. Obránce si může být celkem jistý, že flobertkou nikoho nezabije, a zároveň má docela slušnou pravděpodobnost, že útočníka odradí. Pokud ne, získá aspoň dostatek času k útěku.

Pistole nebo revolver

Pořídit si je může jen majitel zbrojního průkazu. Nevýhodou je nezanedbatelná váha střelných zbraní, u mnoha z nich je poněkud komplikované i samotné skryté nošení, jež vyžaduje zákon. Zásadní výhodou ovšem je zdrcující účinek na útočníka. Samozřejmě jen v případě, že je obránce odhodlán zbraň použít (navíc v souladu se zákonem). V opačném případě je lepší zbraň nevytahovat, protože pak může snadno změnit majitele. Bezpečnostní kufr Zajímavou pomůckou může být i bezpečnostní kufr na přepravu dokumentů nebo peněz. Takový kufr vypadá stejně jako běžný manažerský kufřík, jen po jeho obvodu jsou cvoky. V okamžiku, kdy kufr někdo odcizí, stačí stisknout dálkové ovládání a po obvodu kufru proběhne silný elektrický výboj, jenž zloděje ochromí. Druhý stisk uvede do chodu výkonnou sirénu, která ke kufru spolehlivě připoutá pozornost okolí. Siréna se dá použít i bez toho, aby kufr někdo skutečně kradl.

Siréna

Sportovní fanoušci pravděpodobně znají sirény poháněné stlačeným vzduchem v tlakové nádobce. Lze ji použít také pro sebeobranu, velmi hlasitý a hlavně opakovaný zvuk sirény má velkou šanci přilákat pozornost někoho, kdo zavolá policii. Prvního zatroubení se navíc útočník s velkou pravděpodobností lekne, což dá obránci zase trochu času k vlastní akci.